Čtyři polévky, které zasytí a pomohou zhubnout

Proteinové polévky

Polévky by rozhodně měly patřit ke každodenním součástem našeho jídelníčku. Jsou zdravé, zasytí a tvoří správnou volbu, pokud chcete udržet štíhlou linii nebo hubnout. Představujeme vám čtyři klasické polévky, které jsou nutričně velmi hodnotné – okurkovou, cibulačku, rybí s rajčaty a zelňačku. Všechny svým složením představují jídlo s vysokou výživovou hodnotou, která vás díky obsahu vlákniny v zelenině na dlouhou dobu zasytí.

V hlavní roli nakládané okurky

Klasická okurková by měla být nejen kyselá a výrazná, ale také hustá. Díky tomu bude polévka velmi výživná a nebudete se dlouho cítit hladoví. Má kyselou charakteristickou chuť, kterou nemá v oblibě každý. Zásluhou hlavní složky, kterou tvoří okurky, je polévka nutričně velmi hodnotná. Obsahuje vitamíny skupiny A, C a K, fosfor, hořčík, mangan, draslík. Okurky prostřednictvím procesu nakládání nejen získávají cennější složky, ale naše tělo je také lépe zpracuje. Podporují činnost ledvin, eliminují zácpu, podporují práci žaludku. Pokud byla okurková polévka vyrobena z vývaru z velkého množství zeleniny a libového masa, můžete se spolehnout, že bude obsahovat cenné látky z těchto potravin.

Vylaďte kyselost

Okurková polévka je zajímavá pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Má nízkou výhřevnost a vysoký obsah cenných minerálů a vitamínů. Odhaduje se, že klasická okurka má asi 50 kcal ve 100 g. V závislosti na množství složek, které používáme, se tato hodnota může lišit. Nezapomeňte polévku doplnit o smetanu. Okurková polévka je velmi jednoduchá a nemůžete ji zkazit. Je třeba mít na paměti, že každá nakládaná okurka má jinou kyselost a podle chuti byste měli vědět, zda jste do polévky přidali správné množství. Připravte polévku z 1,5 l vývaru, dále budete potřebovat 0,5 kg brambor a 0,5 kg nakládaných okurek, 2 mrkve, kopr, 200 ml zakysané smetany a trochu másla.

Přidejte smetanu a žloutek

Pro přípravu okurkové polévky bude nejlépe fungovat základní vývar, který bude mírně tučný. Doplní výraznou chuť polévky a povýší ji na lahůdku. Do vývaru by měly být přidány oloupané a nakrájené brambory a mrkev. Když se brambory a mrkev vaří, nakrájejte okurky na kolečka nebo kostky. V pánvi roztavte máslo a krátce na něm okurky osmažte. Zkontrolujete, zda je zelenina v bujónu již měkká. Pokud ano, můžeme do polévky přidat okurky. Po přidání okurek ještě několik minut vařte. Pak přidejte smetanu. Měli byste ji nalít do misky a pak do ní přidat pár lžic polévky. Když smetana ztuhne, teprve pak ji můžeme nalít do hrnce. Tímto způsobem se vyhnete sražení polévky. Nakonec přidejte do hrnce jemně nasekaný kopr. Po několika minutách byste měli vyzkoušet polévku a rozhodnout se, zda je dostatečně kyselá. Pokud ne, můžete přidat vodu z nakládaných okurek, která ji okyselí. Jedním z triků, které zlepší konzistenci polévky, je přidání vaječného žloutku. Stačí smíchat syrový žloutek se smetanou před přidáním do hrnce. Polévku nejen zahustí, ale také jí dodá nutriční hodnoty, jako je vápník, železo, hořčík nebo fosfor. Přidá zdravé tuky a pokrm bude více plný.

Cibulačka pro mlsné jazýčky

Zkuste cibulačku, která skvěle chutná a navíc zahřeje. Potřebujete 60 dkg šalotky, 1,5 litru zeleninového vývaru, 2 lžíce másla, 200 ml bílého vína, 3 lžíce vlašských ořechů, plátky sýra a toastového chleba podle počtu strávníků, 1/2 kávové lžičky sušeného tymiánu, sůl, pepř. Oloupanou šalotku nasekejte nadrobno a osmažte, přidejte pepř, sůl a tymián. Zalijte vínem a zeleninovým vývarem a čtvrt hodiny vařte. Nasekejte si ořechy. Plátky toastového chleba položte na plech, přidejte na každý z nich plátek sýra a zasypte ořechy. Nechte v troubě lehce zapéct, aby se sýr rozpustil. Hotovou polévku rozlijte do misek a ozdobte každou porci sýrovým toastem.

Slaďte ryby s rajčaty

Stále se hovoří o tom, že bychom měli jíst více ryb. Jednou z možností, jak je vpašovat do jídelníčku, je rybí polévka s rajčaty. Připravíte ji z jednoho kilogramu ryb či mořských plodů, dále potřebujete 4 větší brambory, 3 červené papriky, 4 konzervovaná rajčata, jednu velkou cibuli, pórek, polovinu hlavičky česneku, 100 ml olivového oleje, 200 ml bílého vína, 3 bobkové listy, 3 kuličky nového koření, mletý černý pepř, sůl, pažitku a petrželku. Ryby rozporcujte na kousky, papriky omyjte a vykrojte semeník a pokrájejte je na proužky. Oškrábané brambory nakrájejte na plátky. Na rozpáleném olivovém oleji osmahněte na kolečka nakrájenou cibuli a pórek, na plátky nasekaný česnek, nasekanou pažitku. Jakmile zelenina změkne, přidejte k ní proužky paprik, poté také rajčata a plátky brambor. Osolte, opepřete, přidejte nové koření a bobkové listy. Zalijte trochou vody a vařte na nízké teplotě. Vlijte bílé víno a přidejte kousky ryb. Ještě vařte, aby ryby byly měkké, ale ještě se nerozpadly.

Zelňačkou nic nezkazíte

Kvašená zelenina má blahodárný vliv na náš trávicí systém. Proto je skvělým nápadem zelná polévka z kysaného zelí. Jedná se o tradiční polévku, kterou známe již po staletí. Potřebujete 1,5 litru vody, 200 ml smetany, 30 dkg zelí, 10 dkg cibule, 10 dkg uzené slaniny, kus vepřového žebra, 3 lžíce oleje, 2 stroužky česneku, 2 mrkve, sůl, pepř, kmín, papriku. Připravte třílitrovou kastrol, vložte do něj nakrájenou cibuli a česnek, 3 minuty osmahněte na oleji. Přidejte nakrájené zelí, oloupanou a nakrájenou mrkev, jemně nakrájenou slaninu, vložte umytá žebra, koření a nalijte vodu. Vařte 25 minut, pravidelně míchejte. Před podáváním přidejte smetanu.