Hubnutí není spojeno jenom s úpravou jídelníčku. Chybět by neměl také pohyb. Právě i díky němu dojde k rychlejšímu a efektivnějšímu spalování tuků, což povede k vysněnému cíli. A tím je samozřejmě dokonalá, hubená postava. Mnoho lidí na pohyb zapomíná, nebo dokonce nevědí, jaká aktivita by pro ně měla být vhodná, jakou zvolit a kde ji vykonávat. Realita je však taková, že cvičení není nijak složité. A je jedno, zda se rozhodnete pro návštěvu specializovaných fitness center, nebo se rozhodnete cvičit doma.

Cvičení doma má své výhody

Řada lidí už ví, že to nejsou jenom posilovny, kde lze prospět své kondici a kde lze zapracovat na své postavě. Do popředí se stále více dostává cvičení doma. Tedy v soukromí, bez obav z toho, že vás zde bude kdokoliv okukovat, nebo bez obav z toho, že se budete před kýmkoliv stydět. Tato forma tréninku má však i další výhody. Nejste omezeni jakoukoliv otevírací dobou tělocvičen, nemusíte nikam složitě cestovat – a tím zbytečně ztrácet svůj drahocenný čas, stejně jako vás cvičení v podstatě nestojí ani korunu, jelikož doma se žádné vstupné nevybírá a za jednotlivé lekce nikomu neplatíte.

Volba správného stylu cvičení, to je základ

Není cvičení, jako cvičení. Důležité je vědět, čeho chcete dosáhnout, jaké jsou vaše cíle, ale také vědět, co by vás bavilo. Nejlepší aktivita je ta, ke které nebudete mít odpor a budete ji vykonávat s radostí. Jedině tak se jí budete věnovat pravidelně, což znamená i to, že se brzy dostaví požadované výsledky. A jaké aktivity podle druhu existují?

BěháníBěhání

Jednoduchá aktivita, ke které potřebujete jenom pohodlné oblečení a kvalitní obuv. A potom místo, kde budete běhat. Může to být domácí běžecký pás, ale také les, polní cesta, atletický stadion, nebo jakékoliv vámi zvolené místo.

PlaváníPlavání

Když běhání, tak i plavání. Vhodná aktivita pro toho, kdo nemá běh přímo v lásce. I plavat se dá v podstatě kdekoliv, hlavně v létě. Klidně v zahradním bazénu s protiproudem. Nebo na přehradách, rybnících, nebo písnících. Plavání má oproti běhu výhodu v tom, že tolik nezatěžuje klouby, a tak se hodí i pro osoby výrazně obézní.

Cvičení pro každéhoUniverzální cviky

Ideální série cviků, které se hodí v podstatě každému, kdo chce zformovat svou postavu. Dá se říci, že na každou partii existuje vhodný cvik, který lze zvládnout i v domácích podmínkách. A je jedno, zda vás trápí zadek, stehna, nebo břicho. Když jde o konkrétní partii, správný cvik je základ.

Funkční tréninkyFunkční tréninky

Velmi populární forma cvičení, která má za úkol jediné. Během tréninku donutit vaše tělo spálit co nejvíce kalorií. Série jednotlivých cviků jsou zaměřeny na procvičení celého těla tak, aby se zvýšila vaše tepová frekvence, kila šla dolů a vy jste se dostali do formy. Ano, někdy je to tvrdá dřina, ale stojí za to.

JógaJóga

Že se jedná jenom o cviky, které mají prospět vaší mysli? Rozhodně ne. Dokážou prospět i vašemu tělu, a to jak pokud jde o protažení, tak i vyrýsování určité partie. Dokonce existují i odnože, které vaše tělo pomohou výrazně posílit. Ať už se chcete protáhnout, uvolnit, zlepšit držení těla a rovnováhu, nebo chcete duševní relaxaci, je jóga to pravé.

Nikdy nepřeceňujte své síly a možnosti

Nedělejte při cvičení tu chybu, že se přeceníte. Jestliže jste roky byli bez pohybu, mějte na paměti, že v prvních dnech tuto dlouhou absenci nenaženete. Na to myslete, jelikož při cvičení doma nemáte při ruce osobního trenéra, který by vás pohlídal. Máte však před sebou konkrétní video lekce. A je jasné, že těmi prvními, které je třeba zvolit, jsou ty určené pro začátečníky. A ani tady to s nimi nepřehánějte. Jak proto, že vás následné bolesti svalů mohou na několik následujících dní zcela vyřadit z pohybu, tak i proto, že přetěžováním riskujete i zranění, které vás může z pohybu vyřadit i na týdny.

Cvičení doma však není jenom pro toho, kdo se rozhodne po letech zahálky konečně začít s pohybem. S video lekcemi, které vás cvičením provázejí, můžete postupně stoupat na další úrovně. Od začátečníka na mírně pokročilého, z něho na pokročilého a odtud dokonce i na experta. Už jednotlivé rozdělení jasně ukazuje, že možnosti cvičit doma tu jsou jak pro toho, kdo chce začít, tak pro toho, kdo se chce stále posouvat výše a pohyb mu není cizí. Zároveň nikdy nezapomínejte na to, že váš progres by měl být postupný a jít ne expertní úroveň velmi brzy, může být kontraproduktivní. Sami poznáte, kdy vám současná úroveň nedostačuje a bude třeba jít na obtížnější.

