Jak si udržet váhu i po čtyřicítce? Vyzkoušejte tyto tipy na štíhlou linii!

Cvičení pro ženy - Shutterstock

Ve vyšším věku je čím dál tím těžší udržet si dobrou tělesnou kondici a štíhlou linii. Životní styl je méně aktivní, metabolismus se zpomaluje a už ve 40 letech se pomalu ztrácí svalová tkán, kterou bohužel nahrazuje tuková. Co můžete udělat pro to, abyste si po čtyřicítce udrželi štíhlou a krásnou postavu a měli dostatek elánu pro cvičení? Vyzkoušejte několik tipů na shození kilogramů i zrychlení metabolismu.

Hubnutí bez jojo efektu

Zhubnout hladovkou? Sice se dostaví kýžený efekt, tělo rychle zhubne, ale jinak se jedná o velice špatný nápad. Při dramatickém snížení příjmu kalorií ve snaze ztratit nadbytek kilogramů dosáhnete výsledku, dokonce poměrně rychle, proto to bude pro okolí i velmi působivé, ale velmi brzy se váha vrátí na svou původní výši nebo přiberete ještě více. Na vině je takzvaný jojo efekt, který způsobí, že zhubnutí nebude trvalé. Tělo totiž miluje rovnováhu a nesnáší dramatické změny, proto udělá při snížení příjmu potravy vše, aby zůstaly zachovány tukové vrstvy na úkor svalové tkáně. Rozhodně se tedy vyhněte dietám, které vedou k hladovění, efekt bude totiž zcela opačný.

Začněte den snídaní

Víte, že ženy, které snídají mají 4,5krát větší šanci, že zhubnou? Je to dáno tím, že ranní kalorie se takřka zcela přemění na energii. Taktéž vydatná a vyvážená snídaně poskytne na celé dopoledne pocit sytosti. Po snídani tak nevzniká nutkavý pocit dojídat se sladkým nebo tučným jídlem. Snídaně také správně nastartuje metabolismus, což je důležité pro aktivní život, ale také pro zachování pěkné postavy.

Pijte čaj nebo kávu

Klíčem k úspěchu v hubnutí je také zrychlení metabolismu. Ideální je pít tři šálky kávy nebo zeleného čaje každý den. Díky tomu bude váš metabolismus fungovat o 5–8 % rychleji, což znamená spotřebu 98-114 kalorií denně. Působení kofeinu je velmi efektivní, je však nutné nedoslazovat nápoje cukrem.

Dodržujte pitný režim

Chcete zhubnout? Dostatečně pijte vodu! Podle výzkumů každodenním pitím 6 šálků studené vody ztratíte až 2,5 kg hmotnosti za rok. Pokud chcete hubnout ještě více, pijte opravdu studenou vodu, tělo pak bude potřebovat ještě více energie k zahřátí na tělesnou teplotu a spotřebuje více kalorií. Dávejte si ovšem pozor na bolesti v krku, které může pití ledové vody způsobit.

Zařaďte do jídelníčku více bílkovin

Jak mít více svalů na úkor tuku? Zařazením bílkovin do jídelníčku budete mít dostatek bílkovin na stavbu svalů, proto by měly být bílkoviny obsažené v každém jídle. Podle odborníků jsou diety bohaté na bílkoviny efektivnější ve spalování kalorií až o 35 %. 

Více vitamínu D

Vitamín D můžete získat ze slunce při procházce v přírodě nebo může být zdrojem tohoto vitaminu také jídlo, především tučné ryby, vejce, mléčné výrobky a mořské plody. Vitamin D je klíčový v otázce látkové přeměny a fungování metabolismu, při jeho nedostatku hrozí nejen oslabení imunity, ale také zpomalení metabolismu. Jeho nedostatek tak vede k tloustnutí a přibírání hmotnosti.