Hubnutí filozoficky: Jak změnit zažité vzorce chování a shazovat kila?

Shutterstock.com - Bolest hlavy a stres

Základem efektivního hubnutí je také psychická pohoda. Nebudete-li psychicky v pohodě, kila dolů zkrátka nepůjdou, to je jasné. Jak toho ale docílit? Nedělejte si s z ničeho hlavu. Naučte se přijímat život takový, jaký je. Drobné nepříjemnosti a životní nehody berte ne-li s humorem, tedy s nadhledem. Uvidíte, že méně stresu se pozitivně promítne i do vaší snížené hmotnosti. Zhubnete.

Trénujte svoji mysl

Ono se to ale snadno řekne, nedělejte z ničeho vědu. Mnohem hůř se to ale udělá, zvláště tehdy, patříte-li do kategorie lidí pečlivých a nervních, kteří v noci nespí, když všechno není v pořádku, nemají situaci pod kontrolou a perspektivu budoucnosti. Ti mohou snadněji ve stresu sahat po kalorických bombách, aby zahnali nejistotu. Nezbývá nic jiného než jít na věc filozoficky. Co to znamená? Trénovat svoji mysl, aby se zklidnila. Pomocí meditací, oblíbených činností. Uvědomte si, že jsou věci, které změnit můžete, ale i takové, které leží mimo váš dosah. Nad těmi byste se trápit neměli. Nejste vinni tím, že daný problém nemůžete vyřešit, leží už mimo vaše kompetence a schopnosti. Je tedy zbytečné, dělat si s ním starosti, ničemu tím nepomůžete.

Probléme, odejdi

Opravdu to není váš problém – a to není míněno nijak hanlivě, naopak v pozitivním smyslu. Věnujte svoje úsilí a energii tomu, co za to stojí a co sami dokážete ovlivnit. „Starosti nech koňovi, ten má větší hlavu,“ říká jedno přísloví, a mluví pravdu. Pokud se vám problém znovu vynoří v hlavě, řekněte si: „Věnoval/a jsem ti veškerou pozornost, kterou si zasloužíš. Teď už odejdi, zmiz ode mne!“ Co vám tato filozofie pomůže získat? Když se zbytečně bojíte, všimněte si, jak napjaté jsou vaše svaly. Po celou dobu cvičíte a odbouráváte stovky kalorií energie. Napětím si ale zvyšujete krevní tlak, vlivem stresu si rozhodíte funkce žláz s vnitřní sekrecí a výsledkem je, že sníte mnohem více kalorií, abyste stres zahnali. Střevní trakt ve stresu také nefunguje tak dobře, jak by měl. Trpíte zažívacími potížemi a nezpracováváte jídlo, jak je třeba. V důsledku toho nehubnete, i když cvičíte a snažíte se jíst zdravě.

Mějte nad starostmi kontrolu

Takže první věc, kterou se musíte naučit, je mentální kontrola nad svojí aktuální situací. Neřešte, co není ve vašich silách. Postupně se učte být tak trochu tzv. splachovací. To je druhá kategorie lidí, druhý extrém. Jsou to ti, kterým je všechno jedno, nic se jich nedotkne. Každý problém po nich doslova steče, spláchnou ho do záchodu. Takový přístup k životu také není dobrý. Vy se proto snažte dostat někam doprostřed. Zabývejte se problémy, na které stačíte a jsou důležité, ostatní nechte odplynout. Osvojte si techniky relaxace, abyste se dokázali uvolnit. Jakmile dosáhnete většího klidu, uvidíte, že kila půjdou dolů snáze.

Váš nervový systém se zklidní a napětí se nestane spouštěčem stresu. Jste-li nemocní, toužíte být zdraví. Sílu vám dá příroda, která napomáhá vracet věci k normálu. Vy můžete sami sobě pomoci tím, že si uvědomujete svoji touhu po zdravém a štíhlém těle. Už samotné zhmotnění této touhy přináší konkrétní výsledky a povzbudí vaši mysl. Všechno začne fungovat lépe. Vrátíte se k normálnímu, zdravému fungování těla.

Dostatečně spěte

Za druhé: Je velmi důležité mít dostatek spánku. Spánkové deprivace prokazatelně spouštějí kolotoč směřující k obezitě, to už vědci prokázali. Spousta lidí trpí nespavostí. Snažte se dodržovat spánkovou hygienu, řád spánku. Než se vydáte k lékaři pro hypnotika, zkuste nejdříve přírodní prostředky, večerní meditační rituály, které opět zklidňují mysl a navozují příjemnou atmosféru. Kvalita spánku se zlepší, a to se promítne i do úspěchu ve vaší snaze zhubnout.

Namáhejte tělo na čerstvém vzduchu

Za třetí: Cvičte. Namáhejte tělo. Fyzická aktivita zahájená s mírou, která se postupně zvyšuje, pomáhá tělesným orgánům lépe fungovat. Uvolňuje endorfiny do krve. Díky tomu budete spokojenější a méně nervózní. To je v hubnutí plus. Je lepší bude, když budete cvičit venku, kde je významným stimulantem čerstvý vzduch a slunce. Součástí filozofie vedoucí ke štíhlému, zdravému a ohebnému tělu je pohyb, který zároveň povzbuzuje funkce mozku. Tělesná a duševní aktivita jde ruku v ruce. Starořecká kalokagathie, tedy krása duše i těla, je naprosto pravdivou filozofií.

Vnímejte signály svého žaludku

Za čtvrté: Jídlo. Je zdrojem energie pro vaše tělo. Žaludek je sval a vy ho musíte trénovat. Ovlivňovat svojí myslí, ne ho krmit bez ladu a skladu tím, co vám přijde pod ruku. Tím ho jenom ničíte. Promýšlejte proto, co by mu prospělo. Jaké potraviny dodají žaludku, střevům, zkrátka celému trávicímu traktu a tím vašemu tělu výživu. Vybírejte kvalitní, nutričně hodnotné potraviny, ne balast. Naučte se naslouchat signálům svého těla. Žaludek a mozek jsou propojeny, dávají si na vědomí, zda je třeba ještě jíst, nebo nikoliv. Pokud se dokážete zklidnit, naladíte se na jejich komunikaci. Brzy dokážete odezírat, jaké zprávy si posílají.

Ne nadarmo se říká, že žaludek je druhý mozek. Do naší hlavy z něj proudí 90 % informací, opačným směrem jenom 10 %, proto se vyplatí zprávy ze žaludku vnímat. Poznáte tak, kdy jste sytí.

Změníte si život

Budete-li se řídit výše popsanými pravidly, změníte postupně zažité vystresované vzorce svého chování od nervování se kvůli maličkostem a přejídání se na chování směřující ke zdravějšímu životnímu stylu a bude se vám mnohem lépe a snadněji hubnout.