Hypertenze: Jak se projevuje a jak ji ovlivnit stravou?

Shutterstock.com

Hypertenze je jednou z nejčastějších onemocnění kardiovaskulárního systému, která postihuje stále mladší skupinu lidí. Hypertenze je diagnostikována, když hodnota systolického krevního tlaku přesáhne 140 mmHg a diastolický 90 mmHg. Pro diagnostiku hypertenze stačí překročit jednu z těchto hodnot, i když samozřejmě obě jsou často zvýšené.

Hypertenze – odkud pochází a jak jí zabránit?

U většiny lidí se hypertenze po mnoho let nemusí projevovat žádnými příznaky, dokud se nevyvinou závažné komplikace. Proto jsou tak důležitá pravidelná, profylaktická měření hodnot krevního tlaku a vhodná strava pro hypertenzi, která kromě podpory léčby hypertenze může účinně zabránit jejímu rozvoji. Hypertenze se může vyvinout v jakémkoli věku a nejčastěji její příčina zůstává neznámá. S největší pravděpodobností vyplývá z kombinace genetických a environmentálních faktorů. Někdy je však hypertenze důsledkem onemocnění ledvin, hormonálních poruch nebo některých druhů rakoviny.

Rizikové faktory

Za zmínku stojí rizikové faktory pro rozvoj hypertenze, kterými jsou:

  • strava bohatá na živočišné tuky a sůl s malým množstvím vlákniny;

  • nadváha nebo obezita (zejména břišního typu);

  • sedavý životní styl;

  • kouření a pití alkoholu;

  • vysoký cholesterol a triglyceridy v krvi;

  • familiární výskyt hypertenze.

Většinu těchto faktorů můžete ovlivnit a nejdůležitější je správné složení stravy. Na jedné straně zabraňuje nadváze, na druhé straně umožňuje normalizovat hladinu lipidů v krvi. Současná eliminace škodlivých složek stravy s doplněním těch, které chrání kardiovaskulární systém, je účinný způsob, jak zabránit hypertenzi a jejím komplikacím.

Dieta pro hypertenzi – Potřebujete to?

Komu je dieta, která normalizuje krevní tlak, určena? V zásadě každému, kdo se chce komplexně starat o své zdraví a být schopen užívat si dobrého zdravotního stavu po mnoho let. Dieta pro hypertenzi je indikována hlavně pro osoby z rizikových skupin, stejně jako pro každého, komu již byla hypertenze diagnostikována. Indikace stravy pro hypertenzi je také vhodná tehdy, pozorujete-li u sebe příznaky, které mohou naznačovat hypertenzi. Samozřejmě, pak – kromě správné stravy – je nutné navštívit lékaře, který diagnostikuje problém. A tyto rušivé příznaky jsou:

  • bolesti hlavy a závratě;

  • únava;

  • podrážděnost a nervozita;

  • krvácení z nosu;

  • problémy se spánkem;

  • palpitace a těsnost na hrudi.

Hypertenze je diagnostikována několika měřeními krevního tlaku, ve kterých jsou zjištěny hodnoty přesahující 140 / 90 mmHg.

Dieta pro hypertenzi – výhody

Hypertenze se nazývá tichý zabiják. Nikoliv bezdůvodně – po mnoho let o sobě nedává vědět, zatímco v těle způsobuje zmatek. Postupně dochází k poškození stěn cév, stejně jako srdce. Stěny tepen ztuhnou a zesílí, podobně dochází ke zhrubnutí a hypertrofii srdečních stěn. Ledviny mohou být také poškozeny. Nakonec může hypertenze vést ke komplikacím, jako jsou:

  • hypertenzní nefropatie, tj. nevratné poškození ledvin;

  • ateroskleróza;

  • infarkt myokardu;

  • mrtvice;

  • poškození očí;

  • srdeční selhání.

Většina těchto změn je nevratná, a proto je tak důležité diagnostikovat a léčit hypertenzi co nejdříve. Bez ohledu na zahrnutou farmakoterapii lékař vždy doporučuje změnu životního stylu, zejména stravy. Proto je dieta pro hypertenzi jedním z nejdůležitějších prvků terapie. Je založena na běžně dostupných potravinářských výrobcích, je chutná a poskytuje pocit sytosti – a zároveň komplexně pečuje o zdraví celého těla. Dobrá strava je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších přírodních léků na hypertenzi. A zároveň to nemusí být drahé nebo obtížné použití.

Omezte sůl

Víme, že základním principem ve stravě pro hypertenzi je omezit produkty, které ji zvyšují, např. sůl. V praxi to znamená, že bychom měli během vaření úplně přestat solit potraviny, protože sůl se stále nachází v mnoha hotových výrobcích – od chleba po obiloviny, sýry a uzeniny. Druhým účinným způsobem je zařazení produktů, které snižují krevní tlak do jídelníčku – takto funguje zelená listová zelenina a (to je dobrý návrh na zimu) a luštěniny – stačí jíst pravidelně, např. 3x týdně asi 3/4 šálku vařených zrn.

Proč lusky pomáhají

Účinnost luštěnin v této oblasti je způsobena velkým množstvím hořčíku, draslíku a argininu, které snižují tlak (neutralizují účinky škodlivého sodíku) a vápníku (snižují jak systolický, tak diastolický tlak). Kromě toho jsou také bohaté na vlákninu (pomáhá při udržování zdravé hmotnosti). Luštěniny také obsahují velké dávky vitamínů B důležitých pro nervový systém (a stres také způsobuje zvýšení tlaku).

Nejlepší spojení

Luštěniny mají bílkoviny, ale neobsahují všechny esenciální aminokyseliny. Chytrým způsobem, jak je doplnit, je kombinovat lusky s obilovinami, např. fazole s rýží, čočku s ječmenem a cizrnu s prosem. Aminokyseliny doplníme také kombinací luštěnin s chlebem a.… ořechy. Kombinace s jinou zeleninou jsou také dobré. K luskům se hodí (a také sníží tlak): lilek, cuketa, rajčata, paprika, květák, česnek, špenát.

Jak vařit, abyste se zabránili nadýmání

Všechny luštěniny kromě čočky by měly být namočeny ve studené vodě po dobu nejméně 12 hodin). Poznámka! Lidé s citlivým žaludkem by měli zrna namočit několik dní předem (dokud nezačnou klíčit) a měnit vodu jednou denně. Nalijte vroucí vodu na namočená zrna, vařte, a když se objeví pěna, slijte vodu a opláchněte zrna. Nalijte novou vroucí vodu a vařte doměkka. Prvních 20 minut je vařte odkryté. Osolte asi 15 minut před koncem vaření, můžeme také přidat lžičku bílého vinného octa (asi na jednu sklenici suchých zrn). Nadýmavé vlastnosti luštěnin také zjemní koření. Kromě známého kmínu a majoránky funguje podobně i estragon. Také stojí za to vědět, které bylinky se nejlépe přidávají do konkrétních typů: bílé fazole – majoránka, kmín pro hrách a čočku – kopr, bazalka pro černé fazole a na cizrnu – tymián, oregano pro mungo fazole k červeným fazolím – koriandr a zázvor.