Dieta 5:2: Je hubnutí s její pomocí efektivní?

Pestrá škála diet nabízí lidem spoustu možností, jak odbourat nadbytečné kilogramy. Mezi jednu z nich, který by vám mohla pomoci k dosažení vysněné štíhlé postavě, je dieta 5:2 označovaná někdy také 5 plus 2. Připomíná to matematický příklad, jaké kroky směřující ke změně jídelníčku to ale přináší v reálném prostředí?

Vidíte dietu snů

Vyjadřuje to poměr stravování. Ve stručnosti řečeno, pět dní máte na programu běžný jídelníček, na jaký jste dosud byli zvyklí. Potom ale zařadíte dva postní dny. Určitě si pomyslíte, že takový program vypadá na první pohled velice dobře. Pět dní v týdnu si budete moci užívat jídla, jaké chcete, a potom vydržíte dva dny přísnějšího režimu a opět si budete moci pět dnů užívat, co hrdlo ráčí. „Taková dieta je můj sen,“ pomyslíte si možná, když vezmete v úvahu svoje předchozí zkušenosti s rozmanitými druhy diet. Ve skutečnosti to ale má háček.

S hodováním to nepřehánějte

I odborníci na výživu upozorňují, že byste ani během pěti dnů vyhrazených běžnému stravování to neměli s nezdravými potravinami a přejídáním nijak přehánět. Doporučují jíst rozumně a s mírou. I když se nemusíte nijak výrazně omezovat, přecpávání také odsuzují. Zkrátka pětidenní lukulské hody, na které se vám možná už teď sbíhají sliny, se ani v tomto případě konat nebudou. Řiďte se i v těchto dnech rozumnými stravovacími zásadami. Nepřehánějte to se sacharidy, především jednoduchými cukry, pokud možno si odpusťte i nezdravé živočišné tuky. Příliš tučné potraviny obecně do této diety také nepatří. Můžete si ale samozřejmě bez výčitek dopřát například kousek kvalitní hořké čokolády, nebo pár koleček dietní uzeniny. V tomto období budete denně jíst 5000-7000 kJ. Obecně se za dlouhodobý příjem určený k redukci považuje 5000-6000 kJ.

Dávkování je na vás

Jaký jídelníček byste měli nasadit po pětidenním normálním režimu, tedy ve dnech půstu? Nutriční odborníci tvrdí, že během dvou postních by váš energetický příjem neměl překročit

2500 kJ. Ideální je sníst potraviny o energetické hodnotě 2000-2500 kJ. Do kolika dávek a jak si rozdělíte jídlo během těchto dvou dnů, už je čistě na vás. Můžete zvolit větší či menší počet dávek, podle vaší vlastní individuální potřeby. Rozdělte si jídlo, na dvě, tři nebo pět dávek, všechno je pouze a jedině na vás. Klidně ale můžete mít i jedinou dávku. I dělení do dávek je totiž značně ošidné a nemusí vyhovovat metabolismu každého. Proto byste měli sami na sobě vyzkoušet, jaké dávkování má z pohledu shazování u vás nejpříznivější efekt.

Udržíte metabolismus v pohybu

Jaké přínosy má tato dieta pro vaše tělo? Proč je dobré ji zkusit? Existují některé důvody, kvůli kterým se rozhodně vyplatí nad touto dietou nemávnout pohrdlivě rukou a dát jí nějakou šanci. Stravovací režim 5+2 má určité přednosti, kterých můžete poměrně úspěšně využít. Především jde o to, že střídání dní, kdy jíte větší množství potravin, a kdy jich naopak jíte méně, totiž velice dobře udrží váš metabolismus akční, tedy v pohybu. Proto se nažhaví na dobré spalování. Další dobrou zprávou je, že nemusíte shánět žádné speciální potraviny, trávit spoustu času vařením speciálních jídel nebo třeba jíst v přesně určenou dobu.

