Jak si vytvořit lehký jarní jídelníček?

Ketonová dieta - Shutterstock.com

Po zimě trpíte především nedostatkem vitamínu D, který je nutné tělu dodat. Potřebujete také doplnit energii, které máte po dlouhém chladném období nepochybně málo. Můžete trpět jarní únavou, což je právě projev vyčerpání organismu a skutečnosti, že tělo během zimy nasbíralo určitý podíl toxinů. Proto by váš jídelníček teď zjara měl být nabitý vitamíny a především lehký.

Enzymy z naklíčených plodů nastartují metabolismus

Na jakou stravu na jaře vsadit? Především vynechte těžká zimní jídla, která obsahují vysoký podíl tuků a sacharidů. Posilujte naopak podíl čerstvé zeleniny a ovoce. Že je ještě příliš brzy na to, abyste mohli na zahradě sklízet první plody? Možná, ale i tak už se objevují různé zelené výhonky. Jezte proto všechno zelené a čerstvé. Máme na mysli hlavně cibulku, dále třeba naklíčenou řeřichu či jiná naklíčená semena, třeba lněná, chia, slunečnicová. Můžete si nechat naklíčit třeba i čočku či jiné luštěniny jako římský hrách čili cizrnu, to vše vám dokonale vyčistí střeva. Popisované naklíčené plodiny jsou bohaté na enzymy, které podpoří metabolismus, a to je přesně to, co teď po zimě zoufale potřebujete. Klíčení je symbolem jara, růstu nového života a vy byste se měli řídit sezónní stravou, proto by ve vašem jídelníčku právě tohle určitě nemělo chybět. Stejně tak jsou skvělé mladé výhonky – mladý ječmen a podobně.

Trhaný salát jako zdroj vitamínů a minerálů

Zkuste jarní saláty z rozmanitých listů, tedy listové zeleniny jako špenát či mangold. Znalosti spousty lidí ohledně listové zeleniny končí bohužel k jejich škodě u hlávkového salátu. Přitom nabídka je mnohem širší, zahrnuje například polníček, rukolu, čekanku, římský salát nebo ledový salát. Pokud vás neuspokojí blízký supermarket, určitě zajdete na farmářské trhy, kde objevíte ještě více druhů salátů. Zkuste si natrhat lístky různých salátů na kousky do misky – salát neřežte nožem, ale trhejte, tímto trikem zabráníte ztrátě vitamínů a minerálů. Směs kousků lehce zastříkněte zálivkou z panenského olivového oleje a čerstvé citronové šťávy. Dobrou jarní chuť.

Svačiny s vitamínem C

Čerstvá pažitka nebo petrželka či zelená cibulka by neměla chybět na celozrnném chlebu nebo housce s Lučinou, sýrem Cottage nebo pomazánkami. Raší různé bylinky, tak jejich sezónu nepropásněte. Mohou chuťově skvěle doladit vaše pokrmy, aniž byste museli použít spoustu soli, což je také pozitivní efekt – obecně totiž příliš mnoho solíme a tím pádem ve svém těle zadržujeme vodu. Výbornou bylinou je medvědí česnek. Všechno vyjmenované zelené je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který v tomto období velice potřebujete pro zvýšení obranyschopnosti. Součástí studené kuchyně by zjara určitě měly být ředkvičky. Chleby sypané zeleným a ředkvičky k nim jsou skvělou formou výživných dopoledních i odpoledních svačin.

Déčko najdete ve vejcích a rybách

Vitamín D vzniká hlavně působením ultrafialového záření na pokožku, kde se vytváří. Pokud ho nemáte v těle správnou dávku, a podle vyjádření lékařů bohužel většině z nás chybí, máte oslabenou imunitu. Pobytem na slunci můžete hladinu tohoto vitamínu doplnit. Nebraňte se proto jeho prvním paprskům. K dalším bohatým zdrojům déčka se řadí také vejce, které jsou symbolem jara a nového života. Ani ty by ve vašem menu neměly chybět. Můžete zkusit i jiná než klasická slepičí, třeba křepelčí, Vyhněte se ale jejich nezdravé smažené podobě, dejte si je naměkko nebo natvrdo, můžete si je v této podobě nastrouhat a umíchat s Lučinou. Dále se déčko vyskytuje v rybách. Ty byste na jaře měli jíst vařené klasicky i na páře, dále pečené, ale také ve formě pomazánek třeba z lososa nebo tuňáka či sardinek.

