Diety lze vnímat jako určitou úpravu našeho běžného, často nezdravého stravování. Řada lidí má diety spojeny s tím, že jde o proces, kdy je strava jednotvárná a je výrazně omezena. Tak tomu však být nemusí. Je sice pravdou, že existují takzvané drastické diety, založené často na odmítání jídla, ale ty jsou z dlouhodobého pohledu neúčinné jak při redukci váhy, tak s ohledem na rizika poškození našeho zdraví. Takové diety raději ne.
Při hubnutí se nabízejí různé diety
Podívejme se raději na ty, které jsou mnohem lepší. Na takové, díky kterým se dá prokazatelně dlouhodobě zhubnout, díky kterým zlepšíte své stravovací návyky a díky kterým lze mít pestrou a zajímavou stravu. Sem se může řadit populární nízkosacharidová dieta, známá také pod názvem keto dieta, proteinová dieta, nebo ketonová dieta. Jde však stále o jeden dietní program, založený na maximalizaci příjmu bílkovin a na omezení sacharidů. Z tohoto režimu je následně odvozena i paleo strava, která nás stravovacími návyky vrátí do historie.
Mezi výčet dalších známých diet patří třeba Mačingová dieta, která je taktéž založena na omezování sacharidů, nebo též Dukanova dieta, která získala svůj název podle jejího zakladatele. Trendem ve zdravém stravování je určitě krabičková dieta, známá především mezi celebritami a vytíženými lidmi.
Jsou i diety, které nám doporučí lékař
Dostáváme se k faktu, že dieta nutně nemusí být určena jenom k hubnutí. I když takové dominují. Jsou i lidé, kteří naopak potřebují nabrat a jejich dietní plán má přesně tyto cíle. Potom tu jsou i lidé, kteří jsou více či méně nemocní a dietní program jim doporučí lékař, jako nezbytnou podporu léčby, by nedošlo ke zhoršování jejich zdravotního stavu. Do této kategorie patří třeba bezlepková dieta, jaterní dieta, žlučníková dieta, ale i dna dieta. Ty mají přesnou skladbu potravin, která pomáhá v případě konkrétních zdravotních problémů.