Hrst Chia semínek vám dodá energii na celý den

Chia Proteinový koktejl - Shutterstock

Superpotravina skloňovaná v současnosti ve všech pádech, to jsou chia semínka. Někteří lidé na ně a jejich výživový obsah nedají dopustit, jiní se k nim staví skepticky. Jaký přínos pro lidské tělo ve skutečnosti mají? Najdete v nich vysoký obsah vlákniny i celé řady minerálů a stopových prvků, pomohou při hubnutí. Na druhou stranu ani chia semínka vás nespasí, protože hubnutí je samozřejmě hlavně o disciplíně a zdravém životním stylu.

Porce jídla na celý den

Chia semínka jsou plodem Šalvěje hispánské. Jako první se s jejich výživovou hodnotou seznámili Indiáni, konkrétně především Aztékové. Na svých cestách měli s sebou vždy pytlík chia semínek, který jim sloužil jakožto sáček poslední záchrany. Stal se pro ně zdrojem vlákniny, sacharidů, bílkovin, tuků i vitamínů, minerálů a stopových prvků. Ačkoliv neměli k dispozici žádné současné moderní metody analýzy, které by jim umožnily prověřit obsah těchto semínek, letitými zkušenostmi záhy pochopili, že semínka jsou zdrojem energie a výživy a nosili si je vždy s sebou, díky nim mohli přežít třeba i období hladu. Jedna hrstka semínek pro ně znamenala energii na celý den.

S vodou nabobtnají do gelu

Tato zdánlivě nenápadná semínka jsou skutečnou výživovou bombou. I když byste to nečekali a nejspíše vás to překvapí, pokryjí i základní životní potřeby. Na 100 g hmotnosti chia semínek připadá 21 g bílkovin, 37 g sacharidů, 31 g tuků. Také mají v sobě vysoký podíl vlákniny, která hraje velmi důležitou roli. Velmi dobře na sebe totiž váže vodu a díky tomu dokáže až 12krát zvětšit svůj objem. Po zalití vodou vytvoří semínka gel, který se pro Indiány stával vítanou stravou v dobách, kdy trpěli nedostatkem vody. V podobě nabobtnalých chia semínek získali základní výživu svého těla. Z vytvořeného gelu docházelo k postupnému uvolňování sacharidů a tělo mělo díky tomu zdroj energie na delší dobu.

Energie se uvolňuje postupně

Popisovaná tvorba semínkového gelu zároveň odůvodňuje využití chia semínek v dietách. Právě skutečnost, že v kombinaci s vodou násobí semínka svůj objem a umožňují postupné uvolňování sacharidů z nich dělají velmi dobrou součást zdravého stravování, která se dá úspěšně využít při shazování nadbytečných kilogramů. Při dietách se sníženým příjmem sacharidů mohou být vítaným a efektivním zdrojem energie. Dobrou zprávou je právě skutečnost, že se energie uvolňuje postupně. S ohledem na tento fakt je jasné, že semínka pomáhají hospodárněji nakládat s energií po celý den.

Dokonale vyčistí střeva

I díky semínkům nebudete pociťovat hlad. S požitím semínkového gelu stoupá pocit nasycení, takže vás nebudou přepadat pocit vlčího hladu, jak se to stává například při konzumaci sladkostí s vysokým množstvím jednoduchých cukrů, jež způsobují raketový nárůst hladiny glykémie a následně její pád. Vláknina zároveň podporuje činnost střev, jejich peristaltiku. Pokud chcete pročistit trávicí systém, chia semínka v tom významně pomáhají. Zároveň takové čištění podporuje vstřebávání živin ve střevech.

Vitamíny na nervy, vápník na kosti

Gel ale nemá význam jenom jako zdroj energie. Velmi příznivě působí i na hydrataci pokožky. Obsah vitamínů A, C a E, které se rovněž v chia semíncích nacházejí, brání stárnutí pleti. V semíncích se nacházejí i vitamíny skupiny B, a to hlavně B1, B2, B3, B9 a B12. Především B12 pomáhá nervové soustavě. Zároveň chia semínka obsahují vápník, kterého je zde pětkrát větší množství než v mléce. Díky tomu konzumace semínek podporuje i tvorbu kostí. Zkrátka ale nepřijdou ani svaly. Bílkoviny v semíncích jsou velmi důležitým zdrojem i pro růst svalového aparátu. Chia semínka mají v sobě řadu aminokyselin, která si lidské tělo nedokáže samo vyrobit.

Spousta železa i hořčíku

Nechybí také značný podíl železa, uvádí se, že je ho třikrát více než ve špenátu, který se často označuje jako jeho významný zdroj. Důležitý je i hořčík, kterého je tu patnáctkrát více než třeba v brokolici, zelenině s jeho vysokým obsahem. Nechybí tu také zinek, který ovlivňuje tvorbu leptinu, hormonu, jenž reguluje naši chuť k jídlu a také energii v těle. Dalším obsaženým prvkem je mangan, prvek významný pro tvorbu červených krvinek. Plody Šalvěje hispánské také regulují hladinu cukru v krvi, proto je mohou do svojí stravy zahrnout i diabetici.

Pomáhají snížit špatný cholesterol

V chia semínkách se rovněž vyskytuje velké množství oleje, a to až 30 %, především zdravých nenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které kladně ovlivňují kardiovaskulární systém i nervovou soustavu. Napomáhají snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu. Podporují funkce mozku včetně paměti a soustředění. Velké množství antioxidantů v semínkách také pomáhá ničit volné radikály v lidském těle – jsou to právě volné radikály, částice s nepárovými elektrony, které stojí na počátku rakoviny a řady dalších civilizačních chorob. Zároveň plody Šalvěje hispánské zlepšují imunitu a zabraňují předčasnému stárnutí pokožky. Skvělou zprávou je, že se chia semínek nemusejí bát ani vegetariáni a vegani.

Případné negativní účinky

Existují nějaké nežádoucí účinky semínek? Měli byste je jíst v rozumném množství. Pokud to přeženete, hrozí nadýmání. Vzhledem k tomu, že snižují krevní tlak a mohou tedy posloužit osobám s vysokým krevním tlakem, naopak lidé s nízkým krevním tlakem by v jejich konzumaci měli být opatrní. Někdo také může trpět alergií na tato semínka.

Využití najde i v kuchyni

Překvapivě velmi široké využití mají chia semínka také v kuchyni. Existuje řada receptů, které využívají jejich vlastností. Například se výborně hodí do pudinků s rozmanitými příchutěmi. Můžete je použít i při výrobě domácího müsli. V současnosti jsou hodně populární smoothie koktejly jako zdravé nápoje a zdroje výživy, tedy minerálů, vitamínů a stopových prvků, do kterých se semínka velmi dobře hodí.