Improvizovaná domácí posilovna: Jaké součásti by v ní neměly chybět?

Běhání na trenažéru v posilovně, fitness - Shutterstock

Zavřené posilovny rozhodně neznamenají, že byste v současné situaci měli rezignovat na pohyb. Sice si nemůžete zaplatit hodinu s trenérem ani se vzájemně povzbuzovat ve fyzických výkonech s přáteli, ale hýbat se můžete a měli byste i teď. Nejspíše namítnete, že doma nemáte posilovací stroje, a tudíž je vaše fyzická aktivita značně omezená. Ukážeme vám, že to není tak zcela pravda.

Soukromí vyhovuje více

Dobře si protáhnout tělo a zaměřit se se na všechny jeho partie můžete i tak. Stačí k tomu poměrně jednoduché a minimální vybavení, které si snadno opatříte a lehce tak proměníte v improvizovanou posilovnu třeba obývacím pokoji vašeho bytu. Někomu navíc může cvičení v soukromí více vyhovovat třeba proto, že nemá dost financí na permanentky v posilovně nebo nemá čas do ní chodit. Některým také v posilovně nevyhovují hodnotící pohledy ostatních. Těm bude posilování doma vyhovovat nejvíce. Co by měla vaše domácí posilovna obsahovat, abyste potrápili všechny svaly a zároveň celé vybavení nezabíralo příliš mnoha místa?

Hodí se švihadlo i míč

Máte-li velmi malý byt, je řešením vytvořit si posilovnu, kterou dokážete třeba sbalit do menší krabice. Co do ní dát? Vyplatí se mít švihadlo, skákáním procvičíte celé tělo a spálíte kalorie a nemusí to být nutně jenom ženská záležitost. Jeho délka by měla být přizpůsobitelná výšce postavy. Dvě přídavná závaží na švihadle potom podpoří posilování předloktí a celých paží. Obruč se také hodí pro zpevnění – můžete ji potom zastrčit za skříň, aby nepřekážela. Užitečný je rovněž gymnastický míč. Pomůže nejenom s rehabilitací třeba při bolesti zad, ale je užitečný i na posilování břišních svalů. Posilování zad, břicha i hýždí podpoří posilovací guma.

S činkami posílíte ruce

Jednoruční činky podpoří budování svalstva. Ideální jsou varianty se středovou hřídelí, na které můžete buď přidávat nebo odebírat kotouče a tím si upravovat výslednou hmotnost. Je-li vaším cílem naopak zpevňování svalů, pak sáhněte spíše po činkách s neměnnou hmotností. Variantou činek jsou závaží se suchým zipem, to v případě, že třeba chcete běhat na místě se zátěží a nebaví vás činky držet v ruce. Ani činky nezaberou mnoho prostoru. Pro mrtvý tah se hodí kettlebell, tedy železná koule.

Posilovací nástroje za hubičku

Nechcete-li ovšem za činky utrácet, máme pro vás ještě jeden tip: dobře poslouží i láhve naplněné vodou, pro vyšší váhy naplněné kanystry různých velikostí. Stejně dobře můžete činky zaimprovizovat třeba i ze starých ponožek naplněných pískem, drobnými kamínky či například rýží. Nemusíte utrácet ani za medicinbal, stačí podobně naplnit starší fotbalový míč a otvor pro plnění zalepit pruhem kobercové pásky. Velmi jednoduché je i vyrobit si domácí sandbag. Jednoduše vezmete starší batoh, do kterého nacpete igelitky plné písku, drobných štěrkových kamínků či už zmiňované rýže a už se můžete pustit třeba do série dřepů či výpadů se zátěží. Další základní pomůckou je potom karimatka nebo jiná podložka, možná nějakou máte doma, případně to není drahá záležitost. Jde o důkaz, že pokud máte v současné koronavirové krizi hluboko do kapsy, nemusíte nutně investovat spoustu peněz, tělocvičné nářadí vyrobíte z toho, co máte k dispozici doma.

Rotoped šetří klouby

Další možností, máte-li finance nazbyt, je pořídit si alespoň nějaký základ čili strojový park. To je pochopitelně řešení v případě, že máte doma víc prostoru a můžete pro svoji miniposilovnu třeba zabrat jeden celý pokoj nebo jeho polovinu či třeba polovinu pracovny. Co v takovém případě vybrat? Dobrou volbou je samozřejmě kvalitní rotoped. S ním můžete posilovat především posilovat dolní polovinu těla, tedy nohy, zadek, hýždě. Přístroj sleduje počet spálených kalorií, váš tep, najeté kilometry. Výhodou je, že tento stroj nezatěžuje klouby, takže je vhodný třeba i pro seniory a můžete svoji posilovnu sdílet i se staršími rodiči.

Běžecký pás posílí srdce

Druhým základním kamenem jsou běžecké pásy. Užitečné jsou, pokud chcete začít běhat a nemůžete se odhodlat vyrazit ven, nebo to prostě nejde. Zároveň patří k velkým plusům, že běžecké pásy mají odpružení, takže klouby při běhání na nich netrpí otřesy tak jako po nerovném terénu venku. Vybírat můžete ze dvou variant pásů, a to s motorem, tedy určené pro intenzivní trénink, nebo bez motoru, které rozhýbete svojí energií. Tam jde spíše než přímo o běh o simulaci chůze do kopce. S pomocí těchto pásů posilujete srdce a zpevňujete celou postavu.

Univerzální eliptický trenažér

Do třetice je velmi užitečným pomocníkem pro hubnutí a zlepšování fyzické kondice je eliptický trenažér. Bonusem tohoto stroje je skutečnost, že dokáže při tréninku posílit všechny svalové skupiny, proto jde o velmi univerzální kousek. Zapojujete ruce i nohy, horní i dolní část těla, tedy jak šíji, prsní svaly, ruce, záda, tak nohy, hýždě, pohyb je na eliptickém trenažéru plynulý, takže velké klouby netrpí. Odborníci jsou toho názoru, že cvičení s využitím eliptických trenažérů je dvakrát účinnější, než když využíváte rotoped. Proto bychom mohli do domácí posilovny tento stroj zařadit na první místo, opravdu pokryje velmi široké spektrum pohybu, jedná se o takříkajíc o vše v jednom.

Někdo využije i hrazdu nebo veslovací trenažér

Velká část z vás určitě raději sáhne raději po univerzálnějším posilovači, který toho nabídne mnohem více. Další výbava se bude řídit tím, co upřednostňujete. Takovou volbou může být také posilovací lavice nebo věž. Kdo má víc prostoru, může si pořídit také hrazdu, shyby jednoznačně zlepší vaši fyzickou kondici. Kdo se zaměřuje na posilování rukou a prsních svalů, uplatní se u něj veslovací trenažér. Vše závisí na vás a vašich preferencích.