Jak začít na podzim v posilovně?

Shutterstock.com - Fitness a běhání

Možná jste si už vícekrát říkali, že byste měli začít cvičit. Třeba máte nedaleko svého bydliště posilovnu, nejednou chodíte kolem ní a přemýšlíte o tom, že vejdete dovnitř. Nebojte a jděte do toho. Ostych není na místě, proto vezměte odvahu to zkusit.

Pryč s pochybnostmi

Pokud se vám honí hlavou otázky a pochybnosti, zažeňte je. Jistě nejspíš přemítáte, kdy je nejlepší čas začít cvičit. Kdykoliv, třeba právě teď na podzim. Jestli máte pocit, že se vám lidé v posilovně budou smát, protože jste nezkušení, nemáte vypracované svaly, jste tlustí atd., hoďte to za hlavu. Sami uvidíte, že posilovna rozhodně není centrem, kde se vyskytují jenom samí dokonale vypracovaní svalovci. Každý má postavu takovou, jaká mu byla dána do vínku, a právě návštěvy posilovny znamenají, že s ní chcete něco udělat. Tvarovat ji, hubnout. Nejste dokonalí, ale jste ochotni na sobě pracovat, a to se počítá.

Vezměte si praktické oblečení

Zrovna tak pokud máte dojem, že nemáte to správné oblečení a budete kvůli terčem posměchu. To je nesmysl. Vezměte si na sebe to, co máte. Tepláky, bavlněné triko. To, co máte rádi, co vám vyhovuje a v čem se cítíte dobře. O nic jiného nejde. Nevyrážíte na módní přehlídku, ale cvičit, to je rozdíl. Proto jde hlavně o to, aby oblečení bylo praktické, dobře sálo pot, nikde nedřelo. Časem zjistíte, co je nejlepší, v čem se cítíte opravdu dobře. Občas to stojí i pokus omyl, než najdete správné oblečení, ale nevzdávejte. Mělo by být jako druhá kůže, pohodlné, nesmí nikde škrtit, omezovat vás v pohybu. Protože když budete myslet na to to, že vás šev tepláků dře v rozkroku, nesoustředíte se na cvičení a váš výkon nebude stát za nic.

Udělejte si průzkum a porovnávejte

Nemusíte si lámat s tím, že se cvičením v posilovně nemáte zkušenosti. Když vám jde z toho množství posilovacích strojů, jejichž funkci přesně neznáte, hlava kolem, svěřte se do rukou trenérů, kteří vás posilovnou podrobně provedou a všechno vám představí. Ukážou vám posilovací stroje, předvedou cviky, které na nich lze praktikovat a vysvětlí, co by právě pro vás bylo nejlepší. Klidně si třeba projděte víc posiloven v okolí a teprve pak se pro jednu z nich rozhodněte. Může se totiž stát, že vám třeba nesedne prostředí nebo také lidé. Proto není dobrý nápad koupit si permanentku hned v té první, do které vstoupíte, ale prozkoumat okolí a porovnávat a teprve poté se rozhodnout. Protože jde zároveň o odreagování od starostí všedního dne, nejenom o cvičení. Prostředí a lidé by vám tedy měli sedět, abyste tam chodili opravdu rádi.

Svěřte se do rukou trenéra

Není od věci se podívat na internetu, kde najdete také ukázkové hodiny v posilovně a některé si přehrát, abyste získali základní přehled ještě, než vyrazíte, ovšem je dobré najmout si trenéra. Ten vás provede veškerými úskalími, které vás jako začátečníka čekají. Jakmile získáte zkušenosti, stačí pak většinou už jenom občasná konzultace. Nechte si opravdu poradit. Trenér vám cviky nejenom předvede, ale zkontroluje, zda je provádíte správně, jestli namáháte ty partie, které jsou žádoucí a správným způsobem a efektivně. Spousta lidí totiž dělá chyby. Když se cviky naučíte dělat chybně, nezapojujete správné svaly, cvičení nemá efekt, a naopak vám může i ublížit. Nebojte se proto trenérovi říct, že nevíte, jak na to. Poradí vám. Žádný učený z nebe nespadl.

Udělejte si kruhový trénink

Také si na návštěvu posilovny vyhraďte dost času. Teprve se se vším seznamujete, takže potřebujete alespoň dvě hodiny. Po příchodu byste se měli nejprve pořádně rozehřát, protože klouby a svaly jsou ztuhlé a pokud byste začali příliš zhurta, mohli byste se zranit, třeba si natrhnout sval nebo šlachu. Proto je užitečné dát si na úvod cca 5-10 minut kardio cvičení a potom se rozcvičit dynamicky. Tím připravíte tělo na chystanou zátěž, uvolníte klouby. Teprve začínáte cvičit. První dva měsíce cvičení obvykle slouží ke zpevnění svalů. Učíte se správné technice cvičení. Protahujete zkrácené svaly. Nejlepší je vytvořit si program na kruhový trénink. Vybrat si 5-6 cviků a ty provádět. Například při jednom tréninku se můžete soustředit na horní polovinu těla, při dalším na spodní a střídat to. Třeba praktikovat cviky s vlastní vahou, vyzkoušet závěsný TRX systém. Každého cviku udělejte cca 3-5 sérií. Příjemně se unavíte a budete spokojení.

Nezapomeňte láhev vody a ručník

Po dvou měsících většinou jste dostatečně zpevnění a můžete si naordinovat náročnější program, například při posilování pracovat s větší vahou. Neměli byste do posilovny také chodit najedení, dejte si od posledního jídla pauzu alespoň hodinu, protože cvičit s plným žaludkem není dobré. Mějte ale s sebou láhev neperlivé vody, možná se zpotíte, pohyb vás vyčerpá a bude nezbytné doplnit tekutiny. Pít během cvičení můžete, ale nepřehánějte to. Velmi důležité také je vzít si s sebou do posilovny ručník. Jenom si představte to množství lidí, kteří už cvičili před vámi, využili vybavení posilovny a zapotili se. Nic příjemného

Bez motivace to nejde

Pokud vám někdo zkušenější poradí z těch, kteří cvičí vedle vás, nemusíte se cítit trapně. Naopak vám to pomůže se zlepšovat. Není nic cennějšího než rady zkušenějších, a nemusí to být jenom od trenéra. Na závěr tréninku je dobré dát si ještě asi 10 minut strečinku. Nic během cvičení neošiďte, dejte si na závěr sprchu, která vás osvěží. Po tréninku si můžete dát ovoce s obsahem jednoduchých cukrů, abyste doplnili glykogen. Pochutnejte si po cvičení na jídle s obsahem bílkovin, sacharidů i zdravých tuků. Důležitá je i vhodná motivace ke cvičení. Někomu půjde o tvarování postavy, vypracování svalů, jinému o shazování kilogramů. Vyberte si to, co na vás bude fungovat a bude vás posouvat dál. Díky tomu cvičení nevzdáte. Vytrvalost je základem.