Jak o Vánocích nepřibrat? Tipy, jak tradiční jídla zvládnout dietně

Vánoční dárky

Vánoce znamenají svátky pohody, klidu, ale zároveň v sobě skrývají spoustu nástrah v podobě velmi kalorického jídla. Obalovaný a smažený kapr ve vrstvě tuku, cukroví dotované velkou porcí cukru, másla a bílé mouky. Určitě proto oceníte rady, jak si oblíbené pochoutky dopřát, ale neohrozit svoji štíhlou linii.

Preferujte klasiku v lehčí variantě

Většina z nás si Vánoce bez zmíněných lahůdek neumí představit. Jenže jak skloubit tuto touhu a zároveň přání, abychom nepřibrali ani kilogram? Naštěstí existuje cesta – udělejte si dietnější varianty těchto pokrmů. Vaše tělo vám poděkuje, protože pokud bude strava lehčí, trávicí soustava se nebude tak namáhat a nebudete tak unavení. Zároveň se snažte nepřejídat, i když lákadla budou velká. Hýbejte se i ve svátečním období, překonáte-li lenost, i krátká procházka na čerstvém vzduchu vás dobře naladí.

Naplánujte si odpočinek

Vstupujte do svátečního období v poklidu, nenechte se honit a stresovat pocitem, že nestihnete všechno, co jste chtěli. Už samotný stres nabourává vaše stravovací návyky a vede následně k velké chuti na sladkosti. To je základ pro další nabírání kilogramů. Nenechte se proto „dostat“ vánočním stresem. Dejte si za úkol, že si před Vánocemi i během nich ponecháte dost času na odpočinek bez ohledu na to, zda je dostatečně navařeno a naklizeno. Poslouchejte signály svého těla, ty jsou důležitější než dokonale prostřený stůl plný dobrot. Zařaďte do svého programu už v předvánočním čase detoxikační dny, kdy budete třeba konzumovat jenom ovoce nebo zeleninu. Při lehkém půstu si vyčistíte trávicí soustavu. Potom budete lépe nastartovaní, abyste bez nabírání špíčků zvládli vánoční hodování.

Zásobte svoje tělo předem

Jak nadopovat tělo, aby přežilo Vánoce? Především si dopřejte dostatečnou porci minerálů a antioxidantů. Kupte si pytlík goji, červených plodů kustovnice čínské, která obsahuje opravdu vysoké množství antioxidantů. Semínka jako lněná nebo chia vám pomohou doplnit zásobu minerálů a omega-3 mastných nenasycených kyselin, stejně tak oříšky, například vlašské nebo kešu. Také dostatečné pijte. V chladných dnech vás zahřejí teplé nápoje, ať už kvalitní čaje černé, zelené či bylinkové nebo horké ovocné nápoje a zeleninové polévky. Dodáte-li svému tělu vitamíny a minerály, které potřebuje, snáze se popere s vánočními hody, bude totiž vyživené.

Sacharidy jenom dopoledne

Samozřejmě budete chystat cukroví. Sáhněte po jeho dietních variantách. Používejte při přípravě místo bílé mouky celozrnnou. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Cukr omezte na minimum a ideálně i toto minimum nahraďte jiný sladidly. Také si pak při konzumaci vánočních kousků dejte pravidlo tří – denně sníte maximálně tři kousky. Nejlepší je dopřát si je během dopoledne, kdy tělo efektivně spaluje sacharidy. Podobně také ovocné saláty, které jsou také bohatým zdrojem sacharidů – i těm by měl být vyhrazen hlavně dopolední čas. Odpoledne už zařazujte hlavně bílkoviny a zeleninu. Vždy také nezapomínejte na pravidelnost v jídle, dopřejte si 3–5 pokrmů denně. Rozhodně se necpěte pořád.

