Znáte indexy tělesné váhy?

BMI Kalkulačka - Znáte indexy tělesné váhy?

Použijte naši kalkulačku, která vám ukáže BMI index, který je indexem nejpoužívanějším po celém světě. Dále se často používá také BMI Prime i index ABSI. Jelikož je obezita celosvětový problém, vznikla i řada dalších indexů. Toto jsou ony.

Brocův index

Tento index je zajímavý v tom, že podobně jako BMI Prime, tak i on umí určit to, kolik chybí do ideální váhy, nebo kolik naopak přebývá. Zatímco Prime toto ukazuje v procentech, Brocův index vypočte konkrétní číslo. Jedná se o velmi dobré vodítko pro toho, kdo chce vědět, kolik přesně musí zhubnout, aby měl ideální váhu. Má však své limity v tom, že nejlepší výpočty jsou spojeny s osobami vysokými v rozmezí 155 – 165 cm. Poté mohou být výpočty zkreslené. U nás to může být problém, zatímco v Asii jde o celkem hojně používaný vzorec.

WHR index

Jeden z indexů, který nehledí jenom na váhu a výšku, ale i na to, jak postava vypadá. Dá se přirovnat k indexu ABSI, který bere při výpočtu v potaz obvod pasu. WHR index je typický tím, že bere v potaz míru pasu a míru boků. Jejich změření není nic složitého. Stačí vzít krejčovský metr a určit ono správné místo měření. Výsledek ukazuje, zda je mezi danými mírami optimální poměr, nebo nikoliv. Díky tomuto indexu je lidská postava rozdělována do tří kategorií:

  • Smíšená
  • Androidní
  • Gynoidní

Rohrerův index

Při určování hodnoty BMI může být problém s dětmi, jelikož jejich celková skladba těla má stále ještě jiné parametry, než je tomu u dospělé osoby. Aby nedocházelo chybám a také problémům, vznikl ukazatel, který je označený jako Rohrerův index. Ten by měl být využívaný výhradně jenom u dětí ve vývoji. Když ho použije dospělý, budou výsledky značně zkreslené a nepravdivé. Jelikož je dětská obezita poslední roky velkým problém, výrazně stoupá i popularita daného indexu a množství jeho výpočtů, aby se určilo, zda je konkrétní dítě v rizikové skupině, která je ohrožena nadváhou.