Dukanova dieta

Dukanova dieta

Dukanova dieta je poměrně známý stravovací plán, který je unikátní v tom, že ho nevymyslela žádná celebrita z televize nebo časopisů, ale vymyslel ho lékař. A to doktor Pierre Dukan, který přišel se zcela inovativní změnou životního stylu, který je však vcelku jednoduchý. Základem diety je omezení potravin s vysokým obsahem cukru a zároveň zařazením potravin s vyšší hodnotou bílkovin.

Dukanova dieta se dělí do 4 fází

Zajímavá je Dukanova dieta také v tom, že je rozdělena do celkem 4 jednotlivých fází. První je označována jako útočná a je specifická tím, že trvá jenom pár dní. Následuje fáze rovnoměrná, která už je založena na postupném úbytku váhy. Třetí fáze je takzvaná upevňující, založená na udržení získané váhy. Poslední fáze je stabilizační a jde vlastně o následný dlouhodobý stravovací plán.

Jaké má Dukanova dieta recepty? Roli hraje konkrétní fáze

Velmi častá otázka se týká toho, jaké má Dukanova dieta recepty. Zde vždy záleží na konkrétní fázi. V té první je třeba eliminovat jakékoliv cukry a konzumovat výhradně jenom bílkoviny. A to z libového masa, stejně jako z ryb. Také se mohou vaječné bílky. Roli hraje i postup přípravy, kdy je dovoleno jenom vaření nebo dušení.

V druhé fázi už je jídelníček podstatně zajímavější. Základem jsou opět bílkoviny, které jsou následně doplněny také zeleninou. Hlavně rajčaty, okurkou, ředkvičkou, ale i špenátem, brokolicí, nebo paprikou, mrkví či celerem. Jídla se sacharidy jsou během druhé fáze stále zapovězena.

Ve třetí upevňující fázi už je možné přidávat do stravovacího plánu také ovoce. Třeba banány, nebo hrozny či třešně. Dále se mohou jíst i různé druhy ořechů. Tato fáze je také první, kdy se může i pečivo – ale jenom celozrnné, a také mléčné výrobky v podobě sýru. Jde také o první možnost, jak si dát škrobové potraviny typu těstovin, brambor nebo luštěnin.

Ve čtvrté fázi diety už je dovoleno jíst v podstatě cokoliv. Stále je však třeba dbát na celkovou pestrost stravy, její vyváženost a optimální kalorickou hodnotu. Také je třeba uvést, že jednou týdně by měl být čistě bílkovinný den. Takový, kdy se zvýší dávka bílkovin a sacharidy se omezí na minimum.

Dukanová dieta má i seznam zakázaných produktů

Dukanová dieta je unikátní také tím, že předepisuje jak to, co se má jíst, tak i to, co se jít nesmí. V první a druhé fázi se jedná o jídla z brambor, těstoviny, ale i rýži. Dále to nesmí být nic sladkého, od jídel po sladkosti. Zakázáno je však i ovoce a mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku, než je 3,5 procenta. Také by se nemělo vepřové, kachní a husí maso.

Jaký má Dukanova dieta jídelníček a jak dlouho se drží?

Důležité je vědět i to, jaký má Dukanova dieta jídelníček a také to, jak dlouho se drží. Co jíst a nejíst jsme již zmínili. Nyní se podívejme na dobu trvání. První fáze by měla trvat 2–7 dní podle toho, kolik kilogramů budete chtít celkově zhubnout. Fáze dvě trvá tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované váhy. Mohou to být týdny, ale i měsíce. Následně nastoupí fáze třetí, která se udržuje podle toho, kolik kilogramů jste zhubli. Na každý zhubnutý kilogram je třeba držet tuto fázi po dobu 10 dní.