Jak účinně zhubnout po porodu?

Shutterstock.com - žena na váze

Následující řádky ocení především maminky čerstvě narozeného potomka. Málokteré z nich se totiž podaří mít hned po porodu svoji starou postavu. Těhotenství ze své přirozenosti znamená nadbytečné kilogramy. Jak se s nimi se ctí utkat a co nejdříve je shodit? Napomoci může kojení, které přinese úbytek. Ovšem není samospasitelné.

Nesžírejte se negativními představami

Pro mnoho žen je to náročné období, protože radost z potomka kalí starost, zda jim nabraná kila nezůstanou do budoucna. Taková představa je stresující, zvláště mají-li kolem sebe hubenější přítelkyně. Ještě více jim to přijde líto ve chvíli, kdy kilogramy nejdou dolů tak rychle jak by chtěly. Co v takovou chvíli podniknout? Hlavně se nebát, že vám kila zůstanou a nesžírat se touto negativní představou, protože tak se jenom dostáváte do začarovaného kruhu. Budete v ještě větším stresu – už tak se ho vám nastřádá nyní dost, než si osvojíte nový režim s dítětem. A jak jistě dobře víte, stres patří k jednomu z nejúčinnějších zabijáků hubnutí.

Stejně dlouhé shazování jako nabírání

Proto nevěšte hlavu a dejte hubnutí čas. Ženy, které dokážou být za krátkou dobu po porodu, třeba za pouhý měsíc či dva na svojí původní váze, jsou spíše výjimkou. Obvykle jde o ty, které také během těhotenství příliš nepřibraly, jejich váhový přírůstek byl velmi malý. Říkává se dokonce, že vám bude shazování kilogramů z těhotenství trvat stejně dlouho jako jejich nabírání. Jenže při představě, že ještě dalších měsíce budete mít viditelné pozůstatky nadváhy je pro spoustu žen hrůzné. Samozřejmě tohle lidové moudro rozhodně neplatí pro každou ženu. Především je třeba mít na zřeteli, že každé ženě shazování potrvá jinak dlouho. Univerzální doba, za jakou to zvládnete, neexistuje. Každá maminka to bude mít trošku jinak.

Nenechte se vystresovat

Hlavně je nutné zachovat klid. To se týká hlavně těch maminek, které zneklidňuje, že hubnutí jde pomalu. Musíte mít na paměti, že hubnutí po porodu není snadné a každé mamince to jde jinak. Ve hře jsou totiž hormony. Trápit se tím, že kamarádka, která rodila zhruba ve stejnou dobu jako vy má už kila dole a vy ještě ne, je cesta do pekel. Psychika maminky, tedy vaše tím jenom výrazně trpí, a nic tím nevyřešíte. Mnoho žen v takových chvílích sahá po radikálních dietách, ale to je po stresujícím kolotoči další zásadní chyba, které se můžete dopustit. Radikálními dietními kůrami nebo dokonce experimenty s nějakými tabletami na hubnutí ohrožuje nejenom sebe, ale čerstvě narozené miminko. Dítě potřebuje kvalitní výživu v podobě mateřského mléka. Aby ho žena dokázala dost vyrobit a v patřičné kvalitě, potřebuje pestrou a vyváženou stravu s ohledem na svůj aktuální stav a potřeby miminka.

Kojením spálíte spoustu energie

Už jsme se zmínili, že i kojení může fungovat jako dieta. Kojení samotné se řadí k procesům, při kterém žena vydává poměrně velké množství energie. Tím pádem spaluje i dost kalorií, proto může být kojení opravdu fungujícím způsobem, jak se kilogramů navíc zbavit. Proto pro ženy po porodu je kojení vhodnou cestou. Snažte se miminku dopřát dostatečné množství mateřského mléka, nejenomže mu tím položíte ten nejlepší základ do života, ale podpoříte i samy sebe ve snaze získat zpět svoji vysněnou starou postavu z dob před těhotenstvím.

Ideální tempo 2 kg měsíčně

Navíc samotný proces kojení vylučováním hormonů pomáhá organismu k návratu zpátky do stavu před těhotenstvím. Díky tomu hormony aktivně ovlivňují metabolismus a ten po té spaluje účinněji. Odborníci tvrdí, že při kojení je optimální tempo hubnutí asi 2 kg během jednoho měsíce, rychlejší by být také nemělo. Jestliže maminka dítěte plně kojí, může tímto procesem každý den odbourat cca 2200-3000 kJ, což je poměrně velká porce. Proto při menších váhových přírůstcích může k odbourání kilogramů stačit i samotné kojení. S jeho pomocí maminka odbourává tukové zásoby nabrané během požehnaného stavu.

