Jak se hubne ve 20 letech?

Hubnutí a štíhlá postava

Hubnutí v různém věku zahrnuje různá specifika. V každé etapě lidského života pracuje metabolismus trochu jinak. Ve dvaceti letech je jeho rychlost jiná než třeba v padesáti. Tomu je nutné také přizpůsobit redukční režim, chcete-li zhubnout. Když to uděláte, budou se vám kilogramy shazovat mnohem snáze. Jak je nejlépe hubnout, když jste dovršili dvacítku?

Nemůžete si dovolit cokoliv

Ve dvaceti letech a vesměs celé následné dekádě vám do karet hraje několik výhod. Jste mladí a pokud jste také zdraví, váš metabolismus funguje efektivně. Proto budete hubnout rychleji a lépe než během pozdějšího věku. I naprosto funkční metabolismus ale neznamená, že si můžete v jídelníčku dovolit úplně cokoliv. Mnozí na tuto skutečnost hřeší a jejich životní styl odpovídá věku. Výjimkou nejsou bujaré večírky, chodí spát pokaždé v jinou hodinu, když je přepadne chuť, nacpou se v nejbližším fast foodu. Základním jevem je tak nepravidelnost v jídle. Také sice někdy jedí přesně podle pravidel zdravého jídelníčku, jindy ale zase slupnou kalorickou bombu. Spoléhají na to, že tělo dobře spaluje a tudíž na něm občasné prohřešky nebudou vidět. Také se hodně hýbou, a proto obvykle nadbytečné kalorie zvládnou spálit. Jenže může se stát, že se taková filozofie poměrně brzy přestane vyplácet.

Stravování mimo domov a nešvar zvaný polotovary

Špatná je skutečnost, že se spousta lidí v tomto věku příliš nezajímá o kvalitu pokrmů, které konzumují. Jistě, jsou například ženy, které složení stravy řeší už ve velmi mladém věku, ale to je jenom určitá skupina. Velká část mladé populace nutriční hodnotu potravin nesleduje. Také se mladí hodně stravují mimo domov a pak nemohou kvalitu jídla příliš ovlivnit, protože často přesně nevědí, jaké byly vstupní suroviny. Nejednou si také koupí polotovar a ohřejí si ho doma. Nemají čas, protože je přece tolik zajímavějších činností, než vaření. Burgery střídají jídla z čínské restaurace, na řadu přijdou bagety, hranolky.

Když kolektiv špatně táhne

Roli hraje i to, že lidé chtějí zapadnout do kolektivu. Pokud půjdou s kamarády na večeři, málokdo si objedná jenom salát s kuřecím masem, když se ostatní budou cpát burgerem s hranolky. To vyžaduje silnou osobnost a jasný názor. Proto i mladí, který rodiče ukazovali zdravý životní styl, mohou podlehnout pokušení. Může také docházet k tomu, že kvůli nepravidelnostem v jídle, nevhodnému složení jídelníčku, ale třeba i přemíře alkoholu z večírků budou organismu chybět některé vitamíny a minerály, které potřebuje ke svému správnému fungování. Jednorázovým nášupem zeleniny se ale deficit tak snadno dohnat nedá, to je třeba si uvědomit.

Zanedbaný pitný režim

V těle se pak naopak začnou hromadit toxiny. Dochází pak třeba k překyselení organismu, už v mladém věku si zaděláváte na budoucí trávicí obtíže. Mohou se objevit kožní potíže (kůže je zrcadlem stavu našeho organismu), bolesti hlavy z nevhodného pitného režimu a nemusí to být jenom po předchozím mejdanu – pitný režim se zkrátka zanedbává, lidé málo pijí. Naštěstí dost mladých lidí si už osvojilo zvyk, nosit si s sebou po celý den v tašce lahev vody. Je-li ale tělo zahlcené odpadem, různými signály začíná volat po změně. Detoxikaci, úpravě stravovacích návyků. Je potom nejvyšší čas vštípit si pravidla zdravé životosprávy – ta vás potom budou provázet celým životem.

Životní zlom i v jídelníčku

Jestliže si ale nezdravý životní styl osvojí už teď, brzy se to vymstí. Přinese to příjem nadbytečných kalorií a nezdravých potravin, které zadělávají na nadváhu, obezitu, kardiovaskulární problémy v pozdějším věku. Metabolismus zpomaluje. Když mladí začnou pracovat a nevedou už rozlítaný životní styl jako za studentských let, pohybují se také mnohem méně. Nabrané kalorie už tak snadno nespálí. Navíc přichází pracovní stres, kdy mohou zajídat třeba nepříjemná střetnutí se šéfem v práci. Právě v této dekádě dochází ke zmiňovanému životnímu zlomu – ze studentů se stávají pracující lidé, což přináší velkou změnu životního stylu.

Co se v mládí naučíš…

Platí proto pravidlo, že jestliže si člověk za studentských let vždy našel čas na nějaký pohyb, neměl by tento zvyk opouštět ani poté, co se zaměstná. I když bude mít omezené časové možnosti, nezapomenout alespoň dvakrát týdně si protáhnout tělo – stačí klidně dlouhá procházka. Zkrátka, co se v mládí naučíš, ve stáří najdeš. Sportovní vklad z mládí je nejlepší obranou proti zdravotním problémům ve stáří. Spousta studentů sice sportuje hodně, ale za to dost nepravidelně – řídí se studijním rozvrhem, hodně cestují. Chybí jim pevný řád. Nemohou třeba chodit na cvičení lekce každý týden v přesně danou hodinu, jejich aktivity jsou nepravidelné. Mohou tedy využít cvičení online, které si naplánují podle svých potřeb. Při přechodu do zaměstnání si ale začnou řád vytvářet a jedním z jeho základních kamenů by se měl stát i čas vyhrazený ke sportování.

Správný výběr menu

Také je třeba vytvořit si při přechodu do zaměstnání správný rozvrh pro jídlo, který bude respektovat vybranou profesi, ale zároveň dovolí jíst pravidelně a zdravě. Doporučujeme snažit se připravovat si doma zdravá jídla. Přinese to osvojení správných stravovacích návyků. Přesně totiž znáte složení jídla a můžete ho sami ovlivňovat výběrem potravin se správných nutričním složením. Je-li na programu dne návštěva restaurace s přáteli, potom sáhnout po zdravém menu, i když budete působit jako bílá vlaštovka a všichni budou hodovat nad mísou smažených kuřecích nugetů.

Jaké jsou hlavní zásady pro hubnutí ve 20 letech?

  • Hýbat se už za studentských let a přenést si tento zvyk do pracovního života.
  • Nedovolit, aby návštěvy fastfoodů zkazily linii a ovlivnily názor na složení stravy.
  • Snažit se najít zálibu v přípravě domácího jídla z čerstvých kvalitních surovin.
  • Omezit sladkosti.
  • Sladké limonády a pivo vyměnit za vodu bez bublinek.

U zdravých lidí, a to i těch kteří trpí nadváhou, obvykle postačí lehké úpravy jídelníčku a pravidelná pohybová aktivita, aby docílili optimální hmotnosti.