Hubněte plaváním. Spálíte více kalorií, než tušíte

Hubněte do plavek! Správná dieta na léto.

Chtěli byste zhubnout, ale žádný sport Vám není blízký? A přemýšleli jste někdy o plavání? Ano, správně i plaváním můžete skvěle hubnout a formovat Vaši postavu snů. Stačí, když ho budete provádět správně a pravidelně. Hubnutí nemusí znamenat jen běhání a nekonečné tréninky ve „fitku“. Pokud milujete vodu, je pro Vás tento sport jak dělaný.

Spálené kalorie

Základem všeho jsou spálené kalorie neboli Váš energetický výdej. Důležitá je ovšem i strava, protože při hubnutí nemůže být Váš energetický denní příjem větší, než energetický výdej. Pokud si pohlídáte toto pravidlo, mělo by to jít jako po másle. Nevýhodou při plavání je, že budete zpravidla po hodinovém výkonu hladoví. Proto uděláte nejlépe, když si sebou do baťůžku přichystáte nějakou zdravou mňamku a tak předejdete tomu, aby Vás zlákal párek v rohlíku, který ale teď vypadá tak strašně dobře a neodolatelně. Při této aktivitě je velmi důležitá pravidelnost, to znamená plavat alespoň 2 až 3krát týdně. Co se týká délky trvání, tak plavat bychom měli přinejmenším hodinu v kuse a jako nejvhodnější plavecký styl se doporučují prsa.

Také je důležité plavat v rychlejším tempu a nejlépe v bazénu, dlouhém alespoň 25 m, aby se Vám dobře měřila vzdálenost uplavaných metrů. Pokud se Vám podaří uplavat za hodinu 1 km, můžete si pogratulovat. Na začátečníka je to totiž skvělý výsledek. Důležitá je také správná teplota vody. Čím bude voda chladnější, tím více se bude chtít tělo bránit a bude si tak tuky spíše ukládat, než spalovat. Naopak, pokud bude voda zase příliš teplá, budete se dříve cítit unavení a slabí. Doporučovaná teplota by se měla pohybovat někde mezi 24 až 26 stupni Celsia.

Pro porovnání uvádíme rozdíly spálených kalorií (kcal) u různých druhů sportů za 60 minut pro osobu do 65 kg:

Běh (9 km/h) = cca 480 kcal

Jízda na kole (16 km/h) = cca 361 kcal

Chůze (5 km/h)= cca 248 kcal

Plavání = cca 325 kcal

Z tohoto přehledu jde krásně vidět, že při plavání spálíte jen o něco málo méně, než např. při hodinové jízdě na kole. A to za to stojí.

Pohyb pro Vaše zdraví

Pokud plavete správně, není lepšího pohybu pro Vaše zdraví. Největší výhody oproti jiným sportům je ta, že téměř vůbec nezatěžujete klouby, protože jak je známo, tak voda nadnáší a tím pádem jsou Vaše klouby v bezpečí. Navíc plaváním postupně hubnete a budujete svaly rovnoměrně po celém těle. Tento sport oproti jiným, je navíc vhodný i pro osoby s větší nadváhou, kteří například kvůli zdravotním omezením jiný sport provozovat nemohou. Pozor si musíte dávat hlavně na to, abyste příliš nevystrkovali hlavu nad hladinu, protože by tím mohla utrpět Vaše krční páteř. Pokud byste během plavání pociťovali bolest v této oblasti, doporučujeme chvilku přestat nebo na pár minut změnit plavecký styl. Před plaváním se nezapomeňte rozcvičit.