Důvody, proč nehubnete: Kvůli jakým chybám nejdou přebytečná kila dolů?

Snažíte se zhubnout, ale nedaří se vám? Třeba i často hladovíte, a přesto nadbytečná kila ne a ne jít dolů? Možná děláte některou z níže popsaných chyb. Nevědomky tak bojkotujete svoji snahu o dosažení optimální hmotnosti. Pokud si ale uvědomíte, v čem je problém – proč nehubnete, ačkoliv se nejspíše nepřejídáte, je to nejlepší cesta, jak dosáhnout svého cíle. Jestliže změníte svůj životní styl a jídelníček – mnohdy stačí třeba udělat jedinou změnu a konečně se vám podaří upravit svoji hmotnost. Ano, někdy skutečně stačí udělat málo…

Roli hraje spousta faktorů

Především musíme upozornit, že neexistuje žádné univerzální řešení na hubnutí. U každého z nás je totiž ve hře příliš mnoho proměnných, které mají u každého člověka jiný obsah. Roli hrají různé sociální návyky, životní styl, způsob stravování. Proto na každého funguje jiný recept. Co bude vyhovovat sousedce, nemusí být tím nejlepším řešením pro vás. Ve hře je také spousta různých faktorů. U někoho může příčinou že nehubne tzv. emoční hlad. Nedostatek citů, lásky nahrazujete jídlem. Sníte toho více, aniž byste si to přesně uvědomili. Jiní jedí ve stresu, nebo naopak ve chvílích příliš velké duševní zátěže hladoví. Proč tedy nejdou kila dolů, i když máte pocit, že nejíte mnoho?

Jíte nepravidelně

Jedním ze základních důvodů, proč se nedaří dosáhnout optimální hmotnosti, jsou nepravidelnosti ve stravování. Možná se ráno v rychlosti nasnídáte, v poledne něco rychle v chvatu slupnete, pak následuje dlouhá pauza a jíte až pozdě večer. Někdy třeba nemáte v práci čas a oběd rovnou vynecháte. V důsledku takového životního stylu nastávají mezi jídly dlouhatánské přestávky, třeba čtyři, pět nebo i více hodin. Tělo na to reaguje tak, že má strach, že už nedostane nic a začne si schovávat na horší časy. Proto syslí na tuk. Proto si rozvrhněte svůj čas tak, abyste měli mezi jídly maximálně tříhodinové přestávky. Nemusíte jíst nic velkého, stačí zařadit menší svačiny.

Váš jídelníček není vyvážený

Rozmanitá skladba potravy, ve které se nachází celé spektrum živin, které vaše tělo potřebuje, je naprostou nezbytností. Pokud ale sice jíte dostatek potravin, ale nejde o jejich vyváženou skladbu, hladovíte navzdory tomu, že se to na první pohled tak nezdá. Proto potřebujete kvalitní bílkoviny, komplexní sacharidy, i když v případě lowcarb stravování v omezeném množství, a také zdravé tuky. Mnoho lidí podceňuje úlohu tuků, šmahem je odsuzuje s tím, že zvyšují cholesterol. V případě zdravých nenasycených tuků tomu tak ovšem není, naopak tyto tuky tělo prospívají. Proto se podívejte, zda máte ve správné rovnováze trojpoměr bílkovin, sacharidů a tuků. Nebojte se navýšit podíl zdravých tuků obsažených v rybách, oříšcích a semínkách.

Nemáte dostatek komplexních sacharidů

Sice jste vyloučili ze stravy jednoduché cukry, ale přesto váha ne a ne jít dolů. Možná máte nedostatek energie. Pokud nejste v ostrém ketorežimu, určitý podíl sacharidů potřebujete, ovšem těch komplexních. Proto se zaměřte na potraviny, ze kterých se díky obsaženým komplexním sacharidům uvolňuje energie postupně během několika hodin a vaše svaly a mozek budou mít díky nim dostatek paliva ke své činnosti. Jde o neloupanou hnědou rýži, těstoviny z celozrnné mouky, ovesné vločky, celozrnné produkty. Nebudete mít potom pocit hladu. Pamatujte také na to, že i když právě dodržujete ketodietu, jde o výrazné omezení sacharidů, ale nikoliv jejich úplné vyloučení. Proto radikální postoje zde také nejsou řešením.

Po sportovním výkonu jíte příliš mnoho

Pravidelně sportujete, možná dokonce několikrát týdně. Domníváte se proto, že tělesnou aktivitou spálíte hodně energie. Jakmile se pořádně zpotíte a podáte velký fyzický výkon, sednete k jídlu. Cvičením vám hodně vyhládlo, proto doplníte energii. To je ale chyba. Samozřejmě je důležité se najíst, ale nesmíte to přehánět. Musíte také jíst vhodné potraviny, kterými deficit dorovnáte a nenacpat se kalorickými bombami pod dojmem skutečnosti, že jste přece tolik kalorií spálili, tak to nevadí. Vadí. Po sportovním výkonu potřebujete především doplnit proteiny a komplexní sacharidy, a toho rozhodně nedocílíte zákuskem. Proteinová tyčinka je lepší volbou. Také byste si měli upravit režim stravování před a po sportování. V neposlední řadě upozorňujeme i na to, že ne každá sportovní aktivita automaticky znamená shazování kilogramů. Ideální je kardio cvičení, které budete provozovat při optimální tepové frekvenci.

Dopřáváte si hodně alkoholu

Nejspíše se věnujete správnému stravování. Patříte mezi labužníky, kteří jedí kvalitní jídlo, vyváženou stravu správného složení. Jenže k vašemu labužnickému stylu života se možná řadí i skutečnost, že si občas, klidně třeba dvakrát nebo třikrát do týdne sednete s rodinou nebo přáteli k pár sklenkám dobrého vína nebo dokonce ochutnáte i něco ostřejšího, protože se řadíte k příznivců, například dobrého koňaku nebo whiskey. Potom se nedivte, že i když se stravujete správně, přesto se vám nedaří shodit. Na vině je jednoznačně zkonzumovaný alkohol. Sám o sobě má spoustu kalorií a kromě toho aktivuje slinivku břišní k činnosti, tedy tvorbě inzulínu. Proto dojde k poklesu hladiny krevního cukru – jevu velice dobře známého z trávení jednoduchých cukrů. Proto radou je se tvrdého alkoholu vystříhat a z vín volit ta suchá, která nemají tak vysoký obsah cukru a dopřát si je jenom občas.