Hubnutí u mužů: Proč jim to jde lépe než ženám?

Shutterstock.com - jo-jo efekt

Nadbytečná kila obvykle více řeší ženy než muži. Pro něžné pohlaví je velmi důležité líbit se okolí, proto si kladou otázku, zda mají ideální postavu a jsou k sobě často i kritičtější, než je potřeba. V případě mužů je to mnohdy jinak, nadváhou se tolik nezbývají, vzhled pro ně nebývá nejdůležitější prioritou. Kily navíc se začínají zabývat třeba až ve chvíli, kdy už mají nějaké zdravotní problémy.

Nebezpečný tuk na břiše

V takovou chvíli je samozřejmě nejvyšší čas něco podniknout. Jakmile už nejde jenom o nadváhu, ale o obezitu, rostou zdravotní rizika geometrickou řadou. Také je nezbytné zaměřit se jak na úpravu jídelníčku, tak i na vhodné cvičení a napnout všechny síly k nápravě. Je nutné rovněž počítat s tím, že hubnutí nemusí jít tak rychle, jak bychom si představovali. Zatímco u žen se nejvíce tuku hromadí na stehnech a bocích, muži obvykle nabírají hmotnost v oblasti břicha, jde o viscerální tuk, který je varovným příznakem hrozících srdečně-cévních komplikací. Může dojít k infarktu nebo mozkové mrtvici. Proto není záhodno podceňovat tento stav. Přibývá-li pneumatika na břiše, jde o znamení, že je nutné začít se sebou rychle něco dělat.

Výhoda lepšího spalování

Na druhou stranu je třeba říci, že když už se muži do akce hubnutí pustí, mají to někdy proti ženám o poznání jednodušší. Většinou těží z toho, že jejich spalování je lepší než u žen, takže mohou rychleji dosáhnout pokroku v hubnutí. Tím pádem získávají další motivaci do akce. Při vykonání stejné námahy jako u žen spálí víc kalorií. Mají vyšší bazální energetický výdej, což je také pozitivní. Proto jsou mnohdy u mužů změny vidět rychle: stačí, když se začnou více hýbat a vyvarují se základních chyb v jídelníčku. Ženy to mají složitější, roli u nich hrají například i hormony. Zároveň ženské tělo na snížení příjmu kalorií často zareaguje ukládáním tukových zásob na horší časy.

Nejsou zdecimovaní dietami

U žen se negativně promítá také skutečnost, že častěji experimentují s dietami a jejich organismus proto pak rychle přepíná na jojo efekt – i když nějaké to kilo shodí, rychle ho zase naberou. Mozek má obavu, že opět přijde období nedostatku, a proto vydá signál, že je třeba s přijatou potravou šetřit a zásobovat se na horší časy. Muži většinou nezkoušejí diety, ale pustí se do pohybu a probrání jídelníčku, takže nemají nastavené podobné vzorce. Odbourávání nadbytečné hmotnosti je i díky tomu pro ně lehčí. Podstatné je i biologické nastavení žen – vzhledem k tomu, že pečují o děti, příroda jim dává za úkol mít zásoby do budoucna, aby děti uživily. Muži ale zase ze své podstaty zase potřebují zvýšit výdej energie – kdysi byli nastaveni na obranu rodiny před nepřáteli a opatřování potravy lovem, to už dnes neplatí a nemají tedy tolik pohybu. Proto je nutné, aby cvičili a vydali tak více energie.

Podpora ostatních pomáhá

Už během jednoho poctivého tréninku mohou muži spálit kalorie z bohaté večeře a nastartují se k další aktivitě. Nejlepší volbou je silové cvičení, které kromě spalování aktivně podporuje i tvorbu svalů. Mít dobrý svalový základ je důležité – stoupá díky němu bazální výdej energie – to je další výhoda mužů, obecně mají více svalstva a tudíž vydají více energie i v klidovém režimu. Podstatné je najít pohyb, který bude zároveň zábavou a cvičit pravidelně minimálně dvakrát týdně, zařadit tělocvik jako nezbytnou součást programu. Motivací se může stát pohyb s kamarády – zde mají výhodu naopak ženy, které berou setkání na skupinových cvičebních lekcích i jako příjemné střetnutí s kamarádkami, což je nutí přijít a nevynechat. Muži by si proto měli také hledat aktivitu, kterou budou moci rádi s někým sdílet – jít si zahrát fotbal, tenis apod. s přáteli. Málokdo má totiž takovou vůli, aby se donutil cvičit sám a bavilo ho to.

Nejjednodušší zásady, které fungují

Než muži začnou hubnout, měli by také popřemýšlet o základních zásadách správného jídelníčku. Jaké chyby obvykle dělají?

  • Jdou na pivo či víno s kamarády a pokec v hospodě přinese další okolnosti, nestačí jedna sklenka a alkohol znamená jenom prázdné kalorie navíc. Proto je tento fakt třeba hlídat. Omezit podobné akce, nebo se vůlí donutit, aby skutečně zůstalo jenom u jedné sklenky.

  • Konzumují hodně masa, velmi často tučného. Je proto důležité maso zařazovat do jídelníčku uvážlivě a netučné – drůbeží (kuřecí, krůtí), ryby. Pokud už si muži dají třeba vepřové maso, pak jenom zřídka a s co nejmenším obsahem tuku.

  • Dopřávají si spoustu uzenin – ty by měli omezit co nejvíce (tučné klobásy a salámy do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří). Dietnější varianty ale nejsou na škodu. Mohou si pochutnat třeba na dietní krůtí či kuřecí šunce.

  • Jedí nepravidelně. Kdysi se lidé najedli, když zrovna měli štěstí a něco ulovili. Dodali tělu zásoby a pak třeba hladověli. Dnes tohle nehrozí, proto je důležité jíst pravidelně. Organismus tak zaregistruje, že má dost jídla a nepotřebuje ho syslit.

Omezování krok za krokem

Všechna omezení je samozřejmě obtížné zvládnout jednou, ale vyplatí se rozdělit si vše do jednotlivých kroků. Například nejdříve omezit alkoholové akce s přáteli, pak tučné maso. Není na škodu začít si připravovat do práce svačinu, najít si v okolí nějakou možnost zdravého stravování – muži tak předejdou situaci, že vyhladovělí vběhnou do nejbližšího fastfoodu. Plusem pro muže je už zmiňovaná skutečnost, že i v režimu hubnutí mohou většinou sníst více potravin než ženy, právě díky tomu, že lépe spalují.