Jak hubnout aneb psychika dělá hodně

Shutterstock.com - Boky, hubnutí

Jste žena? Když ano, váš manžel vám možná říká, že nemá rád hubené ženy. Většinou je to ale jenom klam. Možná žárlí a nechce, abyste byla atraktivní. Totéž ale může platit i z druhé strany, tedy z pohledu ženy, která nemusí jásat z toho, že její muž přišel o typické bříško a stal se tak pro něžné pohlaví mnohem atraktivnější. Nebo jinak. Zhubli jste a kůže vám je trochu velká? Příbuzní a přátelé vám mohou říci, že vypadáte staře. Někteří budou natolik upřímní, že vám rovnou naservírují, že jste před tím vypadali mnohem lépe. Z toho si nic nedělejte. Říká se, že hubnutí začíná v hlavě a je to pravda. Když budete přesvědčeni, že vaše cesta je správná, zvládnete i reakce okolí.

Zvolte si vlastní cestu

Taková slova, jak bylo popsáno výše, vám ale nesmí vadit. Usmívejte se a přátelům řekněte jim, že o tom všechno víte, a nebojte se. Jděte si klidně svou cestou, v srdci si věřte, že až se dostanete do normálu, budete vypadat o deset let mladší, bez ohledu na to, jak jste vypadali v mezidobí. Proč se ženy a tajně i muži tolik starají o vrásky? Je to zvláštní. Pokud jsou vrásky na obličeji doprovázeny také vráskami v šedé mozkové hmotě, je to ideální případ, ale ne vždy to bohužel tak funguje. Můžete si ale být jistí, že s vráskami jste mnohem zajímavější než bez nich. Odráží se v nich život.

Budete vypadat mladší

Ochablý krk a dvojitá nebo dokonce trojitá brada nejsou žádná paráda. Takové věci vznikají s tím, jak přibíráte. Když potom zhubnete, faldy volné kůže zůstanou. Co s tím? Pomůže vám masáž těchto partií nahoru a dolů. Napříč byste je masírovat neměli. Když budete hubnout postupně, ne nárazově, budou projevy uvolněné kůže mírnější. Pomůže také cvičení, a to alespoň patnáct minut denně. Pečujte o svůj obličej, střídejte koupel v teplé a studené vodě, dělejte si studené krémové zábaly, jemně masírujte pokožku trochou ledu. Budete nejen vypadat o deset let mladší a žít o dvacet let déle a vaše pleť a výkonnost budou o sto procent lepší. I to, že vám přesto možná někde bude kůže trochu viset, je důkazem vašeho úspěchu.

Menší kalhoty jako důkaz úspěchu

Sotva se dá něco přirovnat k radostí z oblékání, kterou jako hubenější pocítíte. Najednou vám bude všechno oblečení velké. Můžete se ho zbavit, klidně ho třeba dát na charitu a pořídit si nové, o několik čísel menší a užít si ten nový pocit. Mějte sami sebe rádi. Opečovávejte svoje nové tělo, ve kterém s přehledem dopnete menší kalhoty.

Pilulky nejsou řešení

Pouze a jedině jídlo způsobuje přibývající tukové faldy. Jasně tedy víte, co musíte udělat, abyste se jich zbavili. Žádné léky proti tloušťce neberte, pokud nejste pod dohledem lékaře. Zaručené produkty, které vám pomohou zhubnout, jak do vás hustí v reklamách, nefungují. Jedinou a správnou cestou je sestavení vhodného zdravého jídelníčku a sledování počtu kalorií, které v jídle přijmete – alespoň přibližně, protože váš příjem by neměl být větší než výdej. Když si tohle ve své hlavě uvědomíte, odbourávání nadbytečných kilogramů hravě zvládnete.

Oblíbená jídla si můžete dopřát

Předpokládáte, že všechna jídla, která máte rádi, způsobují tloušťku a měli byste se jim vyhýbat? Možná teď kývete hlavou. Právě z těchto důvodů se mnozí lidé raději uvelebí ve své neradostné tloušťce a uvědomí si, že je nad jejich lidské síly to udělat navždy a raději zemřou mladí a tlustí, než aby celý život neměli k jídlu nic jiného, než trochu masa, ryb a křupavou zeleninu. Ale pozor. Tohle není pravda. Nemusíte vyřazovat z jídelníčku svá oblíbená jídla. Jezte, co máte rádi a přitom hubněte. Že to nejde dohromady? Ale jde. Nejdříve si ujasníme pojmy.

Většinu těla tvoří voda

Jídlo je všechno, co naše lidské tělo přijímá, z čeho buduje a opravuje svoje biologické tkáně, co nám dodává tepelnou energii a svalovou sílu.

Jaké jsou kategorie jídla?

  • Bílkoviny, které tvoří 18 % tělesné hmotnosti

  • Tuky pokrývají 16 % tělesné hmotnosti

  • Na sacharidy připadá 1 % tělesné hmotnosti.

  • Minerální látky reprezentují 5 % tělesné hmotnosti.

  • Dále jsou to vitamíny.

Ovšem pokud jde o složení lidského těla, celkem 60 % tělesné hmotnosti je voda.

Bez vitamínů to nejde

Proteiny jsou nezbytné pro tvorbu tkání a jejich regeneraci, poskytují energii a mohou pomáhat ukládat tuk. Alespoň jedna polovina bílkovin, které sníte, by měla pocházet z rostlinné říše, tedy hlavně z luštěnin (fazole, hrách, čočka, arašídy atd.). Tuky tělu poskytují energii a ukládají se ve formě tuku. Sacharidy rovněž tělu dodávají energii a ukládají se jako tuk. Minerály (železo, fosfor, fluor, síra atd.) se podílí na tvorbě kostí a zubů a jsou nezbytné pro správné fungování těla. Životně důležitými látkami nezbytnými pro růst jsou vitamíny. Nemoci jako beri-beri, kurděje, křivice způsobuje nedostatek těchto životně důležitých prvků v potravě, a proto se nazývají nemoci z nedostatku. Vitamíny a také minerální látky se nejčastěji vyskytují ve vnějších obalech obilnin a v obilných klíčcích a v ovoci a zelenině. Jsou také přítomny v čerstvém mléce, másle, mase a vejcích. Všechny popsané látky potřebujete k životu a váš jídelníček by je proto rozhodně měl obsahovat.

Přeprogramujte si to v hlavě

Velmi důležité je, abyste si na jídle pochutnali. Když objevíte plnou chuť kvalitních základních surovin, zjistíte, že si vlastně oblíbená jídla můžete dopřát. Vycházejí totiž právě z nutričně hodnotného základu. Chybou je přecpávat se průmyslově zpracovanými potravinami, vařit z polotovarů. Pokud si tohle uvědomíte, máte vyhráno. Přeprogramujete si to ve své hlavě tak, že vám to bude vyhovovat. Zjistíte, že můžete jíst chutně a kvalitně a přitom si udržíte vysněnou hmotnost. To je právě cílem. Potom pochopíte, že nemusíte zůstávat celý život tlouštíkem. Zdravé jídlo může být chutné, pestré a oblíbené.