Dělená strava: Má smysl pro hubnutí a vykazuje výsledky?

Grilování a dieta - Shutterstock.com

V určité době bývala tato dieta značně populární a vrací se i dnes. Řada lidí včetně některých populárních osobností na ni nedá dopustit a úspěšně s ní zhubla. Opravdu má význam? Lze s ní dosáhnout nějakých výsledků? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.

Trvalá úprava jídelníčku

Nejdříve musíme podotknout, že se vlastně nejedná o dietu, tak jak ji chápeme, tedy jako krátkodobou změnu stravovacího režimu s cílem shodit nadbytečné kilogramy a následný návrat k původnímu životnímu stylu. V případě dělené stravy totiž jde o vlastně o trvalé úpravy ve vašem jídelníčku, které v případě úspěchu vlastně zůstanou už napořád. Tento styl by měl odstranit typický jev zvaný jojo efekt, tedy skutečnost, že po skončení diety naberete kilogramy zpátky a ještě navrch přiberete nějaké další.

Tři skupiny potravin

V rámci dělené stravy dochází k třídění potravin do různých kategorií. Podle toho se potom řídí jejich vzájemné kombinace či naopak zákaz těchto kombinací. Cílem tohoto sortování je dosáhnout kýžených výsledků v hubnutí i zlepšit proces trávení. Z potravin se vytvářejí různé skupiny na základě předem daných kritérií. Úplně nejčastěji se setkáte s rozdělením do tří skupin, a sice sacharidy, bílkoviny, neutrální potraviny. Roli hraje především skutečnost, že dvě rozdílné skupiny – sacharidy a bílkoviny tělo tráví trochu jinak.

Když jdou bílkoviny a sacharidy proti sobě

Když například je v trávicím systému nejvhodnější prostředí pro trávení bílkovin, naopak se špatně tráví sacharidy. Totéž platí i opačně. Divíte se, jak je to možné, když běžně trávíte jídlo sestávající z obou složek, tedy sacharidů i bílkovin? Opravdu je odlišné, když trávíte bílkoviny a sacharidy. Pro trávení bílkovin je optimální nízké pH, což znamená kyselé prostředí. V případě sacharidů je to ovšem jinak. Ty naopak žádají vysoké pH a zásadité prostředí. To jde logicky proti sobě.

Nic se nerozloží dokonale

Co znamená společné trávení sacharidů a bílkovin v praxi? Zkuste si představit klasický oběd. Dejme tomu v podobě vařených brambor s přírodním kuřecím řízkem. Brambory jsou porcí sacharidů, které potřebují zásaditější prostředí. Naopak kuřecí řízek tvoří bílkoviny, které se nejlépe rozloží v kyselejším prostředí. Výsledek tohoto protichůdného mixu je skutečnost, že se ani jedno – tedy ani brambory, ani kuřecí řízek nerozloží dokonale, jak by měly.

Neutrální kategorie zvládá obě skupiny

Dělená strava tento problém mění. S ní se potrava rozkládá lépe, právě díky tomu, že jsou dny vyhrazené jenom jednomu typu stravování – tedy buď sacharidům nebo bílkovinám. Například jeden den bývá vyhrazen bílkovinám, další sacharidům a takto se to střídá. Trávení díky tomu probíhá mnohem lépe, což přináší pozitivní efekt i pro hubnutí. Třetí, neutrální skupinu látek je možné kombinovat se sacharidy i bílkovinami – tedy s oběma kategoriemi.

Celebrity promlouvají

Pravděpodobně nejslavnější propagátorkou dělené stravy je herečka Lenka Kořínková. Na tomto způsobu stravování jí vyhovuje především skutečnost, že není třeba, abyste se nějak omezovali v jídle, respektive v jeho zkonzumovaném množství. Není tedy rozhodně nutné, abyste počítali kalorie. Také není nutné jíst vždy v přesný čas, i když se samozřejmě v souladu s pravidelným stravováním doporučuje nedělat mezi jídlem delší přestávky než cca 3 hodiny. Nejpodstatnější je podle Kořínkové dodržovat předepsané kombinace potravin, tedy vyvarovat se společné konzumace bílkovin a sacharidů. Lenka si vytvořila dokonce pět skupin potravin, dělených následovně:

  • Zvířátkové, čili potraviny živočišného původu (bílkoviny, tedy hlavně maso, dále vejce a mléčné výrobky)

  • kytičkové, tedy potraviny rostlinného původu (sacharidy, tedy různé přílohy jako rýže, obecně obiloviny, brambory a samozřejmě veškeré pečivo)

  • neutrální potraviny (sem řadíme veškeré koření a dochucovadla (např. sójová omáčka), nápoje jako kakao, čaj, minerálky, houby, kvalitní tuky jako olivový olej atd.)

  • ovoce

  • zelenina

Zapovězeny jsou samozřejmě kombinace sacharidů s bílkovinami a podle Kořínkové také ovoce se zeleninou a ovoce s bílkovinami.

