Jak si narovnat bolavá záda? Nejlépe pilates cvičením

Shutterstock.com - pilates

Možná hledáte všestranné cvičení, které se stane dobrým receptem, jak pomoci vašim bolavým zádům. To se týká zejména kancelářských myší, které neustále sedí u počítače. Skvělým tipem je pilates, cvičení, které zároveň napomáhá udržování fyzické kondice a má kladný vliv i na duševní harmonii. Pro ty, kteří mají v práci nedostatek pohybu, jsou ve stresu a jejich páteř trpí velice jednostrannou zátěží – celodenním sezením, jde o skvělou volbu.

Vychází z power jógy

Základním kamenem cvičení, které nazýváme pilates, je power jóga. Pokud nepatříte mezi znalce druhů jógy, určitě vás bude zajímat, co se pod tímto pojmem skrývá. Na rozdíl od klasické jógy je mnohem dynamičtější. Jogínské pozice jsou zde řazeny rychle za sebou. Klade větší důraz na tělo než na duší – u klasické jógy je důležité zklidnění, meditace a dech, v power józe je to spíše o uvolnění svalů a svalového napětí, získání větší flexibility těla. I když samozřejmě i tady kontrolujete svůj dech, jeho zharmonizování s cviky je nesmírně důležité. V porovnání s klasickou jógou je power jóga náročnější a energetičtější. Pilates, který z power jógy čerpá, tak nekladě takový důraz na jogíckou meditaci, ale spíše na praktické efekty cvičení a tím se hodně přibližuje západnímu člověku. Obliba cvičení pilates díky tomu roste.

Posílíte záda, břicho i zadek

Pilates přináší velký efekt zejména v tom, že pomáhá zpevnit svalstvo nejenom zad, ale i hýždí břicha. Jde tedy hlavně o partie, které trpí u osob se sedavým zaměstnáním. Pokud se rozhodnete tento druh pohybu vyzkoušet, přinese vám to uvolnění páteřních blokád, často dochází přinejmenším k výraznému zmenšení či dokonce odstranění dlouhodobých bolestí. Při provádění cviků se učíte koordinovat dech a pohyby, zvyšujete svoji sílu. Výrazně si napomáháte zlepšovat držení těla, a to oblast břicha, beder a hýždí, tedy zde vyskytujících svalových partií.

Duchovní otec tréninku

Kdo a kdy vlastně toto cvičení vymyslel? Jeho duchovním otcem se stal německý cvičitel Joseph Pilates (18831967), po něm ostatně tyto cviky dostaly své jméno. Vytvořil sestavu, která zahrnuje 34 cviků prováděných na podložce a kromě toho ještě 500 cviků praktikovaných na žebřících a hrazdách. Světlo světa jeho systém cvičení spatřil dokonce už v průběhu 20. let 20. století. Jeho sestava se tedy dožívá 100 let své existence. Nejde proto o žádnou žhavou novinku, i když mnozí lidé si myslí, že vzniklo teprve nedávno. Opak je pravdou. Autor cvičení se při vymýšlení sestavy inspiroval právě východními kulturami, ovšem snažil se jejich zásady přizpůsobit modernímu člověku západní civilizace. Kladl důraz na to, aby cvičenci cviky opravdu prožívali, uvědomovali si, jak pohyb působí na svalstvo jejich těla. Zároveň vyzdvihoval správné dýchání.

Co je při cvičení pilates nejdůležitější?

  • Především jde o to, cvičit pomalu, pečlivě, na každý pohyb se soustředit. Je lepší raději udělat méně cviků, ale dobře je procítit. Příliš rychlé pohyby nejsou dobré.

  • Cvičení se nemá odbývat, musíte ho dělat pořádně, jinak postrádá smysl.

  • Podstatná je koordinace dechu a pohybu. Tu se většina lidí musí postupně naučit. Jenom málokdo ji ovládá od přírody. Obvykle chvíli trvá, než cvičenci sladí svůj dech s pohybem, ale trpělivost se v tomto ohledu vyplácí. Teprve potom má cvičení efekt a smysl. Dojde totiž mimo jiné i ke stabilizaci krevního oběhu.

  • Zaměřte se na to, aby pohyby vždy vycházely ze středu vašeho těla. Nedopusťte, aby vás během cvičení vaše okolí rozptylovalo. Soustřeďte se na každý pohyb, který provádíte.

  • Nezapomínejte na to, že pohyby by měly být plynulé, nikoli trhavé. Plynulostí pohybují pomáháte uvolňovat nahromaděný stres, který ve vašem těle může způsobovat různé blokády. Zároveň plynulost pohybů omezuje případné riziko, že se při cvičení zranit.

  • Podstatná je i koordinace. Nad každým provedeným pohybem je nutné mít kontrolu.

  • Na cvičení se dobře soustřeďte. Vaše mysl a tělo se tak dostane do harmonie.

Stačí podložka a kousek prostoru

Velkým plusem tohoto cvičení je skutečnost, že ho můžete směle praktikovat i v domácím prostředí. Základem ovšem je naučit se správně dýchat, tedy dokonale ovládnout svůj dech během cvičení. Jakmile ovládnete toto umění a zafixujete si sestavu cviků, můžete se do nich pustit i v klidu domova. Nic vás nenutí navštěvovat fitness studio. Stačí vám kousek volného prostoru a chvilka času. Budete-li cvičit základní sestavu 34 cviků, nepotřebujete k tomu žádné speciální nástroje. Cvičení nevyžaduje speciální stroje. Vystačíte si s klasickou podložkou na cvičení.

Změny už po měsíci

Příjemná je skutečnost, že pilates je cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie i generace. Mohou ho cvičit obě pohlaví, čili muži i ženy. Dá se také vybírat z různých stupňů obtížnosti, proto nemusíte mít strach v případě, že s cvičením začínáte a dosud jste se moc nehýbali. Proto odhoďte stud a pusťte se do toho. Jde o ideální příležitost, jak prospět svému zdraví a najít si cvičení, které vás nic nestojí a přinese i duševní vyrovnanost a pohodu. Cvičit mohou i těhotné ženy. Kdo patří k pokročilejším cvičencům, může využít i pomůcky, třeba gumičky či gymnastický míč. Jaká je nejvhodnější frekvence cvičení? Za ideální se považuje zasportovat si dvakrát nebo třikrát týdně. A hezké je, že pozitivní změny na bolavých zádech můžete vidět poměrně rychle, už asi po 4-5 týdnech pravidelného tréninku.