Co je jo-jo efekt a jak mu zabránit?

Shutterstock.com - jo-jo efekt

Prakticky každý z vás, kdo někdy zkoušel nějaké nárazové diety se s ním setkal – s jojo efektem. Právě proto se krátkodobé diety nedoporučují, mnohem lepší hubnoucí strategií je postupný přechod na zdravý životní styl a pestrou a vyváženou stravu. Jinak si můžete být téměř jisti, že po skončení krátké diety, když se vrátíte ke starým stravovacím zvyklostem, shozená kila zase naberete. Jak se tedy jojo efektu vyhnout?

Nebezpečí krátkodobých diet

Jojo efekt znamená přibírání kilogramů poté, když jste ukončili nějakou nárazovou dietu. Především krátkodobé diety jsou nebezpečné v tom smyslu, že radikální změna stravování většinou zaměřená poměrně jednostranně vám sice přinese odbourání nadbytečných kilogramů, ale je nebezpečná právě s ohledem na jojo efekt. Návrat ke stravování jako před dietou pak přináší skutečnost, že zpravidla naberete zpět shozené kilogramy a navrch ještě nějaké další. To je samozřejmě negativní a naprosto nežádoucí efekt.

Vzorce získané už v pravěku

Proč jojo efekt funguje popsaným způsobem? Je to jednoduché. Už odpradávna máme v sobě zakódované, že si musíme vytvořit zásoby na horší časy, které mohou přijít. Je to vzorec chování pocházející z pravěku, kdy lidé ulovili mamuta, najedli se, ale potom neměli v lovu takové štěstí a museli přežít období nedostatku. Pak samozřejmě čerpali z nashromážděných zásob. Dnes už ale tento vzorec neplatí. Nemusíme lovit, abychom měli co jíst, nehrozí nám doba nedostatku. Stačí zajít do nejbližšího supermarketu a máme jídla dost.

Tělo začne hromadit

Háček je v tom, že tělo je na uvedené vzorce nastavené. Když tedy nastolíme dietu, vnímá to jako období nedostatku. Zákonitě potom ve chvíli, když se vrátíme ke starému stravování, začne shromažďovat. Má totiž v živé paměti předchozí období nedostatku a vše bije na poplach, že opět nastane nedostatkové období. Chce se proto na něj raději s předstihem připravit a automaticky vytváří zásoby, aby ho přežil ve zdraví. Dostává se proto do úsporného módu, kdy mimo jiné také zpomaluje metabolismus. Navíc v tuto chvíli přibíráte především tuk.

Lepší jsou pomalé kroky

Jak zabránit jojo efektu? Po skončené dietě byste měli tělo navykat na větší množství jídla pomalu a postupně. Jedině tak nezačne hromadit tuk na další chudé období. V zásadě je ale mnohem lepším řešením žádné drastické krátkodobé dietní kúry nepraktikovat. Z pohledu shazování přebytečných kil a dlouhodobého udržení odlehčeného těla je mnohem lepší, když budete pomalými kroky přecházet na jiný, zdravější životní styl. Po každém kroku pak necháte svému tělu dostatek času, aby si na změnu zvyklo a zapracovalo ji do svojí každodenní rutiny.

Nechte tělu čas na adaptaci

Neměli byste na svoje tělo příliš tlačit a nechat mu čas k adaptaci na změnu. To je nesmírně důležité, aby se změna stala trvalou, zvládli jste ji. Z tohoto důvodu také není vhodné dělat příliš mnoho změn najednou. Nejprve udělejte jednu, ponechte si čas na její přijetí, potom přidejte další změnu a opět nechte svůj organismus na ni navyknout. Je to tak snadnější pro tělo i psychiku. Protože pokud uděláte příliš mnoho změn najednou – odbouráte jednoduché cukry a nasycené živočišné tuky, přidáte velké porce zeleniny, ovoce, pro tělo i duší to bude velký náraz.

Rychlou změnu psychicky nezvládnete

Snadno se pak u velkých dietních změn stane, že budete trpět. Budete unavení, protože tělo bylo zvyklé na nášup sacharidů a místo něj teď dostalo misku zeleninového salátu. Ve výsledku se vám nebude dostávat paliva – glukózy pro mozek, budete nevrlí, podráždění a po pár dnech po takovéto diety se rychle vrátíte do starých kolejí jednoduše proto, že nový režim psychicky nezvládnete. I kdyby se vám pak nakrásně podařilo nějaké to kilo zhubnout, opět ho naberete.

Vyberte si správnou dietu

Pravda je ale taková, že za jojo efektem nutně nestojí přímo rychlé hubnutí. Může se stát, že budete chtít zhubnout pár kilogramů třeba v létě před dovolenou do plavek a budete mít na tento svůj záměr poměrně krátký časový úsek. I tak se vám může shození kilogramů podařit. Základním předpokladem ovšem je, abyste si vybrali dietu, díky které budete mít dostatečnou výživu, nebude vám chybět žádná z důležitých látek. Zapomeňte na jednostranné zdánlivě zázračné diety, které nadělají více škody, než užitku. Zaměřte se spíše na omezení jednoduchých cukrů, respektive jejich výměnu za komplexní sacharidy a vyloučení živočišných tuků,

Přejděte na racionální režim

I když ale zhubnete rychlejším tempem za kratší, nemusí zatím následovat jojo efekt. Podstatný je ale způsob stravování, který zvolíte po skončení redukčního režimu. V případě, že po dietě přejdete na zdravý racionální jídelníček, měli byste jojo efektu předejít. Důležité je, abyste byli zasyceni zdravou stravou a tělo díky tomu nepociťovalo potřebu hromadit. Bude mít totiž signály, že dostane potřebnou výživu a upustí tak od přechodu na úsporný metabolismus.

Plánujte si svoje cíle

Abyste jojo efektu opravdu dokázali zabránit, je efektivní si jednotlivé kroky směřující k racionálnímu jídelníčku rozplánovat do určitých etap. Vyplatí se i konzultace s výživovým poradcem, který vám může v mnohém otevřít oči, přinést nový pohled na věc a hlavně sestavit jídelníček vám přímo na míru vašim potřebám. To je velmi důležité. Vyplatí se si svoje cíle vizualizovat a plánovat. Vše promyslet a postupně plnit. S výkyvy hmotnosti pak bude jednou provždy konec.