Kyselé ovoce k bílkovinám, sladké k sacharidům

Klasické dělení je ovšem jiné, pouze do tří skupin. Tam potom platí, že kyselejší ovoce jako například kyselejší jablka, citrusy, maliny či jahody se řadí k bílkovinám. Ostatní sladší ovoce spadá k sacharidům. Sladší zelenina pak náleží rovněž k sacharidům, sem řadíme luštěniny mimo sójové boby, mrkev, papriku, červenou řepu.

Stravujte se zdravě

I v tomto typu stravování platí obecná doporučení, že byste se samozřejmě měli vyhnout nezdravým pokrmům jako jsou smažená jídla, fast food, konzervovaná a instantní jídla, polotovary, nasycené tuky, bílé pečivo a sladkosti. Měli byste tedy dodržovat racionální stravování doplněné navíc o popisovaná pravidla dělení potravin do kategorií.

Bez pitného režimu to nejde

I u dělené stravy ovšem platí, že byste rozhodně neměli zapomínat na dodržování pitného režimu. Doporučuje se stejně jako u klasického způsobu stravování minimálně 2,5 litru tekutin denně. Část samozřejmě pokryjete potravou, ale spoléhat byste na to neměli. Pít po malých doušcích po celý den a nečekat až budete mít žízeň, je nesmírně důležité, protože i to podporuje správnou funkci trávení. Dehydratace organismu je špatná.

Inspirujte se receptáři

Možná si nebudete vědět rady s tím, jak sestavit jídelníček pro dělenou stravu, aby byl pestrý a nikoliv nudný. Naštěstí existuje celá řada receptů, které ho mohou oživit. K dispozici jsou kuchařky zabývající se přímo dělenou stravou, ve kterých se můžete inspirovat. Škála jídel tak může být ve výsledku opravdu pestrá.

Při tvorbě jídelníčku musíte přemýšlet

Výhodou je, že dělená strava, u které musíte o tvorbě jídelníčku více přemýšlet a hledat vhodné kombinace, vás tímto nepřímo nabádá k zařazení většího podílu zeleniny a ovoce. Zatímco v běžné stravě si většinou občas dáte zeleninový salát, nebo k svačině jablko či pomeranč a moc o tom neuvažujete, tady zařazujete ovoce a zeleninu pravidelně a programově.

Příklad jídelníčku na bílkovinný den

Snídaně: Vejce vařené natvrdo, 10 dkg (cca 5 plátků) dietní kuřecí šunky

Dopolední svačina: jablko

Oběd: Pečená krůtí prsa, dušená rajčata a cuketa

Odpolední svačina: bílý jogurt

Večeře: šopský salát

Příklad jídelníčku na sacharidový den

Snídaně: směs ovesných vloček s medem a ovocem (kousky banánu)

Dopolední svačina: pomeranč

Oběd: salát z celozrnných těstovin se směsí hrášku, kukuřice a baby karotky

Odpolední svačina: hruška, oříšky

Večeře: celozrnný chléb s džemem, mrkev

Cukrovkáři experimentovat nesmí

Chcete-li dělenou stravu vyzkoušet, samozřejmě můžete. Podmínkou je, že netrpíte metabolickými poruchami, čili nemocemi souvisejícími s látkovou výměnou. Rozhodně by nic podobného neměli zkoušet cukrovkáři. V případě, že máte zažívací problémy jako zácpu, nadýmání, může vám tato změna prospět a trávení upravit, ale samozřejmě není to pravidlo, protože ne každému dělená strava sedne.

Pomůže při překyselení žaludku

Dělená strava může pomoci odstranit překyselení žaludku. Přínosy v oblasti úpravy trávení a snížení kyselosti žaludku ale uvádějí jako plus především zastánci tohoto způsobu stravování. Přitom tomto stravovacím režimu nehladovíte, nemusíte se nijak výrazně omezovat v jídle, pouze si jídlo jinak přeskládáte. To je samozřejmě velký rozdíl proti radikálním dietám. Zároveň můžete zrychlit metabolismus a úspěšně nastartovat zdravé hubnutí v rozsahu 4-6 kg měsíčně.

Hrozí i jojo efekt

Pochopitelně dělená strava přináší i některé nevýhody. Přechod na dělenou stravu je poměrně radikálním zásahem do životního stylu. Každý člověk není stavěný na to dodržovat striktně bílkovinné a sacharidové dny. Někomu takový režim zkrátka nevyhovuje, a potom je lepší nedělat si v tomto ohledu násilí. Pokud zkusíte dělenou stravu a nesedne vám a budete se vracet zpátky ke klasickému způsobu stravování, může to s sebou nést také jojo efekt.

Vědecký důkaz chybí

Je také třeba říci, že není od věci dělený jídelníček probrat s nutričním odborníkem. Budete-li si ho sestavovat sami podle vlastního uvážení, může vám hrozit, že opomenete některé důležité živiny, které vaše tělo potřebuje a strava bude nevyvážená. Ačkoli má dělená strava řadu propagátorů, a to i z řad slavných osobností (viz Lenka Kořínková) skutečný vědecký důkaz o jejím přínosu pro trávení a shazování nadbytečných kilogramů dosud chybí.