Inspiraci k hubnutí může přinést zelená káva

Shutterstock.com - Zelená káva

Hledáte nějaké zpestření stravy, které by vám pomohlo zhubnout a udržet si štíhlou linii? Rádi byste oživili svůj jídelníček něčím novým a nemáte inspiraci čím? Zkuste to se zelenou kávou. Teď nejspíše namítnete, že znáte kávu černou a pak vyjmenujete všechny možné a známé druhy přípravy kávy s tím, že tohle znáte a nepřinášíme nic nového. Vysvětlíme si tedy, o co jde.

Tepelná úprava ničí účinné látky

Představíme si rostliny kávovníku. Rostou na něm plody, v podobě červených bobů. Po sklizni se usuší na slunci. Jeho paprsky způsobí, že slupka zrna ztmavne. Jenže to není všechno. Uvnitř se skrývá kávové zrno, které má v tuto chvíli zelenou barvu. Teprve následným zpracováním, v tomto případě pražením a drcením získáte mnoha lidmi tolik oblíbenou černou kávu. Toto zpracování má ovšem jeden háček – tepelnou úpravu. Určitě dobře víte, že tepelná úprava v podstatě jakékoliv přírodní plodiny vede zákonitě k tomu, že se zničí určitá část výživných látek, které obsahuje, ať už větší či menší.

Dejte šanci jiné variantě

Pražením kávových zrn se ničí především dvě skupiny látek, a to polymerické fenoly a kyselina chlorogenová. Pokud nejste chemici, nejspíše vám tyto pojmy nic neřeknou. Skutečnost je ovšem taková, že vědecké studie napovídají, že jde o látky, které mohou být užitečné pro shazování nadbytečných kilogramů. Pokud ráno nevstanete bez šálku černé kávy a i během dne ji využíváte jako povzbuzovač k většímu výkonu, zkuste to tentokrát trochu jinak a dejte šanci kávě zelené. Minimálně za pokus to stojí.

Konec vlčího hladu

Ukazuje se, že kyselina chlorogenová má kladný vliv na hubnutí. Jakým způsobem? Podporuje regulaci chuti k jídlu. Váže na sebe cukr, což má v lidském těle. Díky tomu, že se část zkonzumovaného cukru naváže na její molekuly. Díky tomu se nevstřebává do krve tak rychle. Nedochází potom k velkým výkyvům glykémie, které samozřejmě působí v neprospěch hubnutí. Hladina krevního cukru je potom stabilnější a díky tomu nedostanete takovou chuť jídlu. Nemáte vlčí hlad jako tehdy, když přijmete rychle větší množství jednoduchých cukrů – v takovém případě glykémie rychle vylétne vzhůru, potom poklesne a vy znovu dostanete hlad. Stejně působí i polymerické fenoly. Podobný účinek je pozorován i u metabolismu tuků. I ty se podobně jako cukry metabolizují postupně, což má vliv na snížení hladiny škodlivého LDL cholesterolu.

Antioxidanty pomáhají proti volným radikálům

Dalším pozitivním efektem zelené kávy je skutečnost, že má vysoký obsah antioxidantů. Tyto látky jsou pro lidské tělo také mimořádně významné. Jde o bojovníky proti volným radikálům, tedy vysoce reaktivním částicím s jedním či dvěma nepárovými elektrony. Volné radikály zasahují do membrán a jader buněk, kde ničí nukleové kyseliny, lipidy, sacharidy i proteiny. Bohužel tak stojí za vznikem celé řady civilizačních chorob včetně rakoviny. Proto je zelená káva i velmi dobrým pomocníkem proti rakovině a dalším nemocem.

Pozor na kofein a jeho dávkování

Pokud zvolíte zelenou, tedy nepraženou kávu, musíte si uvědomit, že ve hře i další skutečnost. I v nepražené kávě je samozřejmě kofein. Neměli byste to tedy s její konzumací přehánět. Například myšlenka, že budete pít černou i zelenou kávu je scestná. V takovém případě může snadno dojít k předávkování. Takové kroky vám mohou ublížit. Zelená káva se dostane i v tabletách a zde je opět i riziko. Na nápad kombinovat braní tablet zelené kávy a popíjení černé kávy také zapomeňte. Zkrátka s dávkováním kofeinu buďte opatrní – nic se nesmí přehánět.

Příprava je jednoduchá

Můžete si koupit i mletou zelenou kávu. Jak ji připravit? Není na tom nic těžkého. Na šálek potřebujete dvě lžičky mleté zelené kávy. Ty přelijete vroucí vodou. Ovšem pozor. I její konzumaci byste neměli přehánět. Maximální doporučovaná dávka jsou tři šálky kávy denně. Měli byste se řídit i jedním dalším pravidlem. Zelenou kávu pokud možno nijak nedochucujte. Je chybou myslet si, že když si do šálku přidáte cukr a potom smetanu, nebude to mít na působení zelené kávy vliv. Určitě bude. Vlastně jedinou výjimkou je zázvor, který uvolňuje teplo a pomáhá nastartovat metabolismus. I tady ale platí – buďte velmi opatrní i s jeho dávkováním. Vždy je třeba říci, že méně znamená více.

Přínosy konzumace

  • Metabolismus cukrů je díky zelené kávě pomalejší, což pozitivně působí na glykémii

  • Kladný vliv má i na cukrovku

  • Napomáhá i redukci viscerálního, tedy břišního tuku

  • Užitečná je při snižování podkožního tuku a redukci celulitidy

  • Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti civilizačním chorobám včetně rakoviny

Proč zkusit zelenou kávu?

Vázání jednoduchých cukrů na kyselinu chlorogenovou znamená konec s výkyvy glykémie a snížení chuti k jídlu. Kofein v zelené kávě je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Dodá vám energii, ale nesmíte to s ním přehánět. Platí, že všeho moc škodí. Dejte si proto pozor na přípravky obsahující kofein, které budete konzumovat v období, kdy to se zelenou kávou zkusíte. Ve hře jsou třeba i energetické nápoje s obsahem kofeinu. Lepší než nárazová akce je stabilní užívání v doporučeném dávkování. Zároveň díky vázání tuků na kyselinu chlorogenovou můžete dlouhodobě pocítit i pozitivní efekt na kardiovaskulární systém (redukce škodlivého LDL cholesterolu).

A co hubnutí?

Určitě vás také bude zajímat, jak a v jakém časovém horizontu můžete se zelenou kávou zhubnout. Některé přípravky možná tvrdí, že shodíte 10 kg za měsíc. To je samozřejmě nesmysl. Optimální hubnutí je cca 4-6 kg měsíčně. Zelená káva vám pomůže stabilizovat glykémii, odbourávat tuk, ale bez vašeho osobního přičinění se to neobejde. Zkrátka správný stravovací režim, pohyb je nezbytnou součástí vaší snahy zbavit se přebytečných kilogramů. Na závěr musíme podotknout ještě jednu věc. Zelená káva je diuretikum, tedy odvodňuje organismus. Při jejím pití byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost dodržování pitného režimu. Optimum je cca 2,5 litru tekutin. Počítejte ale s tím, že asi 1 litr tekutin získáte v potravě.