Jak nahradit oblíbenou čokoládu? Máme tip, vyzkoušejte karob

Shutterstock.com - karob, náhrada za čokoládu

Sladké potraviny nejdou s hubnutím zrovna dohromady. Řadíte se také mezi ty, kteří si občas pochutnají na čokoládě štíhlé linii navzdory? Nevěšte hlavu, spousta lidí je na tom úplně stejně jako vy. Pravděpodobně nasloucháte radám odborníků na zdravou výživu, kteří doporučují jíst čokoládu s vysokým obsahem kakaa – například 70 %. Doporučují vzít si jenom kousek, třeba jeden čtvereček. Ruku na srdce – tohle málokdo zvládne. Většina lidí nezůstane u jednoho čtverečku. Jak si s touhou po čokoládě poradit, aniž by hmotnost šla nahoru?

Nezklame ani mlsouny

Naštěstí existuje i další možnost, jak svoje chutě uspokojit. K dispozici máte surovinu, která velmi dobře dokáže nahradit oblíbené kakao a čokoládu. Přitom je velmi chutná a nezklame ani mlsné jazýčky. Přitom je ale z pohledu nutričních specialistů dokonce zdravější alternativou. Jde o karob.

Znovu objevovaná lahůdka

Co pod zmiňovaným pojmem rozumíme? Máme na mysli rohovník, tedy odborně dřevinu zvanou Ceratonia Siliqua, která roste ve Středomoří. Typická je pro ni stále zelená barva. Karob je poté plodem, který se získává z lusků této rostliny. Máme tím na mysli látku, která obsahuje opravdu vysoké množství bílkovin, vitamínů a minerálů, je tedy nutričně velice hodnotná. Podle pověsti si na plodech z lusku často pochutnával také svatý Jan a od té doby se karobu mnohdy přezdívá svatojánský chléb. Lidé si ho oblíbili už ve starověku, nejde tedy o žádnou novinku. Jak starověcí Egypťané, tak také Řekové ho velice pravidelně vkládali do svého jídelníčku. My ho dnes znovu objevujeme.

Vzniká závislost

Samozřejmě se čokoláda řadí k pochoutkám, které jsou velmi oblíbené. Je lahodná a přináší nám dobrou náladu. Bohužel ale právě tyto její vlastnosti znamenají, že si dopřáváme příliš často a dokonce na ní také může vzniknout závislost. Proto v případě, že se opravdu snažíte zhubnout a svoji vysněnou hmotnost si následně také dlouhodobě udržet, nejde v žádném případě o dobrou volbu. Proč tedy kakao o čokoládu nahradit karobem? Z jakého důvodu odborníci považují karob za zdravější?

Zásobárna minerálů

V první řadě upozorňujeme na to, že v karobu nenajdete teobromin, methylxanthiny, kofein a chybí zde také různé alergeny kvůli kterým čokoládu někteří lidé prostě jíst nemohou. Velkou výhodou potom je, že se zde naopak nachází spousta minerálů, které váš organismus rozhodně ocení, protože je vyžaduje ke svému optimálnímu fungování. Jaké minerální látky máme na mysli? Jde třeba o hořčík, účinný pomocník proti stresu, vápník na silné zuby a kosti, železo na krev, ale také fosfor a další.

Nenabudí další chuť

Ve výčtu můžeme pokračovat vitamíny, kde dominují A, B a D. Plusem je rovněž velké množství vlákniny, které v klasické čokoládě nenajdete. Díky tomu karob poměrně dobře zasytí, což se o klasické čokoládě rozhodně říci nedá. U ní je to spíše naopak. Sníte kousek, který vás bohužel jenom povzbudí k další konzumaci. A to je obvykle přesně to, co nechcete… Jenže stěží odoláte.

Minimální obsah tuku

Velkým plusem při konzumaci karobu je skutečnost, že proti čokoládě je zde obsah tuku minimální. Schválně, zkuste porovnávat. Kakao je poměrně tučné, najdete v něm asi cca 23 %, takže téměř čtvrtinu tvoří tuk, což není zrovna příznivá zpráva. Naproti tomu karob obsahuje jenom 1,5 % tuku. Zároveň jsou plody lusků rohovníků velmi dobrým regulátorem cholesterolu v krvi. Proto výživoví odborníci preferují karob proti čokoládě. Máte-li zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, měl by pro vás karob být jednoznačnou volbou.

Přírodní cukry nejsou strašákem

Nepochybně vás napadá otázka, jak je to s obsahem cukru v karobu. Tady to poněkud pokulhává, nachází se ho zde o poznání více než v případě kakaa. Co to znamená? Zatímco kakao obsahuje přibližně 5 % cukru, v karobu ho naleznete asi 46-48 %. Pokud vás ale tyto hodnoty zaskočily, zachovejte klid. Není důvod k panice. Na rozdíl od čokolády je karob méně kalorický než čokoláda. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše. V karobu se nacházejí přírodní cukry, se kterými si lidské tělo poradí snáze než s cukry rafinovanými. Navíc tak není nutné karob doslazovat, což se třeba v případě čokolád běžně děje.

Jako pamlsek i do moučníků

Ovšem jak vlastně karob vměstnat do vašeho běžného jídelníčku? Kde se dá získat a koupit? Karobovou čokoládu si můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy. Můžete to nejdříve zkusit s jedním kusem na ochutnání. Dobrou zprávu máme navíc pro alergiky, kteří nesnesou kravské mléko, a kvůli tomu je jim jednou provždy zapovězena konzumace běžné mléčné čokolády. V umletých luscích rohovníku žádnou laktózu nenajdete, takže si karobovou čokoládu směle můžete dát. Pochopitelně ale karobová čokoláda není jedinou podobou plodů lusků rohovníku. Můžete se setkat například s bio karobovým práškem. I na ten se můžete poptat s prodejnách zdravé výživy. K čemu se hodí? Můžete ho využít na zpracování do sladkých moučníků, a to zejména pokud zkoušíte raw stravu.

Správný karob pro raw stravu

Něco důležitého na závěr – jak vlastně rozeznáte kvalitní karobový prášek? Musíme dodat, že většina karobového prášku, který na trhu v současnosti objevíte, pochází z opražených lusků rohovníku. Pro takový prášek je tedy typická tmavohnědá barva velice podobná barvě kakaa. Můžete z takového prášku třeba připravit sladkou polevu na dezert. Jedno důležité upozornění ale zní: Tento prášek není určen pro raw stravu, protože při jeho výrobě byla použita technologie pražení. Chcete-li ovšem karob použít do raw jídla, zvolte prášek vyrobený nepražených lusků, který je světlejší, spíše béžové barvy.