Mějte ohled na dítě

Určitě si pokládáte otázku, jak tedy po porodu hubnout, pokud samotné kojení k tomu nestačí. Hlavně platí hubnout s rozumem, postupnými kroky. Především ale jde o to, sestavit si vyvážený jídelníček, který dá dostatek živin matce i dítěti. Strava by měla obsahovat dostatečné množství kvalitních bílkovin, zdravých tuků, minerálů i vitamínů. Čerstvé maminky by se také měly vystříhat veškeré nezdravé stravy, tedy nadbytečného příjmu jednoduchých sacharidů, nasycených tuků (tučná masa apod.), těžkých smažených jídel. Ovlivňují tím nejenom sebe a boří veškerou snahu zhubnout, ale dávají tím špatný základ i dítěti. Měly se také vystříhat jídel, která budou dítěti dělat špatně, tedy například ostrých či nadýmavých pokrmů.

Žádné experimenty, ale vyvážený jídelníček

Z výše uvedeného vyplývá, že není třeba experimentovat s žádnou příliš drastickou dietou, to je naopak nebezpečné, protože může být jednostranná a matce i dítěti jejím následkem mohou chybět určité živiny. Jde hlavně o to zařazovat mléčné výrobky, kvalitní nenasycené tuky, ovoce a zeleninu jakou zdroj vitamínů a minerálů. Na místě je rozhodně zařadit do každodenního harmonogramu konzumaci zeleninových salátů, svačin z ovoce. Ideální je, pokud maminka sní denně cca 500 gramů zeleniny, pro získání bílkovin zařadí drůbež a ryby. Chuť na sladké vyřeší kouskem dobrého ovoce. Podstatné je i hlídat, kolik toho sní, tedy jak velké porce. Platí heslo nepřejídat se. Někdy totiž může být z kolotoče kolem dítěte trochu vyšťavená a pak doplňovat energii kalorickými bombami. Tomu by měla zabránit. Uvedené kroky by měly shazování kil napomoci.

Pozor na vyplavování kyseliny mléčné

Jistě vás bude zajímat také otázka cvičení po porodu. Kdy a jak začít cvičit? Určitě si nepředstavujte, že žena pár dní po porodu do nejbližšího fitness centra a začne naplno trénovat. Takhle to určitě nefunguje, a to dokonce ani v tom případě, že před těhotenstvím opravdu takto naplno trénovala. Říkáte si možná, proč to nemůže udělat? Vždyť přece to by naopak mohlo značit, že má dostatečnou tělesnou kondici a bude stačit jenom trochu cvičení a bude zpátky na původní váze. Tvrdý fyzický trénink má ale velice negativní vliv na celkové složení mateřského mléka, takže je nevhodný. Náročné cvičení znamená, že se ze svalů uvolňuje kyselina mléčná, která se samozřejmě následně dostane i do mateřského mléka. Miminko se po něm potom ošklíbá, nechutná mu to. Příroda to zkrátka zařídila tak, aby maminka byla po porodu v klidu a věnovala se dítěti.

Náročnější cvičení až po třech měsících

Na druhou stravu ideální stav není ani ten, že se maminka po porodu nebude hýbat vůbec. Nejlepší je postupně zařazovat pohyb, který jí bude vyhovovat. Skvělé jsou dlouhé procházky s kočárkem. Přiměřeně si protáhne tělo, bude na čerstvém vzduchu. Dobré je zařazovat také cviky na posílení břišních svalů a svalů pánevního dna, tedy partií, které těhotenstvím a porodem utrpěly nejvíce. Na zpevnění pánevního dna jsou skvělé Kegelovy cviky, s těmi může maminka začít už během šestinedělí. Poté přidávat cviky na břicho záda, protože i ta trpěla těhotenstvím. K náročnějším fyzickým aktivitám, tedy třeba i k plnému tréninku ve fitku, by žena neměla přistoupit dříve než asi tři měsíce po porodu. Ovšem i poté musí dítě vždy nakojit před cvičením a pak zase až zhruba 1,5 hodiny po skončení cvičení. Tím zajistí, aby se kyselina mléčná ze svalů nevyplavovala do mateřského mléka.