Fenomén přejídání před spaním: Naučte se jej odbourat

Existuje řada rad a návodů, jak se správně a pravidelně stravovat, některé z nich jsou mnohdy protichůdné nebo se vzájemně doplňují. Na škodlivosti jednoho fenoménu se však shodují jak odborníci, tak babské rady. Tímto fenoménem je přejídání před spaním, které zpravidla velmi negativním způsobem ovlivňuje nejen tělesnou kondici, ale i mentální zdraví. Jídlo ve večerních hodinách by mělo být obecně omezeno, jelikož dle některých odborníků či dietologů odporuje principiálně lidskému biorytmu, není však považováno za vyloženě špatné, jelikož každý z nás má svůj vlastní stravovací rytmus. Večerní nebo noční přejídání je ovšem často spojeno také s konzumací více kalorických (nezdravých) potravin. Noční či večerní přejídání tak vyvozuje na organizmus standardně mnohem větší zátěž, jelikož vyžaduje odkrvování tělo pro trávení během klidového režimu (prokrvení oblasti žaludku). Následně nabytá energie se může přetavit do velmi divokých snů (neklidný spánek), které jsou způsobeny snahou organismu energii spotřebovat, přestože nemá vnější podněty, které by mohl mozek zpracovávat.

Co nejčastěji přejídání před spaním způsobuje

Způsob stravování udávají především návyky, které si budujeme během celého života, obvykle až v dospělosti dosáhneme určitého vlastního rytmu, který spočívá buď v rychlém nebo pomalém, pravidelném či nahodilém příjmu potravy, které jsou dány především nastaveným životním stylem. Ke zvýšené konzumní aktivitě ve večerních hodinách mají sklony především lidé, kteří jsou zvyklí se přejídat a vynechají některé z jídel přes den, může být však způsobeno také aktuální situací nebo stavem. V každém případě by mělo být maximálně eliminováno, jelikož jeho časté praktikování může vést k obezitě nebo jiným civilizačním chorobám právě proto, že při tomto způsobu stravování se člověk obvykle méně zabývá kalorickou hodnotou. Nejčastější příčiny večerního přejídání dne jsou:

  • nepravidelná strava během dne

  • problémy s usnutím a špatný spánkový režim

  • stres a psychické problémy

  • konzumace alkoholu

Jak se vyvarovat fenoménu přejídání před spaním

Stává-li se vám často, že pociťujete před spaním zvýšenou chuť na jídlo, je příčinou zřejmě některý z výše uvedených faktorů. Prevence standardně spočívá v postupném přechodu na zdravý životní styl a zavedení správného stravovacího cyklu, který odstraní především pocit hladu, který je sice primárně zapříčiněn nedostatkem energie, ale může fungovat také jako snaha těla o nastolení energetické rovnováhy (především v případě nadměrného stresu nebo jeho uvolnění). Správná životospráva (která nemusí nutně znamenat hladovění 3-4 hodiny před plánovaným spánkem), jež pomůže eliminovat sklony k nočnímu přejídání, by tak měla zahrnovat:

  • pravidelné a zdravé jídlo během dne – pokud jste z nějakého důvodu nuceni některé z jídel vynechat, klidně se večer najezte, vyberte si však zdravé a lehké potraviny, které se snadno tráví

  • spánková hygiena – vytvořte si prostředí, v němž se vám bude dobře usínat a spěte dostatečně dlouho (6-8 hodin)

  • omezení příjmu návykových látek – zvýšená konzumace alkoholu přímo vybízí k přejídání

Trpíte-li stresem vyplývajícím z aktuální životní situace, je jeho odstranění zpravidla problematické. Výše uvedené postupy prevence pomáhají, je-li příčina dána především fyziologickým stavem těla, pokud je však přejídání navázáno na psychiku, je optimální v takovém případě vyhledat pomoc odborníka.