I krátké cvičení může být k něčemu

Lidé často žijí v přesvědčení, že je třeba trávit hodiny denně v posilovně, aby pohyb přinesl potřebný efekt. Ani to není až tak pravda. Je třeba pohybu věnovat nějaký čas, ale ten lze klidně rozdělit do několika kratších lekcí, vykonaných během dne. I proto některá instruktážní videa trvají i méně než 5 minut. A díky nim si lze zacvičit každou volnou chvíli, což se hodí hlavně vytíženým lidem, kteří nemají během dne čas na to, aby se cvikům věnovali i desítky minut najednou.

Kdo ale tolik času má, ten samozřejmě nemusí volit jenom ony pětiminutovky a může si sám vybrat, jak dlouho se chce aktivitě věnovat. A to v různých časových horizontech, od 15, přes 30 minut, až po 45 minut a hodinu. Nebo i více. Správná volba intervalu cvičení by samozřejmě měla odpovídat jak tomu, kolik máte volného času, tak tomu, v jaké jste fázi. Pokud s cvičením doma začínáte, určitě zvolte kratší intervaly. S postupem času stupňujte jak obtížnost, jak je uvedeno výše, tak i délku cvičení, klidně přes hodinu, pokud to vaše tělo zvládne bez větších potíží. Vaší fyzičce, síle i kondici to jenom prospěje.

Cvičit nemusíte nutně jenom doma. Navštívit lze i specializované fitness

Cvičení doma má však i možná rizika, spojená především s tím, že konkrétní cvik nemusíte vykonávat tak, jak se má. A bohužel nemáte poblíž nikoho, kdo by vás na to upozornil. I proto řada lidí raději vyráží do specializovaných posiloven, kde mají nejenom potřebné zázemí a vybavení, ale je zde k ruce také pomoc v podobě soukromých trenérů. Ti jsou dobrým pomocníkem právě ve chvíli, kdy je třeba řešit správné technické provedení cviku. Stejně tak ale mohou být nápomocni, když se řeší obtížnost cviků či délka cvičení. Hlavně začátečníkům mohou pomoci stanovit vhodný cvičební plán, odpovídající jejich možnostem. Hitem jsou dnes hlavně specializovaná fitness centra, která nemusí být určena jenom pro kulturisty, kteří zvedají velké váhy. Existují i specializované fitness pro ženy. A jelikož ty chtějí více hubnout, než nabírat svaly, je koncept cvičení zaměřen právě tímto směrem. Najdete je pod názvem Contours a pobočky tohoto fitness jsou po celé republice.

Kruhový trénink jako cesta k dokonalé postavě

Contours fitness boří mýty o tom, na co jsou různé posilovny zaměřeny. Návštěvnice – ano, toto fitness je jenom pro ženy, zde nemají k dispozici složité stroje a těžké činky. Hlavní metodou cvičení je takzvaný kruhový trénink. Metoda, která je zaměřena na střídání různých cviků, v kratších intervalech. Cílem je věnovat se většině svalových partií na těle a zároveň zvednout tepovou frekvenci na úroveň, která je ideální pro potřeby spalování tuků. Kruhový trénink ve specializovaném fitness se dá přirovnat k popsanému funkčnímu tréninku v rámci cvičení doma. Zde však pod vedením zkušené trenérky, která ukáže co a jak, stejně jako poradí v případě dotazů, nebo problémů. Navíc ženy necvičí samy, ale s dalšími ženami, což je samo o sobě celkem dobrou motivací v tom, nenechat se zahanbit tím, že vše vzdáme v průběhu tréninku. V tom mají kolektivní aktivity určitou výhodu.

Jaké cvičení vybrat? Nebojte se kombinací

Váháte nad tím, jaké cvičení je pro vás to správné? Zda cvičení doma za pomoci video lekcí, nebo to ve specializovaném fitness Contours? Nebo plavání, či běh? My doporučujeme nebát se kombinací. Když budete mít chvíli času, zkuste některou z kratších domácích lekcí. Když budete mít času více, zajeďte si zacvičit do fitness. A pokud je příznivé počasí, je to ten pravý okamžik na to, jít si zaběhat, nebo si jít zaplavat. Díky bohatým možnostem a kombinacím zajistíte to, že stále budete cvičit něco nového a vaše aktivita nebude jednotvárnou, což by bohužel mohlo vést k tomu, že vás brzy přestane bavit. Navíc díky různým cvikům zajistíte, že procvičíte celé své tělo, včetně těch svalových skupin, na které se při konkrétní specializaci zapomíná. A s každým odcvičeným dnem za sebou budete vidět výsledky, které budou tou nejlepší motivací k tomu, abyste pokračovali dále, až do vytouženého cíle.