Jak si poradit s potížemi s trávením? Pomůže šetřící dieta

Shutterstock.com - Zdraví a zažívání

Pokud se vám připomíná váš trávicí systém nevolnostmi, zácpou či nadýmáním, je na čase zvolnit. Tělo se tím nejspíše ozývá a volá SOS. Měli byste svoje zažívání pořádně pročistit. Jak? Vhodným způsobem je například šetřící dieta. U ní není až tak důležité shodit nějaké to kilo, jde o spíš o to, abyste s pomocí lehčí stravy stabilizovali trávení.

Dopřejete žaludku prostor k regeneraci

Šetřící dieta je proto založena na jídelníčku naplněném lehčími pokrmy. Jde o jídla, se kterými nemá žaludek, střeva takové potíže a dobře je stráví. Výběrem vhodných jídel trávicímu systému usnadníte práci a dopřejete mu tak prostor k regeneraci a návratu k normálnímu stavu. Kdy je šetřící dieta především vhodná? Nejenom ve chvílích, kdy vám trávení dává najevo nespokojenost nejrůznějšími projevy od nadýmání až po zácpy, ale i v případech závažnějších chorob, třeba zánětů žaludku a střev nebo jater a žlučníku či slinivky břišní.

Musíte vyloučit některé druhy potravin

Z jídelníčku během šetřící diety vylučujete všechno, co váš trávicí systém nadměrně zatěžuje. Jedná se například o tuhé a tučné maso, dále silně kořeněné a rovněž tučné uzeniny. Dále na tento seznam patří především smažená jídla a živočišné tuky, ostrá kořeněná jídla, z kategorie sladkostí třeba tučné máslové krémy. Ovšem řadí se sem třeba i různé kynuté pečivo a buchty, ideální není ani celozrnné pečivo. Lepší je jíst pečivo starší, protože i čerstvé pečivo může nadýmat. Vyškrtnout ze stravy byste měli i různé chuťově výrazné potraviny jako plísňové tvrdé a zrající sýry. Neměli byste do jídla také zařazovat nadýmavé druhy zeleniny, sem náleží luštěniny, česnek, cibule, zelí, kapusta, papriky nebo okurky či ředkvičky. Kromě toho existují i nadýmavé druhy ovoce, zapomeňte proto třeba na konzumaci rybízu nebo angreštu. Zrada může číhat obecně v ovoci, které obsahuje pecky, ideální není ani to se slupkami, které je také těžší strávit – proto se třeba jablka nebo hrušky snažte oloupat. Vejce jezte pouze v lehce stravitelné formě – rozhodně ne smažená.

Zapomeňte hlavně na alkohol

Nepřipadá v úvahu ani popíjení alkoholu, především tvrdých destilátů, ovšem ani víno není dobrým nápadem, tolerovat by se možná dal hodně zředěný vinný střik. Zapovězena zůstává rovněž káva, dopřejte si jedině meltu, ta nepůsobí na žaludek dráždivě. Hovoříme-li o tom, co pít, potom volte neperlivou vodu nebo nedráždivé bylinkové čaje. Vhodné nejsou rovněž sladké a sycené limonády.

Nejezte příliš horké

Připadá vám, že se váš jídelníček tím nějak výrazně ochudí? Omyl, i tak máte stále k dispozici dost chutných a výživných potravin, jde ale o to přemýšlet při jejich výběru. Jak jídla při šetřící dietě připravovat? Mezi povolené způsoby se řadí vaření, dušení i pečení. Výborné je vaření na páře, které je krátké a šetrné, díky němu neznehodnotíte živiny obsažené v potravině, k čemuž dochází při dlouhém klasickém vaření. Během šetřící diety byste se měli zabývat i otázkou teploty servírovaného jídla. Nedoporučuje se podávat příliš horké pokrmy a ni nápoje, protože i to může na střevní trakt působit dráždivě.

V čem tkví přínos šetřící diety?

  • Vystříháte se tučných jídel, což má pozitivní vliv i na snížení hladiny cholesterolu.

  • Snížíte podíl konzumovaných sacharidů, i to se kladně promítne na vaši štíhlou linii.

  • Znatelně ulehčíte svému trávení, které by se mělo díky šetřící dietě stabilizovat.

  • Naučíte se připravovat pokrmy prakticky bez tuku

Čeho se musíte během diety vyvarovat?

  • Především se musíte smířit s tím, že pro vás některé druhy potravin zůstanou zapovězeny.

  • Podobně je třeba zapomenout na řadu způsobů přípravy pokrmů, zde máme na mysli hlavně fritování a smažení, opatrní byste měli být i v případě grilování. I to je lepší vynechat.

  • Nesestavovat jídelníček jen tak nahodile podle vlastního uvážení. Pokud budete dodržovat tuto dietu delší dobu, je podstatné konzultovat složení jídelníčku s nutričním odborníkem či lékařem, protože by vám mohl hrozit nedostatek některých důležitých látek.

Příklad jídelníčku pro šetřící dietu na tři dny:

Snídaně: Rohlík, dietní šunka

Dopolední svačina: Banánový koktejl z polotučného mléka

Oběd: Kuřecí rizoto se sýrem

Odpolední svačina: Kompot z červené řepy

Večeře: Rajská polévka s rýží

Snídaně: Houska, polotučný tvaroh

Dopolední svačina: Bílý jogurt

Oběd: Treska vařená na páře, baby karotka připravená také na páře

Odpolední svačina: Jablko, ideálně oloupané

Večeře: Kuřecí vývar s masem a zeleninou

Snídaně: Chléb s Lučinou

Dopolední svačina: Ovesné vločky v mléce s medem

Oběd: Dušené krůtí maso, nemaštěné brambory

Odpolední svačina: Strouhaná mrkev

Večeře: Dietní hovězí vývar

Můžete i zhubnout

Obvykle tuto dietu lidé volí kvůli svému zdraví, což může být i váš případ. Zbývá tak zodpovědět otázku, zda v průběhu šetřící diety můžete také zhubnout. Odpověď zní ano, i když to není primárně jejím účelem. Proč? Především díky tomu, že omezujete sladká a tučná jídla, která jsou obecně velmi kalorická. Reálné je zhubnout asi 4 kg za měsíc. Ovšem v případě, že vám trávení srovná, měli byste se vrátit zpátky k normálnímu jídelníčku. Velmi důležité je samozřejmě jíst vyváženou stravu, takovou, ze které má tělo šanci získat dostatek potřebných živin. Je-li vaše trávení stabilizované, neměl by pro vás být problém strávit i nadýmavější potraviny (ovoce, zelenina). Ovšem některé zásady z šetřící diety si můžete ponechat i do budoucna, například snahu vystříhat se tučných a těžkých sladkých pokrmů.