Goji: K čemu pomáhají plody kustovnice čínské?

Shutterstock.com - goji, Kustovnice čínská

V Číně už velmi dlouho lidé pěstují plodinu, které podle této lokality také získala svoje jméno. Kustovnice čínská. Dobře se jí daří také v himalájských oblastech, a to hlavně v Nepálu a Tibetu. Velmi často jsou goji, jak bobulím také říká, využívány v čínské medicíně. Dnes se často označují za superpotravinu, která pomáhá ker zdravému životnímu stylu a hubnutí.

Podobají se šípkům

Svým tvarem i barvou mohou červené plody lehce připomínat naše dobře známé šípky. Jakmile ovšem goji usušíte a scvrknou se, spíše vám připomenou rozinky. V této, tedy sušené formě, se vyskytují nejčastěji. Další název, který ovšem označuje totéž, je potom latinské Lycium chinese. Vyznačují se sladkokyselou a velice příjemnou chutí. Nutričně vykazují vysokou hodnotu, řadí se k velmi silným antioxidantům. Mají velmi dobrý vliv na lidský organismus a díky tomu už nejsou oblíbené jenom ve své domovině, ale prakticky po celém světě, kam se rozšířily právě z Číny.

Recept proti kocovině

Výborným pomocníkem se kustovnice čínská stává především v oblasti lidské imunity. Obranyschopnost organismu významně podporuje. Kromě toho se osvědčuje také při snižování vysokého krevního tlaku. Pokud tedy máte tlak hraniční, nebo již vysoký, určitě uvažujte o jejím vyzkoušení. Užitečná je také pro krvetvorbu. Podporuje správnou funkci jater a ledvin. Její působení ocení rovněž lidé trpící astmatem. Pokud si nezřídka dopřáváte alkoholové tahy, určitě zařaďte kustovnici do jídelníčku, protože díky ní se váš organismus snáze vyrovná s neblahým působením alkoholu a dokáže lépe a rychleji regenerovat. Pozitivní vliv goji na zdraví se objevuje i v oblasti rozmanitých kožních potíží, kam řadíme mimo jiné také lupénku.

Účinně brzdí stárnutí buněk

Výčet pozitivních vlivů na lidské zdraví ale ani zdaleka nekončí. Lycium zvyšuje zrakovou ostrost, snižuje únavu a podráždění očí. Stabilizuje hladinu krevního cukru, mírní rezistenci buněk na inzulín, proto je vhodné i pro diabetiky. Tlumí bolesti, zejména hlavy. Díky vysokému obsahu antioxidantů, které účinně vážou volné radikály v organismu, pomáhá v těle zpomalit procesy stárnutí, jde tedy vlastně o takový přírodní elixír mládí, který bojuje proti civilizačním nemocem. Užitečná má být například proti rakovině prsu a prostaty, přitom za rakovinami v počátcích často stojí hlavně příliš vysoké množství volných radikálů, které nastartují chorobné procesy.

Účinné afrodisiakum

Jaké další látky v ní kromě již zmiňovaných antioxidantů najdeme? Už samotná červená barva plodů vám jasně napovídá, že se v goji nachází vysoký obsah betakarotenu čili provitamínu A. Ten pomáhá vašim očím, jak už jsme zmiňovali. Obsah tohoto provitamínu stojí ještě za blahodárným působením těchto červených rozinek na naši pokožku, kterou pomáhá udržet svěží a pružnou. Navíc se tyto boule považují za afrodisiakum, zlepší pohyb a kvalitu spermií, zrychlují erekci. Celkově napomáhají tvorbě testosteronu. Podporují chuť na sex a mohou tak být přírodní alternativou léků typu Viagra.

Směle trumfne pomeranče

Nesmíme opomenout ani skutečnost, že zde narazíme i na skutečně vysoký obsah vitamínu C, kterého je až pětisetnásobek ve srovnání s plody pomerančů. Přitom vitamín C je nedocenitelný pro budování imunitního systému. Dále tu nechybí vitamíny ze skupiny B, a to hlavně B1 a B2 také vitamín E. Důležité jsou rovněž polysacharidy, látky prospěšné obranyschopnosti a aminokyseliny nezbytné pro stavbu lidského těla a metabolické procesy. Aminokyseliny si naše tělo neumí samo vyrobit a je proto zcela závislé na jejich dodávkách zvenčí. V goji najdete všech osm nezbytných pro život. Z minerálů je obsaženo hlavně železo a draslík, dále selen, měď, vápník a zinek, celkem je zde ale stopových prvků 21.

