Dopřejte si výživný hit jménem mladý kokos

Shutterstock.com - žena na váze

Možná jste si ho všimli. Vyskytuje se už i na pultech našich supermarketů – mladý kokos. Chybí mu všem dobře známý hnědý kabátek, naopak je bílý. Pokud jste se s ním ještě neseznámili, nečekejte na to, že si třeba na Vánoce dopřejete hnědý kokos. Zkuste tento bílý, vyznačuje se totiž mimořádnou nutriční hodnotou. Omladí vás po všech stránkách, pomůže shodit přebytečná kila.

Ceněný přírodní iontový nápoj

Co je pro bílý kokos typické? Jeho zrání je krátké. Zatímco hnědý kokos zraje rok, bílý pět až osm měsíců. Šťáva z bílého kokosu je doslova nabitá vitamíny, minerály, enzymy a antioxidanty. Ve fázi, kdy se mladé kokosy sklízejí, jde zatím stále ještě o šťávu, teprve dalším zráním dochází ke změně na mléko. Právě nutriční hodnota šťávy je vysoce ceněná. Obsahuje prakticky všechno, co potřebujeme k životu. Máte-li v oblibě iontové nápoje na posilnění, potom je můžete směle vyměnit právě za tuto šťávu. Má stejné vlastnosti a je mnohem zdravější – jde o přírodní nápoj bez použití jakékoliv chemie.

Dopřejte si i mléko

Pokud nedojde ke sklizení bílého kokosu, během proměny šťávy v mléko se mění i výživové složení této tekutiny. Přibývá v ní množství tuku a bílkovin. Kokosové mléko z dozrálých hnědých kokosů se vyrábí rozmixováním dužiny s mlékem. Vzniklé mléko je mnohem kaloričtější než šťáva, je hodně tučné. Následnou pasterizací mléka se také ničí obsažené enzymy. Můžete si ale vyrobit mléko i z mladého kokosu, a to opět když rozmixujete kokosovou dužinu se šťávou. To má větší nutriční hodnotu a navíc není tučné.

Pít se dá i brčkem

Rozhodně byste měli sáhnout po nemléčné přírodní tekutině z bílého kokosu. V jednom ořechu jí najdete až 400 ml. Obsahuje poměrně malé množství kalorií a hodně živin. Získáte ji velmi jednoduše. Odřízněte spodní část kokosu a postavte ho. Odřízněte také spodní část. Potom tekutinu můžete buď vylít do skelničky, nebo pít pomocí brčka z vytvořené kokosové nádoby. Vyznačuje se svěží a mírně nasládlou chutí. Právě díky tomu, že nemá příliš mnoho kalorií, dá se klidně popíjet během celého dne podobně jako byste popíjeli hodně ředěný přírodní ovocný džus. Jde o lepší volbu než pít iontové nápoje z obchodu, které obvykle obsahují poměrně vysoké množství cukru. To pochopitelně vaší linii neprospívá.

Výborný doplněk diety

Kokosová voda sice v sobě také skrývá cukr, ale jde o cukry přírodního původu. Tělo je zpracuje mnohem snáze než rafinované cukry z průmyslově zpracovaných iontových nápojů. Nezatíží tak tolik vaši linii a občerství vás stejně jako zmiňované iontové nápoje nebo ještě lépe právě proto, že se vystříháte chemických barviv, aditiv, konzervantů a dochucovadel, které jenom zbytečně toxiny zatěžují vaše tělo. Ve vodě se také nacházejí enzymy, které povzbudí vaši látkovou výměnu. Chcete-li zhubnout, je šťáva z mladých kokosů skvělým doplňkem diety právě díky podpoře spalování prostřednictvím enzymů.

vPůsobí proti únavě a křečím

Ve šťávě najdete velké množství sodíku, draslíku, vápníku, železa, selenu. Vše v lehké formě, kterou váš trávicí systém bude snadno vstřebávat. Kokosy jsou vhodné i pro sportovce, který pomohou při svalové únavě a křečích. Jeden plod obsahuje patnáctinásobek draslíku v porovnání s banánem – přitom banán je množstvím draslíku proslulý. Skvělým tipem je vzít si na trénink uzavřenou nádobu se smoothie z kokosové vody a rozmixovanou zeleninou nebo ovocem a dalšími přísadami podle chuti na doplnění energie a osvěžení. Připravit si můžete i kokosový jogurt z dužiny a bílého jogurtu. Lahodná svěží chuť vás nadchne.

