Jak potrápit tělo na venkovních hřištích?

Shutterstock.com - běh na schodech

Venkovní hřiště se objevují v mnoha městech naší republiky. Prvotní rozpaky, k čemu vlastně slouží, už vystřídala velká vlna zájmu. Lidé je přestali jenom nedůvěřivě okukovat, ale zkusili na nich i nějakou fyzickou aktivitu. Pochopili, že cvičení venku, pokud to počasí alespoň trochu dovolí, má svůj půvab. Chcete to podstoupit také? Neváhejte. Prospěje vám to fyzicky i psychicky.

Doplníte vitamín D

Cvičení venku může mít spoustu podob. Můžete si třeba vytáhnout svoji vlastní výbavu na zahradu či do parku nebo lesa – míč, balanční podložku, nebo jiné oblíbené fitness pomůcky. Na čerstvém vzduchu vám to půjde lépe. Osvěžíte se, provětráte si hlavu. Takový tělocvik má proto mnohem vyšší účinnost než ten praktikovaný v uzavřených prostorách. Pozitivně působí i proti depresím, přijdete zkrátka na jiné myšlenky. Zároveň si pobytem na sluníčku doplníte i tolik potřebný vitamín D, kterého máme obecně nedostatek a je pro naši imunitu nesmírně důležitý.

Počátky už v antice

Kdy se vlastně cvičení venku poprvé objevilo? Nejde o žádnou horkou novinku, jeho první náznaky můžeme vysledovat už v dobách před naším letopočtem. Museli bychom ovšem zabrousit do starověkého Řecka a Říma. Antičtí vojáci totiž trénovali pomocí cvičení s vlastní vahou těla. Pro muže znamenal takový pohyb vítané udržování kondice. Cvičili tak často a svoje poselství předali i následujícím generacím. Podobný trénink vyhledávali třeba vojáci během první či druhé světové války. Slovo workout ale poprvé v souvislosti s venkovními tréninky padlo až v 80. letech 20. století ve Spojených státech amerických.

Skvělá alternativa drahých posiloven

Venkovní trénink se stal hlavně pro chudší vrstvy amerických obyvatel vítanou alternativou ke klasickým posilovnám. Nemuseli nic platit za čas strávený v posilovně, který býval poměrně drahý. Venkovní hřiště pro ně bylo k dispozici kdykoliv měli čas a chuť a počasí pobytu venku alespoň trochu přálo. To bylo nesmírně důležité, sport se stal pro spoustu lidí vítaným posílením sebevědomí, které jinak získávali dost obtížnš. Postupně se workout začal rozšiřovat i do dalších zemí a získával na popularitě.

Covid pomohl boomu

Velký boom zaznamenala venkovní hřiště i v době covidu. Zavřené posilovny udělaly svoje. Kde trénovat, když to není možné v prostorách, na které jsme byli zvyklí? Možnost vyjít ven do prázdného prostoru se přímo nabízela. Posilování s vlastním tělem na vzduchu se stalo skvělým oddychem v porovnání s pobytem mezi čtyřmi stěnami. Venku také poznáte, jak jste na tom s vlastními silami. Někam se přitáhnout, něco zvednout, přeručkovat. Že vám to nejde tak hladce, jak byste očekávali a potřebovali? Můžete to napravit.

Zkušenosti pro praktický život

V klasické posilovně trénujete některé cviky a svaly, venku jste ale mnohem více vystavení realitě. Workout cvičení je lepší výbavou do běžného života. Až si ho vyzkoušíte, možná už nebudete přikládat takovou důležitost hmotnosti, kterou zvedáte činkami. Zátěž v jiné podobě, než jak jste byli zvyklí z posilovny, vám jenom prospěje. Lépe v reálném životě obstojíte ve chvílích, kdy jsou na vás kladeny zvýšené nároky pokud jde o vaši fyzickou zdatnost. Připravíte se na nečekané situace, které mohou kdykoliv nastat.

Shyby patří ke klasice

Zkrátka a dobře, z výše uvedených důvodů v současnosti stoupá oblíbenost tzv. Street workout aktivit neboli kalesteniky na venkovních hřištích. Určitě jste se s nimi už potkali. Přibývají u nás jako houby po dešti. Co ale na nich vlastně trénovat? Klasikou se stávají shyby. Důležité ale je jejich správné provedení. Rozpětí vašich paží musí být větší než jaké udává šířka vašich ramen. Hrazdu uchopte pevně. Brada během shybu musí být nad hrazdou. Nadechujete se v okamžiku, kdy paže propínáte, výdech následuje, když se přitahujete. Další možností, jak na hrazdě cvičit, je přitahování nohou prováděné během visu. Tímto cvikem si dokážete vytvarovat ploché a pevné bříško.

Pomůže i video

Nízké hrazdy, kterých bývá na venkovních hřištích požehnaně, vyzývají k posílení prsních a zádových svalů. Přitahovat se na nich můžete úplně stejně jako u shybů, ovšem patami se opřete o zem a vaše se natáhne více dopředu. Na workout hřištích hojně narazíte také na bradla. Na nich můžete provádět klasickou podobu kliků. Posilujete tím pažní tricepsy. Pokud si provedením cviků nejste jistí, můžete požádat o pomoc nějakého fitness trenéra. Stejně dobře poslouží i videa na internetu, kde najdete podrobný návod a můžete ho pečlivě shlédnout. Pozornost je v tomto případě opravdu důležitá. Musíte cviky provádět opravdu poctivě, jinak cvičení nemá smysl.

Bez rozcvičky to nepůjde

Před začátkem cvičení na venkovním hřišti byste ale nikdy neměli podcenit rozcvičku. Díky ní se tělo rozehřeje, prokrví a bude připraveno na následnou námahu. Když rozcvičku vynecháte a pustíte se v plné parádě rovnou do posilování, riskujete zranění v podobě natržení svalů nebo šlach, které nejsou připraveny na zátěž. Proto krátké protažení, například strečink před tím, než se vrhnete na hřiště, je nesmírně důležitý. Hodně se doporučuje také třeba skákání panáků nebo skákání přes švihadlo jako vhodný způsob nažhavení těla na workout tréninky. Celé tělo tak během krátké chvíle dostanete do provozního režimu, při kterém bude schopno podávat optimální fyzické výkony. Rozehřátím kardiovaskulárního systému a uvolněním kloubů přispějete k tomu, že následnou zátěž dobře zvládnete.