Všeho moc škodí

Společná je pro pravidelné konzumenty skutečnost, že se shodují na kladném působení červených plodů kustovnice na svoje tělo a prakticky nezaznamenávají žádné vedlejší či dokonce přímo negativní účinky. Jediné, co se dá k tomuto úskalí podotknout, je fakt, že pokud byste to s množstvím Lycia opravdu přehnali a přejedli se ho, budete nejspíše čelit střevním potížím. Jak se říká, všeho moc škodí, i toho, co je pro organismus jinak pozitivní. Přesné údaje o množství bobulí, které bez obav můžete denně sníst, se pohybují zhruba kolem 30. Proto buďte opatrní. Není také vhodné jíst kustovnici krátce nebo přímo před spaním, může vám dodat příliš mnoho energie. Na pozoru by se měly mít těhotné ženy, protože goji obsahuje betain, jenž je v těhotenství nebezpečný a může způsobit potrat.

Originální a zdravé mlsání

Velmi dobře se goji hodí do různých diet. Obsahují opravdu hodně vlákniny, takže velice dobře zasytí. Tvoří zdravou stravu. Mohou se stát zdravým mlsáním, když vás přepadne touha u televizi sáhnout po nějakém zobání. Ale dodržujte doporučení ohledně množství. Můžete si k nim do misky přidat i jiné zdravé mlsání, třeba různé druhy oříšků nebo semínek, ale i klasické rozinky. Ovšem pozor. Nepřejezte se jimi nejenom kvůli možným zažívacím problémům. I plody goji obsahují sacharidy, jednoduché cukry dokonce tvoří až 95 % plodu. Tělo si s těmito přírodnímu zdroji cukrů ale ví rady mnohem snáze než s těmi rafinovanými. Jisté je, že se svým komplexním působením na vaše tělo řadí k superpotravinám.

Tlumí chuť k jídlu a zlepšuje spalování

Proč je Lycium vhodné při hubnoucích kúrách? Jako velká výhoda se ukazuje nutričně vyvážené složení, takže není třeba ho obávat ani v případě, že trpíte nějakými metabolickými poruchami. Díky zhruba 21 % vlákniny nebudete zcela určitě trpět hladem, nasytí vás na delší dobu. Do mozku totiž doputuje ze žaludku jasný signál, že jste dost sytí a už nepotřebujete další jídlo. Červené bobule, ať v sušené nebo čerstvé podobě jsou zároveň užitečné i pro zvýšení odolnosti organismu proti stresu. Jak je známo, stres jde ruku v ruce s přejídáním. Hodně lidí ve chvílích duševního vypětí sahá po kalorické bombě, ať už tučné, či slané. Když budete i zásluhou plodů Lycia v dobré duševní pohodě, bude se vám hubnout mnohem snáze, zároveň mají i nízký glykemický index, takže tlumí chuť k jídlu a hlad. Upravuje se metabolismus, což přispívá k větší efektivitě spalování jídla. Dodáte také hubnoucímu tělu všechny nezbytné látky, takže nebude strádat. Navíc 100 gramové množství plodů kustovnice má jenom 83 kalorií.

Nejde o náhradu stravy

Můžete si vyzkoušet kustovnici vypěstovat i sami doma, chcete-li ochutnat čerstvé plody, protože sazenice je možné sehnat. Jestliže ale spadáte do kategorie antizahradníků, kteří úspěšně utrápí každou rostlinu, potom se raději spolehněte na obchody. V prodejnách zdravé výživy není problém sehnat sáčky se sušenými plody, které svoje uplatnění nacházejí i v kuchyni. Hodí se do jogurtů, müsli, rozmixujete je do smoothie, do polévek, můžete ho přidat i do omáček. Dají se přidat do koláčů, muffinů a buchet. Dále můžete koupit šťávu z goji, zároveň i prášek i či kapsle s práškem. Když se rozhodnete pro goji jako doplněk stravy, musíte si zároveň také uvědomit, že jde o opravdu jenom o doplnění jídelníčku pro jeho větší pestrost a zajištění obsahu zdravých a pro život nezbytných látek. Není to náhrada stravy. Uvádí se, že pro děti do cca 10 let dokáže hrst bobulí denně zajistit veškeré potřebné minerály a vitamíny.