Jak efektivně odvodnit organismus?

Shutterstock.com

Zdobí vás po ránu nebo dokonce během celého dne otoky očních víček? O podobnou parádu nikdo z nás nestojí. Stejně tak se u vás mohou objevit otoky třeba u prstů na nohou. Určitě vám začne vrtat hlavou, kde je příčina. Můžete mít zavodněný organismus. Jak si takovou situací poradit?

Maximální denní dávka soli

V první řadě jde o signál, že ve vašem těle není něco v pořádku. Nedodržujete zdravý jídelníček, často ponocujete, popíjíte alkohol, máte nepravidelný životní rytmus? Pokud na některé z otázek odpovídáte ano, může být příčina zde. Patrně největší vliv na vznik otoků ale má vyšší konzumace sodíku. Solíte příliš jídlo, konzumujete hodně konzervovaných potravin či polotovarů nebo instantních jídel? Potom váš denní příjem kuchyňské soli, čili chloridu sodného může být mnohonásobně vyšší, než se doporučuje. Obecně se za maximální doporučenou denní dávku soli považuje 3-5 gramů. Jestli jí sníte více, tento faktor má vliv na zvyšování krevního tlaku a hromadění vody v těle.

Konzumujeme až čtyřnásobek

Se solí to obecně přeháníme. Pro ilustraci: Jedna kávová lžička činí už 8 gramů. Výjimkou u nás v Čechách ovšem není ani konzumace 12 gramů, což už dosahuje až čtyřnásobku nejnižšího povoleného denního množství. Zaměřit byste se ale měli nejenom na snížení solení, ale i na vyloučení nebo minimálně omezení potravin s vysokým obsahem NaCl. Jde o různé pochutiny: slané chipsy a buráky, smažené pokrmy, konzervy ať už masové či třeba zelenina v láku, uzeniny. Ovšem přehánět byste to neměli ani se sladkostmi. Tělo ke zpracování sacharidů vylučuje inzulín a přitom zároveň také dochází k zadržování vody.

Přílišné zavodnění těla také může přinášet únavu a nedostatek energie.

Jezte banány a kořenovou zeleninu

Jak se zbavit nadbytečné vody? Zařaďte do jídelníčku potraviny napomáhající odvodňování. Pozitivní vliv na udržení správné rovnováhy vody v těle mají vliv především dva minerály, a to vápník a draslík. Nezapomínejte tedy na potraviny s jejich vysokým obsahem. Které to jsou? Hodně draslíku z ovoce obsahují meruňky, banány nebo melouny. Na vápník ve vyšším množství narazíte ze zeleniny třeba v petrželi, mrkvi, celeru, dále v chřestu nebo okurkách, brokolici či květáku. Vhodné je vyzkoušet i plodiny na odvodnění jako petrželovou nať, kopřivu, brusinky, zelený čaj nebo šťávu z aloe vera. Mezi přírodní diuretika, čili odvodňovací látky řadíme i čaje z břízy bradavičnaté, přesličky rolní, černého rybízu a bezu (a to z plodů i z květů), z listů maliníku, libečku lékařského, pýru plazivého či jalovce obecného. Obvykle jde o kombinace více bylin.

Hýbejte se a neflámujte

Blahodárně na vylučování vody z těla působí i pohyb. Dokáže zrychlit látkovou výměnu, povzbudí vylučování tekutin. Pravidelné cvičení je tedy dalším receptem proti otokům. Pomáhá třeba jóga, která harmonizuje organismus, ale v zásadě jakýkoliv pohyb, který vám je příjemný, je dobrý. Zkuste rovněž lymfatické masáže. Podstatný je pravidelný životní režim, což se týká pravidelného a dostatečného spánku. Chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu. Určitě vám totiž neušlo, že se vaky pod očima objevují často tehdy, když flámujete.

Když nic nepomáhá, jděte k lékaři

Existuje ale také možnost, že se otoků nezbavíte ani tehdy, když upravíte životní styl a jídelníček, začnete se víc hýbat a vyzkoušíte i nějaké bylinky. Jestliže nic nepomáhá, rozhodně je místě konzultace s lékařem, protože za většími otoky, kterých se tak lehce nezbavíte, může stát třeba onemocnění ledvin nebo krevního oběhu a srdce. Další variantou je užívání některých léků. Není řešením omezit příjem tekutin, protože pitný režim je třeba dodržovat. Nejlépe popíjen vody bez bublinek, dobré je, obsahuje-li draslík.