Postní dny neřaďte za sebou

Během dvou dnů, kdy držíte půst, a dlužno podotknout, že v tomto případě nemáme na mysli úplné hladovění, se ukazuje jako velmi krátké na to, abyste si zvykli na nižší příjem kilojoulů. Protože 2000-2500 kJ, to opravdu velmi málo, běžně byste tak malé množství jídla konzumovat neměli, vašim potřebám to ani zdaleka nestačí. Tělo totiž v takovém režimu shazovat nadbytečné kilogramy nebude a naopak se bude snažit vytvářet zásoby na horší časy – má pocit, že takové právě nastaly. Dva dny jsou ale příliš krátký čas, aby takovýto pokyn vydalo. U těchto důvodů by ale postní dny také neměly následovat těsně za sebou. Stanovte si je třeba na pondělí a čtvrtek, úterý a pátek, středu a sobotu, čtvrtek a neděli. Záleží na vás, která varianta pro vás bude vyhovující.

Vytrávíte, vyčistíte střeva

Období půstu znamená, že zapomenete na sacharidy. Stavíte jídelníček hlavně na bílkovinách, dále ovocných šťávách, zelenině a také kvalitních vývarech. Co se ve dvou dnech půstu ve vašem těle začne dít? Probíhá proces odbourávání glykogenu. Zároveň vám trochu vytráví, vyčistí se střeva, lehce se odvodníte. Kladným efektem může být i skutečnost, že když budete během postních dnů jíst méně, obecně poklesne vaše chuť k jídlu a potřeba jíst. Dodržujte ale jedno pravidlo: v postních dnech vynechte náročnou fyzickou aktivitu, byli byste na její provozování příliš slabí.

Kdo by měl na systém 5:2 raději zapomenout?

Určitě vás napadá logická otázka, zda je nějaká kategorie lidí, pro které se tento druh diety vysloveně nehodí a naopak by se mu měli vyhnout. Samozřejmě, že ano. Nevhodný je tento režim pro diabetiky, lidi trpící chorobami trávicího ústrojí, tedy žaludku, střev, slinivky břišní. V zásadě je nevhodná pro lidi, kteří se léčí s nemocemi, které si žádají dodržování naprosto jasného, lékařem stanoveného stravovacího režimu, který navíc vyžaduje přesné, pravidelné a podle určitých pokynů stanovené složení jídla. Vystříhat by se jí měly i těhotné ženy. Nehodí se ani pro lidi s krevním tlakem nebo pacienty léčené antidepresivy.

Nevýhody diety

Další kapitolou jsou nevýhody této diety. Mohou se objevit hlavně v době půstu. Jsou způsobené nižším příjmem potravy, hlavně poklesem množství přijatých sacharidů. O jaké příznaky se jedná? Především jde o nesoustředěnost, dále podrážděnost i bolesti hlavy, nebo dokonce trvající migrény. Extrémní pokles příjmu potravy může způsobit hypoglykémii a v nejhorším případě kolaps. Proto i době půstu je třeba myslet na pravidelnou a vyváženou stravu, i když má již popisovaná omezení. Není proto také dobré si postní plánovat na data, když předem víte, že vás čekají nějaké pracovní, rodinné či jiné stresy. Také je určitým rizikem, že vám může kolísat hladina cukru v krvi

Respektuje genetické zvyky

Určitě vás bude velice zajímat, zda a kolik je možné pomocí této diety zhubnout. Názory nutričních odborníků zde nedávají jasnou odpověď. I když někteří z nich říkají, že jde o rozumný systém respektující i naše genetické zvyky, kdy se střídala období s dostatkem potravy s těmi, kdy byla větší nouze. Nemáme také k dispozici žádný vědecký výzkum, který prokazoval účinnost nebo naopak jednoznačně říkal, že tento způsob stravování nemá z pohledu shazování kil žádný smysl.

Můžu vůbec zhubnout, a pokud ano, kolik?

Zatímco někomu může dieta 5+2 padnout jako ulitá, jinému vyhovovat naopak vůbec nebude a nepodaří se mu tímto způsobem zhubnout. Nebo dokonce může dojít i na jojo efekt. Jak na tom jste právě vy to zjistíte jedině tak, že tento režim vyzkoušíte. Je například možné takto shodit 3-5 kg měsíčně. V této dietě je možné vidět lehkou podobnost s dietou zvanou sacharidové vlny, u které se liší množství snězených sacharidů od minima až do většího množství.

Jak jíst během postního dne?

Snídaně: Bílý jogurt

Dopolední svačina: Paprika

Oběd: Přírodní krůtí maso bez tuku se zeleninou (růžičková kapusta, špenát, brokolice)

Odpolední svačina: Rajče

Večeře: Filé z tresky s baby karotkou, hráškem a kukuřicí, vše ideálně vařené na páře