Honí vás mlsná? Naučte se odolat chuti na sladké, slané a nezdravé pochutiny

Smoothie koktejly

Jistě jste ten pocit zažili. Najednou se objevila neodolatelná touha na něco sladkého nebo slaného. Prostě na něco nezdravého. Lidově se tomuto stavu říká, že vás honí mlsná. A to je při dietě velký problém, jelikož obvykle máte chuť na takové pochutiny, od kterých byste se měli držet co nejdále. A jak zajistit, že tyto chutě zvládnete eliminovat? Poradíme vám.

Jezte

Diety nejsou o hladovění. Právě naopak. Správný dietní režim je založen na tom, že máte během dne několik porcí jídla. To vás nejenom zasytí, ale také by vám mělo dodat všechny potřebné živiny a další látky. Díky tomu má tělo vše co ke svému fungování potřebuje a co si žádá. Díky tomu stavy, kdy vás honí mlsná, jednoduše omezíte na naprosté minimum.

Nenakupujte

Obvykle jsou chutě spojeny i s faktem, že moc dobře víte, že doma máte něco nezdravého a tak se vám na tuto pochoutku začnou sbíhat sliny. Proto na to jděte chytře. Nic, co není zdravé, nenakupujte. I když vás bude následně honit mlsná, nebudete mít doma nic, čím byste svou dietu narušili. A ruku na srdce – až tak velké chutě, abyste se překonali a vyrazili do vzdálenějšího obchodu, nikdy mít nebudete.

Nahrazujte

V kategorii zdravých a v dietě vhodných potravin existují různé náhražky. Když začnete mít chuť na něco slaného, zkuste si místo klasických chipsů nakrájet na kolečka mrkev nebo petržel. Když přidáte trochu koření, bude to nejenom křupat, ale bude to i příjemně chutná pochoutka. V případě chuti na sladké vaše touhy dokonale ukojí jakékoliv ovoce, které je vždy lepší, než jakákoliv tyčinka a sušenka.

Zabavte se

To, že vás začne takzvaně honit mlsná je spojeno i s tím, že se nudíte a vy, vaše tělo a hlavně mysl má čas začít přemýšlet nad tím, jaké by to bylo, kdybyste si dali něco dobrého. V takovém případě byste se měli zabavit. Poslouchání hudby a sledování televize však nepomůže. Je třeba nějaká aktivní, nebo tvůrčí činnost. Zkuste domácí práce, opravy, které jste odkládali, nebo se běžte projít, proběhnout, nebo se projet na kole.

Podlehněte

Někdy může být nejlepší cestou podlehnout. Ale i tady to neznamená, že musíte hřešit více, než je nutné. Pokud se vám sbíhají chutě na sladké, zkuste třeba kvalitní čokoládu, která není zase až tak špatná, jak si mnoho lidí myslí. Právě díky své kvalitě neškodí při dietě nijak výrazně.

A co v případě chuti na něco slaného? Můžete zkusit třeba oříšky, nebo různá semínka. Pokud to nezabere a máte přece jenom chuť na bramborové chipsy, udělejte si domácí. Nakrájejte brambory a ty pečte v troubě, nebo upravujte v horkovzdušné fritéze. Získáte slanou pochutinu, která bude díky absenci oleje podstatně lepší, než to co vám nabízejí obchody.