Dna dieta

Jde o poměrně nepříjemnou nemoc, která se týká především kloubů. Na nich vzniká výrazné zarudnutí a také otok. Pokud je u vás tento stav častý, pravděpodobně vás trápí dna. Dieta, která se při této nemoci doporučuje dokáže mírnit následky a při dlouhodobém dodržování může napomáhat i prevenci.

Když se objeví dna, dieta by měla být samozřejmostí

Je jasné, že jako první je třeba zamířit k lékaři. Kromě předepsaných léků je vhodné upravit i svůj denní režim. To vám doporučí každý lékař, pokud je z jeho strany diagnostikována právě dna. Dieta tedy neslouží k tomu, abyste hubli, ale k tomu, abyste se vyléčili. Mezi obecné doporučení patří pravidelnost stravy a také dostatek pitného režimu. To jsou první základní kameny stravovacího plánu.

Dieta při dně zakazuje tyto potraviny

Pokud toto nezáviděníhodnou nemocí onemocníte, je třeba vědět, jak vypadá dieta při dně. To první, co musíte znát, je seznam zakázaných potravin, které je nutné okamžitě vyřadit z vašeho jídelníčku. Jedná se o veškerou zvěřinu, ryby a také vnitřnosti. Vyřadit z jídelníčku je nutné hrách, čočku a další luštěniny, stejně jako například i chřest nebo kvasnice. Na seznamu zakázaných potravin jsou dále paštiky, čokoláda i kakao, nebo dýňová semena a ořechy. Čemu je vhodné se dále vyhýbat, to je pšeničná mouka a výrobky z ní. Vepřové a drůbeží maso je doporučeno omezit.

Jaký má dna jídelníček a co patří mezi doporučené potraviny?

Co nejíst již víte. A co naopak konzumovat pravidelně? Když se podíváme na to, jaké má nemoc dna jídelníček, tak v něm dominují především nízkotučné mléčné výrobky. A to tvarohy, různé druhy sýrů, ale i jogurty. Základem stravování je také menší množství zeleniny, ideálně potom v syrovém stavu. Z pečiva je doporučováno jenom to žitné, a to ještě v omezené míře. Stejně tak by měla být omezena konzumace rýže, těstovin a brambor. Výjimečně je jíst lze, ale základem jídelníčku být nesmí.

Není to běžná dieta. Dna vyžaduje zvýšit příjem bílkovin

Vynecháním masa může dojít k tomu, že tělu začnou docházet bílkoviny. Jejich příjem je proto nutné alespoň z počátku hlídat. Ideální je příjem z těch potravin, které předepisuje tato dieta. Dna by se měla po několikadenní konzumaci zmírnit. Zároveň však platí, že dietní program nikdy nenahrazuje léčbu předepsanou lékařem. To je důležité vědět.