Dieta, při které se každý druhý den najíte do sytosti

Mít možnost sníst cokoliv, co chcete, ale přitom zároveň hubnout. Že právě takovou dietu si hýčkáte ve svých snech? Nemusíte si ji jenom hýčkat. Klidně se může stát realitou. Přesně takovou dietu nabízí americká lékařka Krista Varadyová. V čem spočívá mechanismus tohoto typu stravování?

Základním principem Varadyové diety je dvoudenní režim, který neustále střídáte. Zatímco první den si můžete dopřát všechno, na co právě máte chuť, druhý den už je ve znamení mnohem střídmějšího režimu. Jedná se o půst, ovšem v lehčí, ne tak drastické podobě. Nemusíte totiž držet hladovku, pravidlem ovšem je, že byste neměli za celý den zkonzumovat více než 500 kalorií. Stejně jako v minulém dni ale i tady platí, že si můžete zvolit, co budete jíst podle vlastní chuti. Nemusíte se tedy nijak omezovat. Je jenom na vás, co si dáte k jídlu za podmínky, že nepřekročíte maximální počet povolených kalorií.

Výzkumy potvrzené na myších

Ptáte se, zda tato dieta funguje? Podle Varadyové zní odpověď na tuto otázku ano. Svůj názor má dokonce podložený vlastním vědeckým výzkumem. Dietní režim střídání dnů, kdy se jí více a méně odzkoušela na myších. Její cíl v případě pokusů na myších ovšem byl trochu jiný než přímo hubnout. Šlo jí především o to zjistit, jestli popisovaný způsob stravování bude mít vliv na zastavení nádorového bujení. Ve hře se neocitla jenom otázka zablokování dalšího rozvoje rakoviny, ale i skutečnost, zda si myši dokážou udržet svoji hmotnost. Tento odhad, že si pokusná zvířata zachovají svoji váhu jí ovšem nevyšel. Myši při tomto způsobu stravování hubnuly. Proto se lékařka zamýšlela nad tím, jestli nemůže popisovaný systém fungovat i u lidí.

Nepřekročit 500 kalorií

Z výše uvedených důvodů proto udělala studii, kde požádala o pomoc dobrovolníky, na kterých testovala, jestli střídavý režim dne bohatého a chudého na jídlo bude fungovat. Její předpoklad skutečně vyšel. Lidé, kteří se její studie zúčastnili, opravdu hlásili úbytky váhy. To přineslo zásadní poznatek, že nejde o to, zda dodržujete nějaká omezení pokud jde o složení jídelníčku. Jde pouze o to, abyste ve dnech mírného půstu nepřekročili zmiňovaných 500 kalorií.

Kdo může dietu vyzkoušet?

Určitě vás bude zajímat odpověď na otázku, jestli se tato dieta hodí opravdu pro každého, případně kdo ji může vyzkoušet, aby pro něj neznamenala nějakou zásadní zdravotní újmu. Musíme proto upozornit, že dietu na principu střídání dnů většího příjmu potravy a mírného půstu by měli zkoušet pouze zdraví lidé, kteří by rádi shodili nadbytečné kilogramy. V žádném případě by se do těchto experimentů neměli pouštět lidé s nějakou metabolickou poruchou, kterým lékař doporučil speciální dietní režim. Jde například o diabetiky, kteří musí mít pod přesnou kontrolou porce jídla a především v něm obsažené množství sacharidů.

Jak se stravovat a co pít?

Spousta lidí si myslí, že se i při této dietě se může neřízeně cpát vším, co jim přijde pod ruku. To je ale velký omyl. I tady byste měli myslet na pestrou stravu s vyváženým poměrem všech tří základních živin, a to bílkovin, tuků a sacharidů. Nepodceňujte také pitný režim, ideálním nápojem je čistá neperlivá voda.

V čem spočívají výhody této diety?

  • V první řadě jde o to, že se nemusíte zabývat konkrétním složením jídelníčku. Neřešíte, co přesně jíst, nemusíte se zabývat vyvařováním na příští dny podle přesně daných pravidel. Tato skutečnost bývá nepříjemným úskalím mnoha diet. Spousta lidí ztroskotává na tom, že nestíhá připravovat pokrmy s přesně daným složením. V tomto případě nemusíte řešit tento problém.

  • U mnoha diet je velmi náročné zvládnout dlouhodobější omezení v jídle – třeba to, že některé potraviny můžete, jiné nikoliv. Náročné je to jak psychicky (odpíráte si něco, na co jste zvyklí a dlouhodobě jíte) i fyzicky (mohou přijít nepříjemné pocity, může vám být špatně – bolesti hlavy, nedostatek energie, což může být způsobeno třeba nedostatečným množstvím sacharidů). Zde nic podobného nehrozí. Duševně i tělesně je mnohem jednodušší zvládnout omezení stravy na jeden den. Povzbudit vás může skutečnost, že zítra si dáte něco, na co máte chuť. ¨

  • Nehrozí vám jojo efekt, který přichází u většiny diet poté, co se vrátíte k normálnímu stravovacímu režimu. Během dne půstu totiž tělo nemá dost času uvědomit si, že je v režimu nastaveném na úspory, protože hned druhý den si můžete dopřát jídlo dle libosti.

  • Dobře hospodaříte s přijatými kaloriemi, takže z dlouhodobé perspektivy můžete docílit optimální hmotnosti a také si ji udržet. Výzkumy potvrzují, že to tak skutečně je.

Jaké jsou nevýhody této diety?

  • Režim spočívající ve střídání dnů bohatých a chudých na jídlo nemusí být dobrý pro každého. Některým lidem tento systém zkrátka nevyhovuje. Jste-li naučení na pravidelnost ve stravování, potom pro vás mohou být tyto výkyvy v množství potravy problémem. Ve dnech mírného půstu se tak můžete potýkat třeba s únavou z nedostatku energie vlivem malého množství zkonzumovaných sacharidů. Proto pokud je pro vás tento systém problematický, raději se ho vzdejte.

  • Musíte se naučit kontrolovat počet přijatých kalorií, abyste ve dnech půstu nepřekročili předepsaných maximálně 500 kalorií. Proto minimálně ze začátku budete muset kalorie počítat, později už se naučíte všechno dobře odhadovat.

  • Dietu nesmějí zkoušet lidé s metabolickými onemocněními, kde je nutná pravidelnost stravy a její přesně definované množství a složení – to se týká například diabetiků.