Jak účinně zhubnout, když je vám 30+?

Shutterstock.com - jo-jo efekt

Lidé mezi dvacítkou a třicítkou si většinou ještě mohou dovolit občas dietně zahřešit, aniž by to na nich zanechalo nějaké dietní následky. Pokud vám kalendář ale ukazuje už o dekádu více, ručička váhy už může být nekompromisní. Svoji práci totiž udělal nedostatek pohybu i nějaký ten rok strávený sedavým zaměstnáním, u žen také porod dětí. Jak se tedy ve třiceti letech popasovat s nadbytečnými kilogramy?

Žijete usedleji

Pokud vám nějaký ten špíček kolem pasu proti minulé věkové dekádě přibyl, vězte že půjde dolů o něco hůře než v minulosti. Skončilo totiž období, kdy jste během studia byli neustále v pohybu. Váš životní styl je nyní o poznání usedlejší. Po vašem boku už třeba stojí stálý partner či partnerka, možná zakládáte rodinu – dnes většina žen rodí až po třicítce, také muži si v hledání partnerky do života dávají na čas. Životní styl se během těchto přelomů zásadním způsobem mění. Máte už jiné priority, jste klidnější – tedy pokud nepatříte mezi opravdu velmi aktivní sportovně založené dvojice, kterých ale zase tolik není. I metabolismus se proti minulosti zpomaluje. Na břiše, stehnech a bocích už mohou být znát první přibývající kilogramy. Nastal čas podniknout něco proti přibývání na váze.

Pěstuje si sportovní přátelství

Výborné je, zabýváte-li se nějakým sportem už od dětství nebo od studií a tato záliba vás neopustila. Rozhodně si ji ponechte, pokud možno i v době, kdy budete sebevíce časově zaneprázdněni. Dámy mohou mít kamarádky ze školy, se kterými zamíří na aerobik, zumbu, na výšlap či na kola, chlapi zase partičku na fotbal, volejbal, nohejbal či basket nebo posilovny. Protáhnete si těla a utužíte dávná přátelství. Snažte se takové zvyky neopouštět. Zúročíte je. S jejich pomocí si budete alespoň částečně udržovat fyzickou kondici nemluvě o tom, že takové přátelské kroužky skvěle fungují i jako psychická relaxace.

I vrcholovým sportovcům ubývá sil

Musíte si zkrátka přiznat, že vaše tělo už přece jenom trochu stárne. Už třeba nedosáhne tak skvělých výkonů jako těsně do dvacítce, kdy jste mladí, svěží a plní energie. Vidíte to i na vrcholových sportovcích, jejich kariéra obvykle po třicítce různým tempem směřuje ke konci – sice zúročují nabyté zkušenosti, ale už se prostě většinou nedokážou plně rovnat o deset let mladším konkurentům. V reálném životě platí totéž, co ve vrcholovém sportu. Tento fakt ale není důvodem k rezignaci, jenom si uvědomte ubíhající čas. Jestliže se budete pravidelně hýbat, tento zenit výkonnosti si můžete o poznání prodloužit. Je dobré začít s nějakou pohybovou aktivitou, která vás bude bavit, už v raném mládí a držet se jí, dokud vám to fyzické síly dovolí. Jestliže jste dosud žádný pohyb neměli a spoléhali se na to, že geny štíhlosti, které máte v rodině, vám nedovolí tloustnout, měli byste změnit názor.

Ubývají svaly a řídnou kosti

Nesmí vás také překvapit, že už nyní je vaše tělo vystaveno různým fyziologickým změnám. Ty se promítají do vaší postavy a ovlivňují hmotnost. Postupně už ubývá svalová tkáň, sice pomalu – asi do 5 %, ale přesto. Dochází k tomu hlavně u lidí, kteří se moc nehýbou, což je další důvod, proč cvičit. Také už lehce řídnou kosti – znamení, toho, že byste měli posílit přísun vápníku a neměli ležet na gauči. I kostem totiž samozřejmě prospívá pravidelný pohyb. Někdy stačí, že třeba vystoupíte z autobusu či tramvaje městské dopravy o dvě stanice dříve a dáte si svižný pochod do práce či domů. Máte-li pracoviště blízko, choďte tam pěšky. Dělejte to každý den.

