Jablečná a jiné ovocné diety: Pomůže ovoce ke ztrátě kilogramů?

Shutterstock.com - Zdravý styl

Jablečná strava je ideální pro lidi, kteří chtějí skončit s pocitem těžkosti v žaludku. Je to způsob, jak očistit trávicí systém a zlepšit jeho fungování. Jablečná strava je nápad, jak stimulovat naše tělo a očistit ho od toxinů. Jablečná strava patří k očistným dietám. Má dvě varianty, jednu restriktivnější než druhou. Obvykle trvá tři dny. Neměla by být prodloužena. Dieta je založena na konzumaci velkého množství jablek. Představují jídlo samo o sobě nebo se používají jako jedna z hlavních složek pokrmů.

Velké omezení počtu kalorií

Každý den by měl začít pitím sklenice vody se lžící jablečného octa. Směs stimuluje trávicí systém a ovlivňuje jeho lepší fungování. Během stravy je zakázáno pít kávu nebo nápoje sycené oxidem uhličitým. Měli byste se omezit na vodu a bylinné čaje. Každý den byste měli vypít alespoň dva litry tekutin. Jablečná strava je bohatá na vláknin. Příliš málo vlákniny může vést k zácpě. Je třeba se také vyvarovat tuku a soli. Jejich přebytek může ovlivnit otok těla, což zabrání dosažení požadovaných účinků. Během každého dne diety by množství zkonzumovaných kalorií nemělo překročit více než 1000 kcal.

Pro koho je vhodná jablečná strava?

Jablečná strava nezatěžuje trávicí systém těžko stravitelnými produkty, takže můžete mít dojem, že vaše tělo je očištěné a trávicí systém funguje lépe. Jaké jsou účinky jablečné stravy? Jablka mají mnoho pozitivních nutričních hodnot. Jsou dobrým zdrojem vitamínů B a C. Obsahují také minerály, jako je draslík, jód, vápník a železo. Mají také poměrně nízký obsah kalorií. Jedno středně velké jablko o hmotnosti 180 g má pouze 90 kcal. Užívání jablek může pomoci snížit množství špatného cholesterolu v krvi a tím snížit riziko vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Zlepšíte si imunitu

Vzhledem k nízkému glykemickému indexu a vysokému obsahu pektinu jejich užívání pomáhá při kontrole chuti k jídlu. Pektin je rozpustná vláknina, která zlepšuje trávení. Díky tomu jste plnější a zároveň je vaše chuť k jídlu pod kontrolou. Je třeba si uvědomit, že jablečná strava je čistící strava, která umožní trávicímu systému odpočívat a regenerovat. Lze očekávat, že po jeho použití získáme více energie a vitality. Náš imunitní systém se také zlepší. Může dojít k efektu hubnutí, ale bude obtížné jej udržet.

Kolik kil ztratíte s jablečnou stravou?

Během jablečné stravy můžete ztratit asi 0,5-1 kg. To by však nemělo být vaším hlavním cílem. Vzhledem ke krátké povaze diety nemusí účinky hubnutí tímto způsobem trvat dlouho a naše váha se může okamžitě vrátit k předchozímu číslu. Je třeba si uvědomit, že 5 dní omezení neovlivní náš vzhled extrémně. Tuto stravu byste měli spíše vnímat jako krátkodobou očistnou kúru, jakýsi jablečný půst než dietu. Z výše uvedených důvodů byste ji také neměli dodržovat déle, než uvedený počet 3-5 dnů.

Ukázkové menu pro jablečnou dietu

Den 1: První den jezte pouze jablka a pijte velké množství tekutin (voda, bylinné čaje). Sáhněte po nich pokaždé, když dostanete hlad. Lze jíst maximálně 2 kg ovoce.

Den 2: Jablka by měla být stále hlavní složkou stravy. Můžete k nim však přidat snadno stravitelné produkty:

  • Snídaně – jablko a přírodní jogurt
  • Oběd — kuřecí prsa, rýže, dušená zelenina, jablko
  • Večeře — dušený losos, jablko

Den 3: V poslední den stravy můžeme zahrnout více a více produktů, takže přechod na normální stravovací režim probíhá postupně.

  • Snídaně – jablečná omeleta
  • II snídaně — koktejl ze zeleného jablka a špenátu
  • Oběd — jakákoli ryba s mrkvovým a jablečným salátem
  • Večeře — pečené jablko se skořicí

Kdo by neměl dodržovat jablečnou dietu?