Upečte si kapra v alobalu

Děláte-li na Štědrý den nějakou polévku, zahustěte ji prolisovanou zeleninou místo mouky. Rybí polévku zahušťovat není nutné. Čeká vás také příprava vánočního kapra. Kapr je z nutričního pohledu hodnotnou rybou, takže neexistuje jediný důvod, proč se ho vzdávat. Můžete ale zvolit jinou dietnější úpravu. Smažení je totiž jednou z nejhorších tepelných úprav. Trojobal nasaje spoustu tuku. Jeho obsah se sice dá snížit tím, že budete smažit ve vysoké vrstvě oleje, po usmažení rychle vnoříte do horké vody a vytáhnete a nakonec ještě zneutralizujete pokapáním čerstvou citronovou šťávou, ale bude tuku dost. Vhodnější je ale upéct si kapra na modro. Také se dá dusit na menším množstvím oleje nebo péct v alobalu s bylinami. Zvlášť poslední varianta je mimořádně vhodná, tuku je proti klasickému smažení o polovinu méně.

Dopřejte si zeleninovou přílohu

Bramborový salát můžete místo s majonézou přichystat s netučným jogurtem. Nebo také jenom přírodní a dochutit ho trochou kvalitního olivového oleje, hořčice a citronové šťávy. Rovněž můžete vypustit vařená vejce a salám, salát bude i tak chutný a nepotlačíte chuť zeleniny. Lépe si pak vychutnáte jednotlivé suroviny – ty použijte kvalitní žádné předpřipravené směsi na salát. Další možností je bramborový salát úplně vyměnit za směs zeleniny vařené na páře, klasicky nebo dušené. Hodí se baby karotka, hrášek a kukuřice, ale výsledná směs může být i mnohem bohatší třeba o brokolici, květák nebo růžičkovou kapustu. Nezatížíte žaludek, zeleninu snadno strávíte, má minimum kalorií a budete se cítit dobře.

Z drůbeže odstraňte kůži

A co jídelníček na další sváteční dny? Máte-li v oblibě svíčkovou, potom místo předražené hovězí svíčkové můžete využít dietnější drůbeží maso. Knedlíky nahraďte celozrnnou rýží nebo celozrnnými těstovinami. Místo husy nebo kachny si můžete upéct krůtu či kuře. Chcete-li obsah tuku skutečně minimalizovat, odstraňte před podáváním kůži. Jde o kompromis – maso nasákne během pečení šťávu z kůžičky, takže se úplně nepřipravíte o výslednou chuť, ale zároveň nebudete jíst to, co je u kuřete a krůty nejtučnější, a to je právě kůže. Doplňte obojí velkým množstvím zeleniny. Vhodný je také králík, má chutné a zároveň dietní maso.

Luštěninové polévky doplní bílkoviny

Vycházejte ze zásad zdravé výživy a vaše tělo dostane všechno, co potřebuje. Skutečnost, že se naučíte připravovat dietnější varianty vánoční klasiky, je důležitá. Vánoce už pro vás nebudou stresujícím okamžikem z pohledu nárůstu hmotnosti. Součástí sváteční tabule by měl být také zeleninový salát na závěr. Dejte si svůj oblíbený, s pestrými druhy zeleniny – a pozor, žádné kupované zálivky. Opět jenom lehce zastříknout olejem, čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Nezapomínejte také na polévky. Pokud si dáte během svátků a mezi nimi sytější oběd, večeři plně nahradí teplá polévka – třeba hrachová nebo fazolová či čočková vám dodá dostatek rostlinných bílkovin. Oblíbenou zimní pochoutkou je zelňačka, která vám pomůže udržet štíhlou linii.

Hýčkejte svoje tělo

Mírný pohyb zařaďte do každodenního harmonogramu. Vydejte se procházkou na blízký vánoční trh. Můžete zajet na hory, třeba jenom na otočku. Zastavte se ve své oblíbené posilovně, zkrátka si vyberte pohyb, který vám bude vyhovovat. Ponechte si čas sami na sebe. Když budete vyrovnaní a psychicky v pohodě, snáze odoláte pokušení nezdravých pamlsků. Jděte třeba na masáž, do solné jeskyně, dopřejte si perličkovou koupel, zkrátka hýčkejte svoje tělo, zaslouží si to. I to vám pomůže nepřibírat. Přes vánoční shon se budete cítit v pohodě, dobře a získáte energii. Zlenivělý metabolismus po svátečním nášupu můžete probrat pomocí zázvorového čaje s medem. Jeho účinky na trávení jsou skutečně blahodárné.