Jak vybrat syrovátkový neboli whey protein?

syrovátkový protein

Doplnit bílkoviny neboli proteiny ze stravy nemusí být tak špatné. Je sice mnoho potravin, které nabídnou celkem bohatý obsah, ale ne každému může dostačovat. Nabízí se samozřejmě možnost sníst daných potravin více, ale zde už mohou hrát roli další faktory. Třeba denní dávka sacharidů, které vyžaduje keto dieta, nebo celková kalorická hodnota jídla, pokud si chceme udržet optimální příjem. V takovém případě už je na místě sáhnout po doplňcích. Mezi nejznámější patří syrovátkový neboli whey protein. Jak vybrat ten pravý?

Nejenom pro kulturisty

Řada lidí si myslí, že syrovátkový protein je určený jenom pro kulturisty, kteří budují svalovou hmotu. To není až tak pravda. Bílkoviny jsou nutné nejenom ke stavbě svalů, ale i k bezproblémovému fungování našeho těla obecně. Pokud nedokážeme zajistit optimální přísun z jídla, je whey protein dobrým řešením. Hodí se i rekreačním sportovcům, nebo lidem držící ketonovou dietu, která je na zvýšeném příjmu bílkovin postavena. A na co tedy konkrétně hledět při výběru?

Hleďte na nutriční hodnoty

Stejně jako u potravin, i tady by vás měly zajímat. Ať už je to nízkosacharidová dieta, nebo jiný redukční program, vždy bystě měli mít jasno o celkovém složení, který váš whey protein má. Hleďte hlavně na celkovou energetickou hodnotu, obsah cukrů, ale třeba i na laktózu. Podle nutričních hodnot jednoduše zúžíte výběr na to, co vám bude vyhovovat.

Zaměřte se na obsah bílkovin

Pokud vám nutriční hodnoty obecně vyhovují, hleďte i na to, kolik whey protein obsahuje bílkovin. Právě kvůli nim si ho kupujete a konzumujete. Zajímejte se hlavně o obsah v jedné dávce. Tedy v jednom nápoji připraveném podle návodu. I tady ještě jednou zkontrolujte nutriční hodnoty a zjistěte, kolik dalších látek a kalorií do těla dostanete.

Pozor na kvalitu

Syrovátkový protein je poměrně populárním doplňkem, a tak je na trhu nepřeberné množství možností. Vybrat ten pravý nemusí být až tak jednoduchá věc. Zajímat byste se měli hlavně o jeho kvalitu. S tou souvisí samotný původ, stejně jako výrobce. Na trhu je řada těch lepších, řada špatných a mnoho vyloženě horších. Když vybíráte whey protein, hleďte i na to, jakou technologií jsou bílkoviny zpracovány. I toto výrazně ovlivní výslednou kvalitu produktu.

Dejte na recenze a hodnocení

Stejně jako u řady jiných produktů, i tady je dobré dát na nezávislé recenze a hodnocení. Ideálně od lidí, kteří výživě rozumí a whey protein užívají pravidelně. Ti nejlépe poradí, co je dobré, co je špatné a co může být nebezpečné, nebo vyložené vyhazování peněz.