Na jablečnou stravu by měli zapomenout lidé, kteří trpí pálením žáhy, peptickým vředovým onemocněním a syndromem dráždivého tračníku. Nestojí za to ji zkoušet, pokud vás trápí dyspeptická onemocnění, tj. bolesti v nadbřišku, časný pocit sytosti, až pocit plnosti. V případě jiných onemocnění gastrointestinálního traktu, které vyžadují použití stravy s nízkým obsahem tuku, se také nedoporučuje experimentovat s jablečnou dietou. Dodržování jablečné stravy po dobu delší než 5 dní může narušit práci vašeho těla. To je příliš nevyvážená strava a vysoký obsah cukru v jablkách může ztěžovat nejen kontrolu hmotnosti, ale i chuti k jídlu. Nejde ale jenom o jablečnou dietu. Často se hitem stávají jiné ovocné diety.

Výhody a nevýhody ovocné stravy

Plody jsou bohaté na vitamíny, minerální soli a antioxidanty. Díky tomu zlepšují fungování trávicího systému, stimulují obnovu všech tělesných buněk, zlepšují vzhled pokožky, vlasů a nehtů a dodávají energii. Umožňují vám ztratit pár kilo navíc? Samozřejmě, že když jste na ovocné stravě a přísně ji dodržujete, pravděpodobně si také všimnete rozdílu v hmotnosti – stejně jako u jakékoli stravy, během které budete konzumovat méně kalorií, než je vaše denní potřeba. Odborníci na výživu však poukazují na to, že se jedná o zjevný pokles, spojený se ztrátou vody z těla a vedoucí k jo-jo efektu. Ovoce také neobsahuje bílkoviny, takže tělo, místo spalování tělesného tuku, spaluje zásoby bílkovin, uložené ve svalech. Bílkoviny jsou také zodpovědné za pocit sytosti, což je důvod, proč ovocná strava může vést k výsledkům zcela odlišným, než se předpokládalo – pocit hladu vede k dosažení dalšího ovocného jídla, a tím i více kalorií.

Potřebujete vyváženou výživu

Není pochyb o tom, že ovocná strava poskytuje tělu velké množství vitamínů a mikroelementů. Ovoce i správně připravené ovocné šťávy jsou bohatým zdrojem těchto cenných složek, a proto by měly být součástí každé zdravé vyvážené stravy. Měli byste si však být vědomi toho, že samotné ovoce nepokryje potřebu těla všech výživových složek, takže z dlouhodobého hlediska je taková strava pro tělo nevhodná. Optimálním řešením je zařadit ovoce a kvalitní, výživné šťávy do denního menu jako součást vyvážené výživy.

Výhodou ovoce jsou také jejich čistící vlastnosti. Plody obsahují vlákninové frakce – pektin, které pomáhají očistit střeva zbytků potravin a zároveň snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zvláště stojí za to sáhnout po citrusech, které mají schopnost vázat toxické kovy a pak je odstraňovat z těla.

Problémem je cukr

Bohužel, v neprospěch ovocné stravy mluví cukr, kterého plody obsahují poměrně hodně. Tím, že jíte velké množství ovoce a nejste schopni kontrolovat jeho hladinu, může z dlouhodobého hlediska způsobit škody. Zrádné v této věci jsou také šťávy, které, stejně jako ovoce, obsahují hodně cukru, nemluvě o doslazování ovocných šťáv. Ve skutečné šťávě bychom neměli najít žádný další cukr nebo sladidla. To však nemění skutečnost, že ovocné šťávy obsahují velké množství přirozeně se vyskytujících cukrů, takže je třeba se mít na pozoru.

Sáhněte po sezónních plodech

Když sáhnete po hotové šťávě, neměli byste se zaměřovat pouze na obsah cukru, protože nejen cukr určuje kvalitu šťávy. Jde i o způsob výroby, původ ovoce a jeho kvalitu. Zdá se tedy, že stejně jako u každé diety je klíčem k úspěchu zdravý rozum. Dlouhodobá strava založená výhradně na ovoci napáchá více škody než užitku, ale rozumné zařazení ovoce a kvalitních ovocných šťáv do jídelníčku nepochybně pozitivně ovlivní vaše zdraví. Stojí za to vybírat sezónní a rozmanité ovoce a v obdobích, kdy je přístup k ovoci obtížný, sáhnout po sklenici opravdu kvalitní ovocné šťávy.