Francouzská dieta aneb proč se většina Francouzek pyšní štíhlou postavou

Alkohol

Kvalitní víno, tučné sýry, šunky s vysokým obsahem masa. Francouzský jídelníček v mnoha položkách odporuje pravidlům zdravé výživy. Přesto nadbytečné kilogramy a obezita sužují jenom malé množství Francouzů. Jaké kouzlo ovládají, že je netrápí tloušťka?

Jednoduchá rovnice

Dopřávají si tučné potraviny, přesto to na nich není příliš vidět. Francouzi a Francouzky si jídlo dokážou užít. I tak si ale zachovávají optimální hmotnost. Ve Francii je velmi málo obézních osob asi 10 % – v USA je jich minimálně trojnásobek. V čem tkví tajemství štíhlé linie francouzských žen a mužů? Rovnice je poměrně jednoduchá. Francouzi se řadí k proslulým labužníkům. Jejich hlavním zájmem je dobře se najíst. Vybírají si proto výživné a kvalitní jídlo. Nejde vlastně o dietu, ale o životní styl. Umět si vychutnat opravdu kvalitní potraviny a pokrmy, to je jejich heslo. Věnují jídlu patřičný čas, což je nesmírně důležité.

Na jídlo si vyhraďte čas

Francouzi žvýkají každé sousto pomalu, vychutnávají si ho. Vyhradí si na něj čas. Nejedí rychle, aby ho zvládli za půlhodinovou obědovou pauzu. Právě to jim pomáhá stabilizovat hmotnost. Tělo ví, že nebude strádat hlady. Může se těšit na novou kvalitní porci a tu si opět užije. Proto nemusejí ukládat nic do zásoby. Francouzská dieta neznamená spoustu příkazů a pravidel, co smíte nebo nesmíte. Konzumace zdravých a kvalitních surovin, to je základní zásada francouzské diety. Zelenina, ovoce, chléb, pečivo. Libové kuřecí, vepřové a hovězí maso. Jogurty, máslo, vejce, sýry, luštěniny, hořká čokoláda. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, tuků a sacharidů. Obsahují velké množství vlákniny, minerálů a vitaminů. Francouzi hledají v jídle kvalitu. Proto i vy jezte pomalu a vychutnejte si každé sousto.

Výhody francouzské diety

  • Nevyskytuje se u ní jojo efekt
  • Dá se držet i dlouhodobě
  • Jde spíše o filozofii a životní styl než o skutečnou dietu
  • Nemáte během ní hlad
  • Jíte v pravidelných intervalech
  • V jídle si vybíráte kvalitu

Nevýhody francouzské diety

  • Je nutné, abyste se naučili jíst pomalu
  • Jídlu musíte věnovat více času
  • Musíte se více zajímat o svůj jídelníček
  • Pátráte po kvalitnějších potravinách, což může provětrat vaši peněženku
  • Musíte se obejít bez některých nezdravých potravin

Jídelníček při francouzské dietě

  • Snídaně: croissant, káva, nebo celozrnný chléb s kvalitní šunkou s 95 % obsahem masa, rajčata či ovesná kaše s ovocem
  • Dopolední svačina: Celozrnná houska a jogurt nebo bageta s náplní, či zapečený chléb fougasse
  • Oběd: Kohout na víně s rýží nebo quiche koláč či Gordon Bleu s vařenými brambory, ke všemu zeleninový salát
  • Odpolední svačina: celozrnný rohlík se sýrem nebo zapečený chléb fougasse či jogurt s ovocem
  • Večeře: Bujabéza (polévka) nebo ratatouille či kuřecí stehno s karamelizovanou zeleninou

Známí labužníci

Jídelníček Francouzů můžete bez obav vyzkoušet. V průběhu mnoha staletí získala francouzská kuchyně velmi dobré renomé právě díky tomu, že používá ty nejkvalitnější výchozí suroviny a koření. Různé kořenící směsi, které se často používají i u nás, totiž mnohdy mají zakrýt skutečnost, že maso není zcela čerstvé. Ve Francii se k dochucení jídel používají čerstvé bylinky. Francouzi jsou známí labužníci, ostatně v této zemi vznikl Michelinův průvodce zaměřený na mapování nejlepších světových restaurací.

Dávají přednost kvalitě

Vařením ve francouzském stylu dostanete do těla spoustu kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů. Tento styl připravování pokrmů neobsahuje žádnou chemii. I proto se s její pomocí dá zhubnout a optimální hmotnost také udržet. U nás máme tendenci nakupovat co nejlevněji a mnohdy vybíráme nekvalitní suroviny kvůli ceně. U našich západních sousedů je to ale naopak. V jejich hledáčku je především kvalita. Množství si surovin si pečlivě hlídají. Nakupují každý den, aby potraviny byly vždy čerstvé. Vybírají si ty nejlepší.

K jídlu stres nepatří

Na jídlo si vždycky udělají čas, což je proti nám také velká změna. My se velmi často stresujeme. Jíme v chvatu, u počítače. Něco narychlo slupneme, abychom vzápětí vyřídili další schůzku. To je špatně. Životní styl Francouzů by pro nás měl být inspirací. Vychutnávejte si svoje jídlo. Nežeňte se za kvantitou, ale objevujte kvalitu v různých sférách. Sýry jsou synonymem Francie. Roquefort, camembert, brie, chėvre, bleu d´Auvergne, comté. Kvalitní maso je další kapitolou a Francouzi je umějí zpracovat. V jejich podobě se nemusíte bát ani uzenin, které bývají postrachem lidí, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu. Když si Pochoutkou jsou například klobásy boudin noir. Dochuťte si ji dijonskou hořčicí. Když si jich dáte kousek a jenom občas, nemusíte se o vysokou hladinu cholesterolu obávat.

Svačina na cesty i domů

Bagety také patří k Francii. Jejich podobu definuje zákon. Výroba je jednoduchá, těsto je se zhotoví z pšeničné mouky, kvasnic, vody a soli. Typická francouzská bageta má více než 60 cm, mnohdy i metr. Bývá naplněna těmi nejlepšími surovinami. Šunka, sýry, vejce natvrdo. Můžete si dát svačinu na ulici a vybrat si náplň. Další kapitolou je francouzské pečivo. Možní tučné, ale na druhou stranu kvalitní. Půlměsíčky croissantů zhotovené z máslového kynutého těsta vás nadchnou. Mohou se plnit na slano i na sladko. Do děrovaného chleba zvaného fougasse se zapéká sýr, olivy, slanina nebo třeba sušené ovoce, opět podle chuti a poslouží jako jídlo na cesty.