Jak si poradit se situací, když při hubnutí dojde ke stagnaci váhy?

Shutterstock.com - pitný režim, voda, hubnutí

Snažíte se hubnout. Ve svém životě jste změnili celou řadu věcí. Zařadili jste více pohybu a hlavně v pravidelných intervalech. Leccos jste také podnikli v oblasti změny jídelníčku. Vaše životospráva je o poznání lepší než v minulosti. S určitým počtem nadbytečných kilogramů jste si poradili, teď ale přišel, kdy už to najednou nejde. Jako byste se najednou zasekli a zamrzli na stávající váze. Máte pocit, že váš organismus vaše snahy totálně ignoruje. Čím je to způsobeno a jak se v takové situaci zachovat?

Nástup bývá rychlejší

V průběhu vašeho hubnutí skutečně může nastat situace, kdy ručička váhy už dál neklesá. Zásada číslo jedna zní: Nenechte se tím rozhodit. Hlavně buďte v klidu. Panika je cestou do pekel. I když dojde k situaci, že ručička váhy ne a ne poklesnout, nic si z toho nedělejte. Rozhodně to neberte jako důvod rezignovat na další hubnutí. I stagnace při hubnutí totiž má svůj důvod a dá se logicky vysvětlit. Vlastně je to přirozená záležitost. Když si vytvoříte nový systém stravování, v prvních týdnech půjde hubnutí hladce. Jde ale o případ lidí, kteří mají stabilní metabolismus. Jejich látkovou výměnu tak neovlivňují rozmanité diety. Právě ty totiž mohou často zpomalit nebo i úplně zastavit hubnutí. Proto je dobré už předem počítat s touto variantou. Nástup hubnutí může být rychlejší, ale potom dochází k poklesu. Snižování váhy probíhá v rytmu cca 0,5 kg týdně a může se také zcela zastavit.

Neztraťte trpělivost

Co dělat v momentě, kdy se snižování váhy zastaví? Nespekulujte o rychlém hubnutí. Rozhodně nepřecházejte na různé jednostranné diety, i když slibují velký úbytek váhy za krátkou dobu. To je cesta do pekel, s jejíž pomocí byste si jedině rozhodili metabolismus. S vyváženou a zdravou stravou by byl konec. Jediné, čeho byste se dočkali, by byl jojo efekt. Další naprosto nevhodnou volbou je hladovka. Neztrácejte trpělivost. Vaše úsilí nepřijde vniveč. Nenechte se otrávit situací, která nastala. Myslete na to, že jde jenom o přechodný jev a vytrvejte v nastoupené cestě, protože jedině ta je správná z pohledu dosažení dlouhodobého cíle – snížení počtu kilogramů a trvalého udržení ideální váhy.

Nezapomeňte na pitný režim

Když došlo k zaseknutí v hubnutí, popřemýšlejte také o tom, jestli dodržujete optimální pitný režim. Hodně lidí tuto otázku podceňuje. Sice aplikuje do praxe zásady zdravého stravování, ale opomene pouvažovat nad úpravou pitného režimu. Ten je ale pro optimalizaci tělesné hmotnosti stejně důležitý, jako zdravý a vyvážený jídelníček. Názory na to, kolik byste toho měli každý den vypít, se sice různí, zatímco dříve se doporučovalo 2,5 litru, dnes už je to více individuální záležitost. Každému sedne trochu jiné množství, záleží také na roční době, námaze, kterou tělo vykáže. Fyzická námaha stejně jako horké léto si žádá více tekutin, budete-li v zimě a v klidu, vypijete toho méně.

Zapomeňte na stres

Velmi důležité také je nestresovat se ve chvílích, kdy hubnutí zkrátka nejde. Není nic horšího, než se dostat do stavu, kdy se budete vícekrát denně vážit v naději, že dojde k poklesu hmotnosti. Stres je známým zabijákem hubnutí. Dojde-li ke stagnaci, snažte se na to nemyslet a něčím se rozptýlit. Věnujte se koníčkům, přátelům, žijte jako dříve. Platí více než kdy dříve, že hubnutí začíná v hlavě. Proto je důležité neztratit dobrou náladu. Pozitivní myšlení výrazně pomůže situaci zvládnout. Naučte se mít sami sebe rádi, i když všechno nejde úplně podle vašich představ a tělo trochu zlobí. Mějte také na paměti, že váha může během dne kolísat, a to o 1-2 kilogramy. Pochopitelně na to má vliv kolik a čeho jste snědli a vypili. U žen sehrává velkou roli i menstruační cyklus. Když se blíží menstruace, tělo více zadržuje vodu. Nejvhodnější je vážit se jednou za týden, a to ve stejný den a ve stejnou dobu. Ideální je to ráno nalačno.

Zaměřte se na spánek

Jednou z příčin stagnace v hubnutí může být také špatný spánek. Málokdo z nás má v dospělosti to veliké štěstí, že spí v noci bez přerušení oněch ideálních 7-8 hodin. Obrovské procento lidí buď špatně usíná, nebo se budí během noci a nemůže znovu usnout, případně ráno nedokáže dospat. Někdo má tu smůlu, že ho sužuje kombinace těchto poruch a spí proto velmi málo a nepravidelně. Jestliže je váš spánek kvalitní, patříte ke šťastlivcům. Protože je vědecky prozkoumáno, že nedostatek spánku, přetrvává-li delší dobu, souvisí s růstem obezity. Jde totiž o hormonální rovnováhu, kdy nespíte, dochází k narušení produkce hormonů, které regulují chuť k jídlu. Proto v noci, když nespíte, vyjíte ledničku. Naopak dobrý spánek napomáhá k optimalizaci metabolismu glukózy. I ve spánku organismus spaluje tuky. Platí, že pokud spíte méně než šest hodin denně, je to špatně a měli byste se zamyslet, jak svému tělu pomoci k lepšímu odpočinku.

Otestujte nový sport

Došlo-li k zastavení procesu hubnutí, je na místě pouvažovat také o tom, jestli nezkusit nějaké nové cvičení. Když totiž pravidelně cvičíte, tělo si na tento pohyb postupně navykne. Považuje ho potom za běžnou záležitost, součást vašeho každodenního programu a úbytky váhy už nejsou takové, jako zpočátku, kdy jste s tímto cvičením začínali. Zkrátka už je tělo zvyklé a nespaluje, a to ani tehdy, kdy si kontrolujete správnou tepovou frekvenci. Potom se vyplatí vyzkoušet jiný pohyb, než na jaké je tělo už zvyklé. Dostáváte se tak na začátek a tělo se zase může dostat do režimu lepšího spalování – nastartujete tak metabolismus. Jestliže jste třeba zatoužili zkusit nějaký sport a neodhodlali jste se k tomu, tohle je skvělá příležitost. Kromě opětovného hubnutí budete mít i nové zážitky.