Cvičení pro začátečníky aneb jak jednoduše začít s pohybem nejenom v létě

Hubněte do plavek - Shutterstock.com

Redukovat svoji hmotnost pouze cvičením je prakticky nemožné, pokud nevykonáváte skutečně obrovské množství fyzického pohybu. Neboť jídlo, které sníte, obvykle stačí na pokrytí energie ztracené cvičením. Takže prostě ke cvičení musíte chtě nechtě přidat i zdravou stravu. Nicméně pohyb je alfou a omegou života.

Když byl pro vás pohyb zlo

Cvičení je velmi důležitou vlastností každého redukčního programu; ani ne kvůli tuku, který při cvičení spálíte – a nějaký samozřejmě spálíte – ale z toho prostého důvodu, že je nutné, abyste se udržovali ve zdravé kondici. Svaly, vnitřní orgány, kosti, mozek, pro celé tělo je cvičení velmi přínosné. Jenže jak cvičit, pokud jste se až dosud řadili ke gaučovým povalečům, pro které byl jakýkoliv pohyb zlo a sportování vám je na hony vzdálené? Dokonce tak vzdálené, že nemáte ani svůj oblíbený sport, nebo maximálně ten, který sledujete v televizi. Co teď, když chcete svůj život změnit? Níže popsaná cvičení tvoří takový základ, jak se účinně protáhnout, pomohou vám ke štíhlé postavě. A třeba během nich nakonec přijdete sportu na chuť.

Postupně si zvýšíte dávky

Pokud jste nebyli zvyklí cvičit, varuji vás. Zacvičte si pouze jedno nebo dvě vybraná cvičení najednou a každé z nich udělejte jenom párkrát. I tak vás tělo nejspíše bude příšerně bolet a uvědomíte si, že máte svaly, kterých jste si předtím ani nevšimli. Vytrvejte však, pokud jste si jisti, že neexistují žádné zdravotní důvody, proč byste cvičit neměli – například slabé srdce. V případě, že máte opravdu velkou nadváhu, je nutné začínat pomalu, protože pro vás bude jakýkoliv pohyb utrpení. Ale začít je potřeba – zkrátka začít musíte. Postupně si zvyknete a budete si přidávat nové prvky cvičení a zvyšovat dávky. A budete z toho mít radost – uvidíte. Do krve se vám vyplaví adrenalin.

Každodenní aktivita je lepší

Je skvělé, pokud se donutíte chodit do tělocvičny či posilovny a tam si nějaký pohyb zkusíte nebo dorazíte na lekce rozmanitých forem cvičení od různých tanců přes aerobik až po třeba kruhový trénink nebo kickbox. Ovšem deseti až patnácti minutovým systematickým cvičením každý den s viditelným elánem a každou sérií cviků následovanou hlubokým vydýcháním pro sebe, svoji kondici a dosažení optimální hmotnosti uděláte mnohem více, než budete-li tělocvičnu či posilovnu navštěvovat nárazově a jenom občas, tak nějak křečovitě. Rychlé procházky také nejsou vůbec špatné. Pokud to vezmete opravdu svižným krokem, provětráte a rozhýbete téměř každý sval a orgán, který máte v těle.

Není důležité, jestli se hýbete ráno nebo večer

Existují stovky cvičení, které můžete zkusit. Pokud je to možné, je nejlepší provádět cvičení ráno, krátce poté, co vstanete z postele. Máte-li ale domácnost, o kterou se musíte postarat, nejspíš to nebudete v tu dobu moci udělat. Pro ty, kteří musí nezbytně nutné udělat svou vlastní práci, může být dobré upřednostnit práci a teprve potom se vrhnout do pohybové aktivity. Zvládnete to za poloviční čas, pokud si všechno pečlivě naplánujete a urychlíte. Tato rada není určeně pro hubené lidi, jejichž život frčí až příliš svižně. Nezáleží navíc ani tak na tom, v jakou dobu budete cvičení provádět, ale především na faktu, že se jim budete opravdu s plným nasazením věnovat a dělat je každý den po zbytek vašeho života, s maximální možnou výjimkou dva nebo tři dny v měsíci nebo když jste opravdu vážně nemocní a skutečně nemůžete. Nebudete potom nikdy trpět trvale ztuhlými klouby a svaly.

10 tipů, jak se každý den hýbat

Následující cvičení prováděná s elánem, odhodláním, rázností a hlubokým dýcháním mezi každou sérií zaberou deset až patnáct minut denně, určitě ne více. Jde o velmi jednoduché cviky, které dokáže provést každý, žádné velké a krkolomné složitosti. Přitom mívají mimořádný efekt v podobě zachování zdravého těla i mysli. Takže jdeme na to.

  1. Nohy mějte u sebe, paže natažené, dlaně dejte vzhůru, opište co největší kruh. Cvik je vhodný pro lidi s kulatými rameny a tlustými zády. Provádějte ho pomalu, protáhněte se patnáctkrát a s pěkným milým úsměvem.

  2. Paže mějte natažené, švihněte doprava a doleva pokud možno alespoň patnáctkrát.

  3. Střídavě se ohýbejte dolů do stran, doprava a doleva, pokud možno alespoň patnáctkrát.

  4. Otočte tělo v bocích zprava doleva alespoň desetkrát a zleva doprava totéž.

  5. Ohněte se a dotkněte se podlahy prsty, aniž byste přitom ohýbali kolena, proveďte to alespoň patnáctkrát.

  6. Ohýbejte kolena, alespoň patnáctkrát. To zpočátku může být těžké.

  7. Ruku opřete o dveře nebo zeď, každou nohou švihněte tam a zpět alespoň patnáctkrát do strany. Otočte hlavu, zvedněte paži a napněte ji.

  8. Stoupněte si na židli každou nohou alespoň desetkrát. To je velmi dobré pro lýtkové a stehenní svaly. Po chvíli už nebudete vypadat, jako byste potřebovali podstavec, abyste se dostali do auta.

  9. Paže opřete po stranách židle. Ohněte se dolů a dotkněte se břicha. Toto je vhodné na záda a břicho. Proveďte cvik patnáctkrát.

  10. Silně kartáčujte vlasy alespoň 200 dvojitými tahy po celé hlavě, pomocí kartáče v každé ruce. Nyní vytřeste uvolněné lupy. Toto je jedno z nejlepších cvičení a splní vám hned dva účely. Je to velmi dobré procvičování celých paží a hrudníku a pomůže vám ke zdravé pokožce hlavy absolutně bez lupů. Pokud lupy nemáte, promasírujete si důkladně vlasovou pokožku, což je také nesmírně důležité a užitečné.