Rostlinná krevní plazma

Indové mají mladé kokosy v oblibě pro jejich léčivé účinky. Ulevují při horečkách a střevních problémech, průjmy nevyjímaje. Užívají se i na ledvinové kameny. Tlumí ranní nevolnosti u těhotných žen. Během války v Pacifiku se kokosová šťáva používala i při transfuzích, protože jde o izotonický nápoj srovnatelný s krevní plazmou. Dnes se samozřejmě takto neužívá – posloužil tímto způsobem pouze v bojových podmínkách, kdy nebylo nic jiného k dispozici a bylo třeba ošetřovat raněné.

Srovná krevní cukr i cholesterol

Zaměříme-li se ještě na porovnání starých a mladých kokosů, potom je velký rozdíl v obsahu tuku. Mladé kokosy ho mají na rozdíl od starých minimum. Nenachází se v nich žádný cholesterol, proto se konzumace nemusejí bát ani lidé s jeho vysokou hladinou. Vzhledem k nízkému obsahu cukru v kokosové vodě si kokosovou šťávou mohou dopřát i diabetici. O to více, že i napomáhá uvolňování inzulínu do krevního řečiště a tím i regulaci glykémie. Pozor, kokosovou šťávu ale nikdy nepřevařujte, ztratili byste v ní obsažené enzymy.

Sušené maso na cesty

Dužina mladého kokosu je také velmi zdravá, označuje se jako tzv. kokosové maso. V něm najdete MCT tuky, které lidský organismus umí ihned zpracovat na energii. Kokosové maso se užívá v cukrářství pro výrobu zdravých dezertů. Ne nadarmo se jí říká maso – v indických pokrmech se používá jako náhrada živočišného masa a například v kombinaci s kari chutě ladí velmi zajímavě. Kokosové jerky, sušené maso je skvělým zdrojem energie na cesty, stejně tak sušené placky z dužiny, které se podobají tortillám. Ostatně s kokosovým masem se dá v kuchyni pracovat velmi jednoduše, můžete si třeba z něj připravit i řízky.

Pozor na chemické koncentráty

Dnes už dokonce nemusíte kupovat mladé kokosy jako plody, protože šťáva je dostupná i v lahvích. Ovšem musíte pečlivě vybírat, aby šlo skutečně o přírodní výrobek, ne syntetický. Snadno jde totiž kokosovou vodu vyrobit z koncentrátů, do nichž se přidává voda, cukr a dochucovadla a takový výsledek už nemá s přírodním produktem nic společného, jde o koktejl chemikálií. Dostanete ale už i šťávu po nanofiltraci, která by neměla obsahovat bakterie a kazit se.

Lék na kocovinu

Šťávu můžeme s trochou nadsázky označit za elixír mládí. Má omlazovací účinky, pomáhá zpomalit stárnutí, také významně podporuje imunitu. Kladně ovlivňuje i kvalitu vlasů a pokožky. Výborně hydratuje organismus. Mimochodem, pokud se odhodláváte k detoxikačnímu půstu, tato tekutina by při něm rozhodně neměla chybět, pomůže vás dokonale pročistit. Podporuje totiž trávení a vylučování. Doporučuje se i jako výborný lék na kocovinu, a to právě kvůli obsahu minerálů a vitamínů. Po prohýřené noci je výborně pomůže doplnit a zajistí jejich rovnováhu.