Jak zrychlit metabolismus? Vyzkoušejte zelený čaj, kávu nebo více spát!

Posilovna

Trápení v podobě nadbytečných kil, která nejdou shodit, i když držíte dietu a poctivě cvičíte? Zaměřte se na metabolismus, zřejmě problém tkví v něm, protože nepracuje tak rychle, jak byste potřebovali a látková výměna trvá déle. Neklesejte však na mysli, metabolismus lze zrychlit několika životními změnami, ale také zařazením správných potravin do jídelníčku. Na co byste se měli tedy zaměřit a jaké potraviny konzumovat ve větší míře?

#1 Pohyb, pohyb a zase pohyb

Bez cvičení nepůjde ani shazování nadbytečných kilogramů, ani zrychlení metabolismu. Důležité je vybrat vhodné pohybové aktivity a silový trénink, při kterém si dáte pořádně do těla a rozproudí se doslova krev v žilách. Díky intenzivnímu cvičení spálíte více energie, ale dojde také k okysličení organismu, což pomůže zrychlit i metabolismus. Navíc platí, že intenzita souvisí s dobou, po kterou následně bude metabolismus pracovat rychleji. Stačí tedy půlhodinka cvičení a dalších 6 hodin metabolismus pracuje rychleji.

Nebraňte se ale také menší aktivitě v podobě chůze nebo stání. Nejhorší pro metabolismus je totiž mnohahodinové sezení, proto namísto vyřízení vzkazu po telefonu jej dojděte vyřídit do vedlejší kanceláře osobně a na oběd jděte po schodech namísto jízdy výtahem.

#2 Více spěte

Spíte pouze 5-6 hodin denně? Jestlipak netkví problém s nadváhou právě v nedostatku spánku? Podle různých studií by doba spánku měla být 7-9 hodin, ale je nutné věnovat také pozornost jeho kvalitě. Dobře vyspaní totiž mají menší sklon ke stresovým situacím, ale také větší touhu být aktivní a jít si zacvičit. Těžko totiž najdete chuť si jít zacvičit, když se sotva vlečete. Navíc je prokázáno, že nedostatek spánku aktivizuje hormony, které zvyšují chuť k jídlu, a hlavně na sladké, protože se v něm ukrývá energie, která tolik chybí!

#3 Snídejte a dodržujte stravovací režim

Čím méně toho sním, tím více zhubnu! Tato mantra mnohých dietářek je zcela mylná, ba právě naopak stojí za nárůstem váhy spojeným s jo-jo efektem. Pro zrychlení metabolismu je zcela nutné dodržovat stravovací režim a nevynechávat jídla. Vynecháním totiž dojde k tomu, že se organismus bude bránit skladováním a větším uchováváním tukových zásob pro případ nedostatku. Je tedy nutné docílit pravého opaku a jíst pravidelně a zdravě. Začínat je nutné snídaní, která by se neměla vynechávat, protože tou se metabolismus startuje.

#4 Dostatečně pijte a nezapomeňte na zelený čaj nebo kávu!

Pitný režim je důležitý pro celkový chod organismu, pro látkovou výměnu obzvláště. Nejvhodnější je zařadit do pitného režimu čistou pramenitou vodu, případně minerální vodu, kterou mohou vhodně doplnit bylinkové čaje. Pro zrychlení metabolismu je zvláště vhodný zelený čaj, který obsahuje bioaktivní látky, především kofein a katechin. Katechin je antioxidant, který působí i na zrychlení metabolismu. Proto se nebojte zařadit zelený čaj, ale i kávu, samozřejmě bez cukru, do svého pitného režimu.

#5 Dejte si sklenku červeného vína

Alkohol je sice při dietě zapovězený, větší spotřeba alkoholu dokonce metabolismus neúměrně zatěžuje a zpomaluje, ale občasnou sklenkou červeného vína chybu neuděláte. Červené víno totiž obsahuje látky, které pomáhají metabolismus zrychlit, a dokonce tuk v buňkách odbourat, ale pozor stačí jedna sklenka, pak už je efekt opačný. Stejné účinky však má i nealkoholická šťáva z červených hroznů.