Jak vystřízlivět po prohýřené silvestrovské noci

Bolest hlavy - Shutterstock

Když to na Silvestra přeženete s alkoholem, určitě budete přemýšlet, jak to udělat, abyste rychleji vystřízlivěli. Existuje nějaká účinná metoda, která zařídí že vás hlava konečně přestane bolet? Že nebudete mít neodbytný pocit, že vám praskne? Kolik vody potřebujete vypít, abyste se zbavili dojmu, že máte v puse saharskou poušť?

Šedivá teorie

Na tuto otázku můžete odpovědět dvěma způsoby. První, teoretická odpověď podle odborné literatury, říká, že během jedné hodiny tělo dospělého člověka odstraní množství alkoholu, které na dechovém testeru odpovídá přibližně 0,2 promile. Ovšem čím vyšší je počáteční koncentrace alkoholu, tím déle samozřejmě bude proces střízlivosti trvat. Druhá, přesnější odpověď je, že je to ve skutečnosti mnohem složitější. Aneb šedá je teorie, ovšem barevný je strom života – takové vyjádření to stručně popisuje.

Jak dlouho lidskému tělu trvá, než vystřízliví?

Rychlost, s jakou je alkohol metabolizován (rozkládán a vylučován) v lidském těle, je totiž velmi individuální vlastnost, která je v jádru ovlivněna mnoha faktory. Od současné pohody, tedy toho, jak se cítíte, od posledního jídla, které jste pozřeli a máte ho v žaludku až po vaše genetické pozadí ovlivněné dědictvím po předcích a povětrnostní podmínky převládající venku – tedy zda je teplo, zima atd. Po každé konzumaci alkoholu proto bude čas potřebný k vystřízlivění odlišný. Jinak budete odbourávat letní opici po přemíře drinků v horku na pláži, jinak bujarou silvestrovskou noc, kdy venku panuje třeskutá zima. Pouze dechová zkouška může poskytnout úplnou jistotu.

Nic nepomůže

Na samém začátku je třeba poznamenat, že neexistuje žádná metoda, která by z nás magicky spláchnula veškerý alkohol. Neexistuje ani metoda, která by zkrátila dobu střízlivosti ani o polovinu. Níže uvedené tři způsoby vám pomohou cítit se lépe a stimulací metabolických procesů v malé míře urychlí čas potřebný k trávení alkoholu.

Osvědčené metody

  1. Pití velkého množství vody

Alkohol narušuje vodní rovnováhu těla. Pití nealkoholických nápojů způsobuje, že vylučujeme více tekutin, než přijímáme. To nevyhnutelně vede k dehydrataci. Kromě toho se oslabené tělo vyrovnává s rozpadem alkoholu ještě hůř, a proto je tak důležité užívat dostatek tekutin bez procent během a po pití alkoholu.

  1. Vitamín C

Spolu s vodou alkohol také vyřazuje z těla řadu živin, např. vitamíny. Pro proces metabolizace alkoholu v játrech je primárně důležitý vitamín C. Kyselina askorbová nepřímo pomáhá při přeměně alkoholu na acetaldehyd. Procesy, ve kterých se podílí vitamín C, jsou také důležité pro vylučování toxinů z těla.

  1. Zvracení

Tato metoda vyžaduje zdaleka největší odhodlání. Nejúčinnější metodou je využít dávivý reflex. Možná pocítíte nutnou zvracet rovnou, možná se vám povede ho vynutit. V obou případech je to dobrá volba, která pomůže se rychle a efektivně zbavit nadbytku alkoholu.

Nic totiž neurychlí trávení alkoholu, který již pronikl do krevního řečiště. Vyprázdnění žaludku vám umožní zbavit se zbytků alkoholické tekutiny ještě v zažívacím traktu. Alkohol se tak díky zvracení nevydá na další cestu naším tělem.

Pouze pomáhají hydratovat

„Jak rychle vystřízlivět“ - to je otázka, která bude jistě na seznamu TOP3 nejčastějších otázek vaše dnešního posilvestrovského dne. Nápady, které lidí využívají jako domácí léky na kocovinu jsou různé, jde o skutečně širokou paletu. Zeleninové šťávy, smetana s olivovým olejem, voda se solí, voda s citronem, syrové vaječné bílky... Smutnou pravdou je, že všechny tyto metody ve skutečnosti plní pouze jednu funkci, a sice hydratují oslabené tělo. To je vše.

Účinný lektvar pro střízlivost

I když teoreticky daná směs obsahuje různé látky, které bývají užitečné v dosažení procesu střízlivosti, koncentrace těchto látek bude příliš malá na to, aby znamenala nějaký výrazný pokrok ve věci vyléčení z kocoviny. Většina lektvarů proti kocovině a pro dosažení rychlé střízlivosti jsou ve skutečnosti především placebo. Jednou z mála výjimek, která má větší přínos, je nepříliš chutná směs vody s jablečným jablečným octem. Rozhodně nejde o oblíbené pití, ale v tomto případě byste se měli překonat a obelstít svoje chuťové buňky.

Navzdory svojí kyselé chuti takový koktejl poměrně účinně odkyseluje tělo. Je prospěšný pro oslabené tělo, alkohol je totiž velmi okyselující látka. Vyrovnání pH velmi uleví vašemu tělu a umožní vám nasměrovat veškerou energii do metabolizace alkoholu.

Co vyplavuje alkohol z těla?

Jaké látky jsou vyplavovány z těla alkoholem? Zde je seznam velmi dlouhý. Společně s vodou vylučujeme prakticky všechny mikro – a makroživiny, které by jinak zůstaly v našem krevním řečišti. Patří mezi ně celá paleta důležitých minerálů, ať je to draslík, hořčík, sodík, vápník, dále především vitamíny B6, B12 nebo vitamín C. Jaké látky pomáhají vyplavovat alkohol z těla? Zde je seznam velmi krátký a odpověď naprosto jednoznačná. Žádná nezpůsobí takový zázrak, abyste jako mávnutím kouzelného proutku byli opět střízliví. Neexistuje prostě žádná látka, žádný lektvar, která by přímo urychlila trávení alkoholu. Ani kapání s glukózou nezpůsobí, že hodnoty dechové zkoušky ukážou rázem nulu. Sacharidy v této formě vám pomohou pouze doplnit aktuální nedostatek energie a cítit se lépe. V tomto případě však lepší neznamená střízlivý. Jediným účinným receptem proti kocovině tedy je, nedopustit, aby vůbec vznikla. Proto se snažte konzumovat alkohol s mírou a prokládat ho vhodným jídlem a dostatkem vody. Vyplatí se to.