Hubnutí je v hlavě: Sebeláska a sebedůvěra motivuje

Fitness pro ženy

Možná už jste zkoušeli hubnout několikrát se střídavými úspěchy nebo spíše neúspěchy. Chodili jste dvakrát týdne do fitka, kde jste si dávali pořádně do těla, složitě se sestavovali zdravý jídelníček a třeba dokonce požádali o radu nutričního specialistu. Přesto kila nešla dolů a po nějaké době jste svoji snahu vzdali. Kde je chyba? Pravděpodobně ve vaší mysli.

Změna jako krok do neznáma

Zažili jste situaci, kdy jste zhubli pár kilogramů, třeba 5-6 ale ručička váhy neklesá dál navzdory vaší snaze o pravidelný pohyb i vyvážený pestrý jídelníček? V takovém případě obvykle se obvykle příčina nachází ve vaší hlavě. Musíte být zkrátka vnitřně přesvědčeni, že chcete to nové hubenější já, že podstoupíte tu cestu, váš mozek s tím musí být srozuměn. A pokud se bojí, zasekne se. Je to přirozené. Člověk by rád spoustu věcí změnil, stal se novým a lepším, jenže každá změna je krokem do neznáma a stojí spoustu dřiny a úsilí. Navíc teploučko jistoty je pro mnoho z nás snazším řešením.

Když se mysl zasekne

Zůstat v současném stavu, tedy v těle, které má nějakých pár kilo navíc, je pohodlnější. Méně to bolí, nemusíte tomu tolik obětovat. A tak se snadno stane, že na začátku jsou dobré úmysly. Člověk chce, začne cvičit, měnit stravu a chvíli to funguje. Jenže pak se tak nějak zalekne toho velkého cíle v nedohlednu. Protože zatím zhubl „jenom“ pět kilo, ale přece chce zhubnout dvacet kilo. Vyděsí se, mysl se zasekne a nejde dál. Jak tomu předejít?

Univerzální recept není

Především musíme říci, že neexistuje univerzální recept platný pro každého. Mysl jednotlivých lidí se liší a co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. Každý se totiž motivuje jinak. Pro někoho je snadné nabudit mysl a překonávat jednu překážku za druhou, pro jiného je překonání jedné překážky téměř nadlidským výkonem, který ho stojí nepoměrně více úsilí. Jak s tím pracovat? Pomůckou může být to, že si budete klást jenom menší splnitelné cíle. Místo zhubnu za tři měsíce dvacet kilo si řekněte: Během příštích šesti týdnů zhubnu pět kilo. Je to reálný cíl a zdravá postupná cesta, drastické diety vedou jenom k jojo efektu.

Převeďte mozek do módu zvídavosti

Jak dosáhnete svého cíle? Zkuste to tak, že nejdříve zařadíte do jídelníčku jedno opravdu zdravé jídlo denně a vyberete si oblíbený sport, kterému se budete dvakrát týdně hodinu věnovat. Postupně se na tuto změnu adaptuje tělo i mysl. Nebude to úplně drastický skok do neznáma. Váš mozek bude postupně zaznamenávat nové chutě zdravých jídel, bude si tříbit, co je dobré, co ne. Můžete vyzkoušet více sportů, které vás lákají a baví, než přijdete na to, co vám sedne. Vaše mysl se tak nastaví do módu zvídavosti, kdy poznáváte novinky a vytěžíte z nich pro sebe to nejlepší. Mozek se zaměstná pátráním: Co bude pro mne to nejvhodnější řešení? Nebude stresován, že musím za tří měsíce vážit o 20 kg méně. Jděte sice pomalejší, ale dlouhodobě úspěšnější cestou.

Netrestejte se za neúspěchy

Během dosahování cíle je důležitá pravidelná kontrola, jak se vám daří ho plnit. Je velmi důležité, odměňovat se za každý další, byť jenom dílčí úspěch. Podařilo se vám zhubnout první kilo, dvě? Pochvalte se. Hlasitě. Pochlubte se svým blízkým, nebo lidem, o kterých víte, že vás podpoří. Sebeláska, přijetí a důvěra v sebe samotného je v motivaci teď nesmírně důležité. Zároveň se netrestejte, pokud se cíle zatím nedaří dosáhnout. Uvažujte ale o tom, kde je chyba, proč se to nepovedlo. Opět poznáváte nové, zkoušíte nové postupy. Zjistíte třeba i to, která cesta je chybná a nevede dál. I to je motivace, co příště nedělat.

Vnější motivy

Impulsů proč shazovat kilogramy může být spousta. Třeba potkáte nového partnera, partnerku, zamilujete se a chcete být pro něho nebo pro ni štíhlejší a krásnější. Nebo se vám zalíbí šaty, kalhoty, které jako na potvoru vyrábějí jenom do velikosti o dvě čísla menší, než máte vy. Případně se vám líbí oblíbený sportovec, sportovkyně, herec, herečka a chcete vypadat jako on či ona. Nebo je ten vzor ještě bližší, třeba nová kolegyně či kolega. To všechno jsou vnější motivy.

Musíte urazit cestu

Mnohem důležitější by ale měl být motiv vnitřní, tedy vlastní niterné přesvědčení, že se sebou chcete něco dělat, že byste rádi byli vy sami pro sebe štíhlejší, spokojenější a zdravější. Lehko se to řekne, hůř udělá. Proto velmi často bereme zavděk těmi vnějšími motivy. Ale lepší je mít vnější motiv než žádný motiv. Když si totiž nařídíte, že odteď budete pro sebe motivem vy sami, také to tak jednoduše fungovat nebude, když na to nejste připraveni a ješt tomu nevěříte. Všechno si žádá svoji cestu, kterou se musíte prokousat. Nic nejde ze dne na den.

Sepište svoje přednosti

Jak se dopracovat k tomu, aby za vším stál především vnitřní motiv? Důležité je zde už zmiňované přijetí sama sebe, sebeláska a také sebedůvěra. Pokud přijmete svoje tělo takové, jaké je, je to první krůček k jeho změně. Proto neříkejte, že jste oškliví a tlustí. Vezměte si papír a napište si, co všechno je na vašem těle hezké, i když by to chtělo třeba nějakou změnou. Můžete si například zaznamenat: Mám pěkně tvarovaný zadek, i když by mohl být trochu menší. Uvidíte, že přijdete na to, že je na vás spousta věcí pěkných a zajímavých a zároveň se vám začnou rýsovat i věci, které byste chtěli změnit. Pozor ale na to, když těch změn tam vypíšete větší množství. Nemusíte zvládnout všechno najednou, stačí postupně.

Registrujte dílčí úspěchy

Můžete si ten papír s hodnocením a plánem změn třeba přichytit magnetkami na ledničku, ať ho máte pěkně na očích. Váš mozek tak bude denně registrovat pochvalu. Postupně zjistíte, že se ta vaše vnitřní motivace rodí, že máte sami sebe docela rádi, i když prostě nejste dokonalí. Jenže dokonalý není nikdo. Kdyby byli všichni dokonalí, byla by to děsná nuda. Klidně si pak vypište první dílčí úspěchy, které se vám podaří dosáhnout, a opět je dejte na ledničku. Pro váš mozek to bude jasný signál, že jste na dobré cestě. Naleznete svoji vnitřní cestu k hubnutí a že na začátku byla snaha zalíbit se třeba nové lásce, bude už v tu chvíli vlastně podružné.