Jak si vytvarovat pevné paže? Chce to pravidelné cvičení a trpělivost

Shutterstock.com - pilates

Pěkně formovaná postava si žádá svoje. Toužíte po ní? Nezapomeňte také na paže. Komplexní cvičení by nemělo zahrnovat pouze břicho, zadek a stehna, i když tyto partie mnohdy označujeme za nejproblematičtější, alespoň pokud jde o jejich tělesný objem. Podstatné jsou i ruce. Právě na ty nejvíce koukáme, jsou stále odhalené. Zaměřit se proto na jejich svalovinu rozhodně není od věci.

Většina z nás chodí na jaře a v létě v krátkém tričku a nechá se hladit slunečními paprsky. Každému, kdo nás pozoruje, pak obvykle padne zrak na naše ruce. Odhalené je máme od jara až do podzimu, tehdy nosíme trička nebo šaty s krátkými rukávy nebo dokonce bez nich. Ruce jsou naší pýchou. Trápí vás povislé paže s tukovými polštářky, které se při pohybu třesou? Ničeho se nebojte, chce to jenom trpělivost, pravidelně cvičit a správně se stravovat a výsledky na sebe nenechají čekat. Budete mít svalovité paže.

Nejde jenom o pohyb

Na pěkně vyrýsované svaly na rukou bude hezký pohled. Tohle ale není hlavní efekt, o který vám jde. Pevné ruce se ale hodí i v každodenním životě. Máte teď problémy odnést dvě tašky potravin, které jste nakoupili v supermarketu? Svalnaté ruce tohle zvládnou hravě. Zároveň se s nimi ubráníte případnému napadení nějakého útočníka a zvládnete jakoukoli fyzickou námahu, kterou před vás život postaví. Chcete být sebevědomí a cítit se fajn? Potom byste rozhodně měli posílit svoje ruce, které jsou nedílnou součástí vaší postavy stejně jako zadek, břicho a stehna. V souladu se cvičením by ale mělo být i stravování, obojí spolu úzce souvisí. Co jíst, abyste měli pěkné a silné paže?

Odbourejte laskominy

Váš jídelníček by měl být hlavně zdravý a pestrý. Soustřeďte se především na to, abyste dobře spalovali tuky. Na svém těle najdete spoustu míst, kde se ukládá tuk. I když to tak na první pohled nevypadá, paže jsou jedním z nich. Co vlastně tvoří tuk? Jde o nespálené kalorie, které jste nevyužili z přijaté potravy. Jak se s těmito kaloriemi poprat? Vyškrtněte z jídelníčku jednoduché cukry. Pro pevnost a správný tvar vašich rukou jsou mnohem důležitější komplexní sacharidy, z nich získáte energii na delší čas. Znamená to odbourat z jídelníčku laskominy typu dortíků, sušenek, bonbónů, čokolády a samozřejmě také bílého pečiva. Zvolíte-li místo toho celozrnné pečivo, těstoviny a rýži, pozitivní efekt záhy pocítíte i na svých pažích.

Bílkoviny jako základní kámen svalstva

Pro tvorbu kvalitního svalstva je důležitý i příjem bílkovin. Ve vašem menu by neměly chybět bílkoviny obsahující esenciální aminokyseliny, protože právě ty tvoří svaly, včetně vašich paží. Kde se tyto bílkoviny vyskytují? V krůtím, kuřecím a rybím mase, v mléčných výrobcích a vejcích – zde máme na mysli živočišné bílkoviny. Nedílnou součást jídelníčku ale tvoří i bílkoviny rostlinné. Najdete je hlavně v luštěninách – hrách, čočka, fazole by u vás na stole neměly chybět. Sice nemají plné spektrum aminokyselin nezbytných pro lidské tělo, ale přesto byste si je měli dopřát alespoň dvakrát týdně. Vaše paže to ocení. Víte, kolik vážíte? Pokud ano, měli byste denně sníst 3 gramy bílkoviny na jeden kilogram vaší hmotnosti. V bílkovinách najdete dusík, který významně pomáhá tvorbě a regeneraci svalů. Pamatujte tedy na to, že byste svému tělu měli naservírovat jídlo s vysokým podílem kvalitních bílkovin, rostlinných i živočišných. Stejně důležitý je i pitný režim, který pažím rovněž pomáhá a neměli byste ho nikdy zanedbat.

Rozcvička je důležitá

Pro pevné paže ale není důležité pouze zdvihání činek. I když právě tohle dovede hodně posílit tricepsy a bicepsy a celé svalové spektrum horní poloviny těla, jde hlavně o to, docílit vysněného efektu pevných paží. A to se vám podaří jedině v případě, že budete cvičit komplexně. Velice pomáhá cvičení využívající vlastní váhy těla, třeba kliky. Podstatné je ale protáhnout se před vlastním cvičením. Rozehřátí svalů, paže nevyjímaje, je nesmírně důležité. Kdybyste se do posilování vrhli rovnou, mohli byste si natrhnout svaly, což by znamenalo nepříjemné a dlouho se hojící zranění. Proto si dejte ještě před posilováním rozcvičku a paže samozřejmě nevynechejte. Máchání rukou, rozpažení a upažení, to všechno by mělo být součástí rozehřátí před cvičením. Bez pořádně dynamického rozcvičení to nejde, jedině tak zvýšíte průtok krve ve svalech rukou a zahřejí se vám šlachy a svaly. Potom už můžete odstartovat sérii cviků zpevňujících paže a nemusíte se obávat, že by se vám stal nějaký úraz.