Jak v předvánočním čase začít se cvičením?

Ladies Fitness, posilovna pro ženy, cvičení a hubnutí

Předvánoční čas právě začíná. Určitě se chystáte smýčit celý byt. Už to samo o sobě je cvičením. Nicméně, neměli byste zapomínat na to, abyste si udrželi kondici a uvolnili se od předvánočního shonu. A pokud jste dosud necvičili a chcete začít, nikdy není pozdě. Můžete to zkusit právě teď. Vyčistíte si hlavu od předvánočního stresu a úvah, jak v práci do Vánoc všechno stihnout. Co udělat?

Ve hře je spousta faktorů

Chcete si zlepšit svoji fyzickou kondici a navíc zhubnout, ale netušíte, jak toho docílit? Tedy jak dlouho, jak často týrat svoje tělo, abyste dosáhli svého cíle? Závisí to spoustě faktorů.

Jiné to bude u naprostých sportovních začátečníků, nebo u lidí, kteří již sportovali a mnohem více si pak můžete dovolit v případě, že sportujete aktivně. Roli hraje i váš věk. To vše hraje nezanedbatelnou roli. Jak tedy cvičit pro dobrou kondici a hubnutí? I když nepatříte do řádu sportovců a pohyb znáte spíše kdysi dávno z hodin tělocviku, to vůbec nevadí. Jenom byste měli mít na paměti, že v takovém případě musíte začínat pomalu. Aktivní sportovci na to mohou jít více zhurta, ale i oni by měli být obezřetní v případě, že z nějakých důvodů vypadli z cvičebního programu a vracejí se k němu po delší pauze.

Začínejte pomalu

A co teprve úplní začátečníci? Zkuste se začít pomalu a doma aktivně hýbat každý den alespoň chvilku, třeba 10-15 minut, abyste si osvojili pohyb, zahřáli svaly a zvykli si na to, že je budete postupně zatěžovat. Má to větší smysl, než když začnete někde ve fitness centru nebo na hodinách aerobiku cvičit hodinu jednou týdně. Protože u hodinového cvičení se zapotíte, možná zjistíte, že to nejde tak, jak byste si představovali. Nestíháte tempo, protože prostě nejste trénovaní a nestačíte ostatním. A pak to logicky vzdáte. Což je ovšem velká škoda. Proto je lepší rozdělit svoje síly a začínat pomalu nejprve s mírným domácím tréninkem, který vás dostane do základní tělesné formy a připraví na delší sportovní lekce v rukou profesionálů.

Trenér k vám bude trpělivý

Podstatné je, zvolit si druh pohybu, který vás bude bavit. Někdo se cítí výborně v posilovně, jiný si zamiluje tanec, zumbu, jógu nebo třeba běhání. Podstatné je nepřecenit svoje síly. Klidně se svěřte instruktorům, že se cvičením začínáte a necítíte se mezi ostatními zkušenými sportovci úplně ve svých kramflecích. Určitě na to vezme ohled a pomůže vám. Bude k vám trpělivý, opakovaně vám všechno vysvětlí, naučí vás techniku cviků, například na posilovacích strojích, kroky v tanci aerobiku či polohy, které vykonáváte v józe. Bude vás průběžně kontrolovat, zda všechno provádíte správně a vy díky tomu nebudete jistotu a svůj handicap rychle dohoníte. Také se od zkušenějších můžete přiučit. Nesmí ale nastat situace, že byste nestíhali a kvůli tomu raději nastartované aktivity opustili. Správný tým trenérů a kolegů něco takového nedopustí.

Kombinujte různé druhy pohybu

Velmi podstatná je právě správná technika, protože pokud se osvojíte špatné návyky hned zpočátku, obtížně se jich budete zbavovat, a navíc pak budete posilovat jiné svalové partie, některé můžete přetěžovat jiné naopak budou zahálet a cvičení nebude mít správný efekt. Neúspěch vás také může odradit hned v prvopočátcích. Když si ale zafixujete všechno správně, uvidíte, že děláte pokroky a bude vás to těšit. Můžete zvyšovat frekvenci a na lekce sportovních aktivity, které jste si oblíbili, zavítat i dvakrát nebo třikrát týdně. To vše samozřejmě doplnit každodenní krátkou domácí rozcvičkou. Dobrou volbou je také kombinovat různý charakter aktivit. Třeba jednou se věnovat aerobní aktivitě (aerobik), kdy spalujete tuky, jindy posilování nebo zpevňování postavy. Potom aktivně pracují různé svalové partie, střídáním druhů pohybu povzbudíte metabolismus, budete hubnout a zlepšíte si fyzickou kondici.

Třikrát a dost

Jakmile se dostanete do frekvence aktivního pohybu třikrát do týdne, třeba v pondělí na úvod týdne jóga, ve středu aerobik a v pátek posilovna, to vše proloženo každodenní alespoň čtvrthodinovou rozcvičkou podle chuti, třeba pár protahovacích cviků, běh na místě, spinning, je to naprosto ideální rozvržení aktivit. Alespoň odborníci tvrdí, že bychom se měli hýbat třikrát týdně, to je optimální frekvence. Nejste-li profesionální sportovec, týrat se každý den by znamenalo přetěžovat svaly, které by následně trpěly nedostatkem regenerace. I když se také říká, že každý den by měl člověk udělat něco pro své zdraví, tohle ve zbývajících dnech splníte právě rozcvičkou. To je přiměřená a dostatečná aktivita. Dobrou každodenní aktivitou je také procházka. Chůze je všestranným a mnoha lidmi bohužel podceňovaným pohybem, přitom právě při ní se do akce dostávají všechny svalové partie.

Vhodné aktivity pro otesánky

Na pozoru by se měli mít také lidé trpící nadváhou nebo obézní. Ti také musí být obezřetní, důležité je, aby netrpěly jejich klouby. Začít nejprve s krátkým cvičením jednou týdně a teprve pomalu pozvolna přidávat podle toho, jak se jim bude zlepšovat tělesná kondice. Dobrým sportem je pro tyto osoby jízda na kole a plavání, protože oba tyto druhy pohybu šetří pohybový aparát, a přitom pomáhají hubnout. Dále se hodí nordic walking, sport, při kterém rovněž protahujete všechny svaly těla a kloubní systém netrpí. Když už docílí lepší fyzičky, pak je dobré doplnit aktivity o aerobní pohyb třeba jízdu na rotopedu či chůzi na pásu. Ke zpevňování těla se hodí například pilates.