Jak spálit tuk různými sporty na sněhu?

Shutterstock.com - Lyžování a zima

I když lyžování patří u nás k velmi oblíbeným sportům, nejde samozřejmě o jedinou zimní pohybovou aktivitu. Spalovat kalorie můžete i bruslením, sáňkováním, nebo méně obvyklými zimními sporty jako je skijöring nebo snowtubing. Co všechno se dá na sněhu podniknout a jak to prospěje vaší štíhlé linii?

Překonáváte odpor

Zimní pohyb na sněhu je namáhavější, musíte překonávat určitý odpor sněhové nadílky. Z toho vyplývá, že také lépe a efektivněji spalujete tuky. Proto překonejte lenost a vyrazte do bílé krajiny. Zahajte svoje zimní aktivity dlouhou svižnou procházkou. Půjdete-li opravdu rychle a budete správně dýchat, zlikvidujete během hodinky klidně i 400 kcal. Ovšem pozor, na namrzlém povrchu hrozí úrazy. Turistika v zimě si přece jenom žádá lepší fyzickou zdatnost než ta letní a také patřičné oblečení a výbavu. Nejste-li si na sněhu úplně jistí, buďte opatrní a vybírejte si nenáročný terén.

Pořiďte si pořádné zimní boty

Jestliže vás obyčejná chůze ve sněhu nudí a chtěli byste zkusit něco nového, můžete ve sněhu běhat, zde je výdej energie mnohem vyšší, může klidně dosáhnout až 800 kcal v hodině, tedy dvojnásobku. Chce to ale dobré zimní boty k tomuto účelu, jisté nohy, abyste neuklouzli a terén, kde je minimální riziko, že upadnete na ledu a něco si zlomíte. Posílí vás ale nejenom běh, i stavění sněhuláka nebo pořádná koulovačka, při které se proběhnete a zadýcháte. Každý pohyb ve sněhové nadílce má smysl a efekt.

Sport nejenom pro nejisté lidi

Netradiční zážitek vám může přinést chůze na sněžnicích. Odbouráte cca 500-560 kcal za jedinou hodinu této aktivity, natrénujete si udržování rovnováhy a pořádně podpoříte krevní oběh a srdce. Jde o výborný sport pro lidí, kteří si třeba nejsou jistí na sjezdovkách a raději dávají přednost méně adrenalinové aktivitě, která jim přinese jiné zážitky – uvidí proměny zimní krajiny. Tedy například pro seniory skvělá volba, jak zkusit něco nového a neohrozit svoje zdraví.

Posílíte záda i břicho

Máme tu samozřejmě i snowboarding, který vyžaduje větší nároky než sjezdové lyžování. S ním odbourají dámy za hodinu asi 400 kcal, pánové až 500 kcal. Přece jenom je znát, že vás nahoru vyveze vlek a nejste tak v pohybu pořád, jako například na běžkách. Přesto je to samozřejmě oblíbený sport, ke kterému spoustu lidí přivedla šampionka Ester Ledecká, ale nejenom ona. Posílíte při něm srdce, břišní, zádové svaly i stehna a hýždě, a to ho ani nemusíte kombinovat s lyžováním jako to dělá právě Ester.

Nejenom zábava pro děti

Sáňkování a bobování se považuje spíše za zábavu pro děti, i když profesionální sáňkaři – jde i o olympijskou disciplínu, by vám určitě řekli něco jiného. Především pokud máte děti, měli byste na nejbližší zasněžený kopec se sáňkami či boby rozhodně vyrazit. I když většinou jen pasivně sedíte, přece jenom si trochu protáhnete svaly, při sjíždění hlavně břišní a zádové, musíte vyvažovat terénní nerovnosti, řídit saně, takže nějakou energii vydáte. A to se všechno počítá! Budete-li navíc kopec několikrát vybíhat se sáňkami, posílíte svaly na nohou. Samozřejmě to bude mít blahodárný vliv i na srdce. Zbývá ještě dodat, že opravdu intenzivním sáňkováním můžete za hodinu spálit i 480-500 kcal.

Dvojka v efektivitě

Máte-li nedaleko bydliště kluziště nebo zamrzlý rybník, určitě byste se měli postavit na brusle, tedy pokud s nimi máte nějaké zkušenosti, jste-li začátečníci, jděte do toho opatrně. Pěkným poježděním spálíte dost, ostatně rychlobruslení se pokud jde spalování kalorií řadí hned za běžecké lyžování, v efektivitě z hlediska hubnutí je tedy ze zimních sportů dvojkou. Ovšem nenabádáme vás k tomu, abyste se vyrovnali Martině Sáblíkové, to samozřejmě nejde.

Formujete boky i zadek

Dáte si však na bruslích pěkně do těla, něžné pohlaví při hodinové projížďce, kdy udrží tempo, spálí 1000 kcal, muži ještě o 200 více. I když tak dlouho nevydržíte, každá minuta strávená aktivně na bruslích se také počítá. Jde o kardioaktivitu, při které trénujete rovnováhu, posilujete velkou skupinu svalů v těle. Výborně formujete boky, stehna a hýždě. Pozor ale na techniku, měli byste jezdit v lehkém předklonu, ale s rovnými zády. Technické chyby – ohnutá záda a větší předklon totiž přetěžují krk a bedra.

Nechte psy jet

Můžete si také vychutnat různé sporty, které hraničí se zábavou, třeba snowkiting, pouštění draka na sněhu. Řiditelný drak vás povozí na snowboardu nebo lyžích. Připadat si jako dobyvatelé zamrzlých plání Antarktidy budete, když vyzkoušíte mushing, neboli jízdu se psím spřežením. Tento sport je o tom sžít se se svými psy, naučit se techniku ovládání saní. Adrenalin vám nabídne třeba skijöring, což je jízda na lyžích za sněžným skútrem, autem, motorkou nebo koněm.

Do koule a hurá dolů

Hodně zábavy nabídne snowtubing, což je jízda ve speciálním gumovém nafukovacím člunu korytem vytvořeným ve sněhu – ohraničují ho sněhové valy. Ale pozor, tenhle člun pochopitelně nemá brzdu, takže se držte, ať se nezraníte. Zorbing je zase jízda ve velké průhledné nafukovací kouli ze speciálního polyvinylchloridu – vlezete si do ní speciálním tunelem, připoutáte se v ní a pak už se kutálíte dolů – můžete vyzkoušet zimní variantu po sněhu. Čeká vás větší dobrodružství, než třeba na sáňkách, ale zároveň musíte dávat pozor na větší rychlost. S ní roste riziko zranění, proto byste tento sport měli provozovat jenom s proškolenými instruktory.

Na kole i v zimě

Dále se nabízí i jízda na snowbike, čili na sněžném kole s širokými pneumatikami, která vás připraví za hodinu o 160 kcal. Je to adrenalin i zábava zároveň a užít si ji mohou nejenom ti, kteří od jara do podzimu brázdí krajinu na silničním nebo horském kole. Se sněžným kolem se můžete projet na tvrdém i mokrém sněhu, na prašanu, zvládnete prošlapaný i uježděný terén. Neskolí vás nic.