Barevné vitamínové bomby

Přílohy k masu by měly být také jarní barevnou vitamínovou bombou. Vynechte rýži a především těžké knedlíky a připravte si na páře směs baby karotky, kukuřice a hrášku. Také můžete zkusit směs květáku, brokolice a římského květáku, taktéž připravenou na páře. V brokolici najdete velice důležitou kyselinu listovou i dostatek potřebného železa. Prima je i směs různých druhů fazolí. Mimochodem, víte, že jich existuje celkem jedenáct? Bílé, černé, barevné, Adzuki, Borlotti, černé oko, červené, mungo, purpurové, Navy a Pinto. Pochopitelně nemusíte smíchat všechny druhy, to už by bylo opravdu moc najednou, ale zkuste si vybrat třeba tři z nich, které jsou běžně dostupné a uvařit si je. Doplníte s nimi do těla pořádnou porci rostlinných bílkovin.

Dejte si trojkombinaci chřestu

Skvělou lehkou přílohou jsou vařené zelené fazolky, které můžete dochutit prolisovaným česnekem. Naklíčené mungo fazole nastudeno tvoří enzymovou bombu. Pěkně se na talíři vyjímá i chřest, zkuste bílý, zelený i fialový – rovnou jejich trojkombinaci. Servírujte i lehký bulgur, čili předvařenou celozrnnou pšenici. Dobré jsou rovněž malé rané brambory, pokud je dobře očistíte, dají se vařit a jíst i se slupkou – tady najdete také užitečný zdroj vitamínů.

Lehké přílohy bez lepku

I lidé, kteří netrpí intolerancí nebo alergií na lepek, mívají po míse těstovin nebo jiných přílohách obsahujících velký podíl lepku pocit těžkosti v žaludku. Potom je namístě sáhnout po přílohách, které jsou lehčeji stravitelné a lepek neobsahují. Máme na mysli třeba jáhly, pohanku, quinou.

Polévky zahřejí

Z kořenové zeleniny si připravte chutný jarní zeleninový vývar. I v tomto případě jde o barevnou vitamínovou bombu. Nemusíte totiž zůstat jenom u červené mrkve a bílého celeru a petržele. Přidejte žluťoučkou kukuřici, zelený hrášek či brokolici. V chladnějších jarních dnech horký vývar nabitý vitamíny zahřeje a doplní energii. Další variantou jsou krémové zeleninové polévky, kdy vařenou zeleninu rozmixujete dohladka. Dobré jsou i smoothie koktejly z více ingrediencí, jejich základem se může stát třeba chutný jarní špenát, přidáte k němu třeba chia semínka.

Zalévejte svoje tělo

Hydratace je zjara velmi důležitá i pro lidské tělo – i to musíte zalévat stejně jako plodiny na zahrádce. Proto věnujte zvýšenou pozornost rovněž pitnému režimu. Jeho základem by měla být čistá neperlivá voda. Zařaďte i oblíbené bylinkové čaje. Pampeliškový vám srovná hladinu glykémie, cholesterolu i krevní tlak. Sedmikráska působí silně detoxikačně a navíc její kvítky krásně ozdobí jarní saláty. Kopřivový čaj vám pročistí krev a odvede z vašeho těla přebytečnou vodu. Heřmánkový vás zklidní a dobře naladí.

Nezapomeňte na železo a hořčík

Které minerály by zjara v jídelníčku neměly chybět? Hlavně hořčík a železo. Budete-li jich mít nedostatek, projeví se to právě únavou. Hořčík dodají mandle, vlašské ořechy, slunečnicová semena. Železo najdete jak už jsme zmiňovali v brokolici, ale také v dýňových semínkách či quinoe. Trávení usměrní probiotika jako jogurty nebo kvašená zelenina. Kysané zelí si nemusíte dávat jenom k hlavnímu jídlu, ale klidně i jenom tak. Pěkně vám provětrá trávení.