Když vás dožene stres

Ve třiceti na vás také se zvýšenou měrou začne doléhat stres. Vaše pracovní kariéra nabírá na obrátkách, mnozí mají rodinu, starají se o děti. Leckdy tak zdravý životní styl ustupuje. Snažíte podat maximální pracovní výkon a nejíte nebo se naopak přecpete. Mámy od dětí zase ve stresu dojídají, co jejich ratolesti nesnědly a je to na jejich postavě vidět. Právě s ohledem na kariéru nebo rozšiřující se rodinu zanedbáváte odpočinek, který je také pro udržení optimální hmotnosti důležitý – stres je zabijákem hubnutí. Vlivem nedostatku času se stravujete nevhodně, dáváte přednost kalorickým rychlovkám, polotovarům, jenom abyste se co nejdříve znovu mohli věnovat vydělávání dalších peněz nebo rodině. Na jídlo se proto také nesoustředíte, jíte v chvatu, abyste toho stihli co nejvíce.

Sníte víc jídla, než byste měli

Popsané zlozvyky se na vaší postavě podepíší. Když nepřemýšlíte o tom, co nakoupit a uvařit a spokojíte se kalorickou bombou z polotovarů plnou sacharidů a tuků, když při jídle ještě vyřizujete maily nebo kontrolujete děti, ve výsledku si vybíráte nezdravá jídla, jež vám nedodají živiny, ale jenom energii, kterou nespálíte a sníte toho mnohem více, než kdybyste nad jídlem přemýšleli a udělali si na něj čas. Proto vždy, i když je na vás vyvíjen sebevětší tlak, snažte se vyhradit si na jídlo dostatečný časový prostor a najít si klidné místo, kde budete moci pokrm zkonzumovat. Výhodu mají ti, kterým byly zásady zdravého stravování vštěpovány už od dětství. Dobrý základ se počítá a smazává mnohé dietní hříchy. Braňte se nezdravému pokušení z fastfoodů tím, že si budete do práce nosit připravené jídlo z domova, uvařené z čerstvých a kvalitních surovin.

Aktivnější ženy jsou na tom lépe

Ženy, které v období 30+ rodily, mohou bojovat s těhotenskými kily. Lepší výchozí pozici mají ty, které už před těhotenstvím sportovaly a žily pohybově aktivním životem. I po příchodu dítěte se u nich tento fakt promítne pozitivním způsobem. Většinou se dokážou mnohem rychleji dostat na svoji původní váhu než jejich pohybově méně aktivní kolegyně. Proto se vyplatí, když žena myslí na svoji kondici a kilogramy ještě dlouho předtím, než začne rodinu skutečně plánovat.

Zásady hubnutí, když u vás už zaklepala třicítka

  • Nejezte ve stresu. Vždy se snažte najít si na jídlo dostatek času a klidné místo bez rušivých vlivů okolí.
  • Jezte pravidelně v menších dávkách, nezapomínejte na jídlo ani ve chvíli, kdy dokončujete důležitý pracovní projekt nebo vás drtí starosti o rodinu a děti.
  • Jestliže nemáte v oblasti zdravého stravování žádné základy z dětství a původní rodiny, nevadí. Je ale nejvyšší čas začít se touto oblastí zabývat. Když se sami neorientujete, poraďte se s odborníky. Pomalu vyměňujte nevhodné kalorické pokrmy za jejich zdravější varianty.
  • Pamatujte na to, aby vaše tělo mělo dostatek vhodných živin ke svému správnému fungování. Hlídejte si trojpoměr bílkovin, sacharidů a tuků, nezapomínejte na vitamíny, minerály a stopové prvky.
  • Stranou nesmí jít ani pitný režim. V práci mějte vždy k dispozici čistou neperlivou vodu. Nepřehánějte to s kávou, zapomeňte na energy drinky.
  • Pokud jste to ještě neudělali, zařaďte do svého života nějaký pohyb, který vás bude bavit a nebude jenom povinností. Odborníci tvrdí, že když se budete půl hodiny denně aktivně hýbat a bude vás to těšit, uděláte pro svoje zdraví hodně.