Grilujte dietně. Pochutnáte si a své postavě nijak neuškodíte

Steak

Grilování k létu patří stejně jako setkávání s rodinou a přáteli. Trávit letní čas na zahradě je příjemné a dobroty ze grilu báječně chutnají, jen kdyby neobsahovaly tolik kalorií. Vaše celoroční cvičební úsilí může být ohroženo, protože plátek krkovice, plece nebo kousek bůčku nepatří mezi nejzdravější pokrmy. Ale grilovat lze také nanejvýš dietně. Věřte, že se najde dostatek alternativ ke klasickým pochutinám z grilu, které jsou stejně lahodné, navíc tím nijak neuškodíte své vysportované postavě.

Nahraďte vepřové maso rybou

Na gril se hodí šťavnatá krkovice! Heslo mnoha mužů, ale i žen je sice z kuchařského hlediska pravdivé, protože prorostlá krkovice se dobře griluje, hezky voní a samozřejmě dobře chutná. Ale rozhodně není tento typ masa vhodný pro sportovce nebo lidi na dietě, protože obsahuje příliš tuků. Navíc se v jednom 100gramovém plátku skrývá až 1000 kJ, proto při dietě namísto vepřového zvolte rybu. Ideální je treska, filety obsahují pouze 290-350 kJ na 100 g, případně sladkovodního pstruha české provenience, který má 550-650 kJ.

Krůtí, kuřecí nebo králičí maso

Kromě ryb je také vhodné bílé maso, které má také energeticky nižší hodnoty než vepřové nebo hovězí maso. Lze jej připravovat s bylinkami, případně marinovat v balzamikovém octu. Skvěle chutnají špízy z krůtího masa proložené paprikou, cuketou nebo lilkem, ale možností je také klasické kuřecí maso. Velmi dobře chutná králičí maso na tymiánu. Výhodou králičího masa je nejen nízká energetická hodnota, ale také množství obsažených bílkovin. Nebraňte se ale také zvěřině, srnčí maso obsahuje pouze 280 kJ a bažant o něco více než kuřecí maso (do 480 kJ).

Grilovaná nebo čerstvá zelenina jako příloha

Pozor si musíte však dát nejen při grilování masa, které je vhodné připravovat na sucho, případně pouze na extra panenském olivovém oleji a bylinkách. Vyhnout byste se měli předně různým marinádám a majonézám, ale důležité je také myslet na přílohu. Bílé pečivo vyměňte raději za celozrnné, přílohou však může být také grilovaná zelenina na česneku a olivovém oleji, připravit ji lze také v alobalu, nebo zvolit salát z čerstvé zeleniny, listových salátů, ředkviček, rajčat a paprik. Opět pouze s vinným octem nebo balzamikem, dresinky jsou totiž kalorickými bombami.

Pozor na kečupy, hořčice a dipy

Kromě zmiňovaných majonéz a marinád jsou lákadlem i různé kečupy, hořčice a dipy. Tato průmyslově vyráběná dochucovadla jsou plná nadbytečných kalorií, tuků, cukrů a sladidel. Přitom si lze doma vyrobit zdravý česnekový dip z kysané smetany a česneku, který lze doplnit koprem nebo jinými sezónními bylinkami. Kysanou smetanu je možné nahradit bílým jogurtem, řepkový nebo slunečnicový olej kokosovým olejem. I domácí kečup chutná mnohem lépe, k tomu si jej můžete dochutit přesně podle svých představ pomocí chilli papriček, feferonek nebo sladkost dodat pomocí jablek.