Citrónová dieta pro rozhýbání metabolismu

Shutterstock.com - citrony, Citrónová dieta

Citron a nejenom on, ale i citrusy obecně se řadí k velice zdravým potravinám, které by rozhodně neměly v našem jídelníčku chybět. Významně povzbuzují metabolismus, nezanedbatelná je také jejich úloha v detoxikaci lidského těla.

Doplňte jídelníček o citrusy

Výživoví poradci vám potvrdí, že citron je velmi zdravou potravinou, která pomáhá k účinné detoxikaci lidského těla. Citrusy obecně dokážou podporovat metabolismus, a právě proto se stávají součástí diet. Chcete-li se cítit svěží, pracovat na své štíhlé linii a ještě navíc dodat tělu spoustu vitamínů? Potom vsaďte na citrónovou dietu. Samozřejmě nejde o to, že byste jedli pořád citrony a nic jiného, to by samozřejmě byla hrubá chyba. Jakékoliv jednostranné stravování a jednostranně zaměřené diety jsou špatné. Jde ale o to svůj jídelníček o toto nutričně mimořádně hodnotné ovoce doplnit.

Nelijte šťávu do horkých nápojů

K citronové dietě přistupujte se zdravým rozumem, to znamená tak, že posílíte konzumaci citronové šťávy a plodů citroníku. Velmi důležité ovšem je, abyste citrony a jejich šťávu nepřidávali do horkých jídel a nápojů. V nich se totiž zničí důležité látky. Velice důležité také je vsadit na čerstvé citrony, kvalitní vyzrálé plody. Zapomeňte na chemické citronové koncentráty v lahvičkách, které jsou samozřejmě v obchodech běžně dostupné a mnohdy je dostanete velice levně. Nejenom, že nemají mnoho společného s chutí citronů, ale pochopitelně ani neobsahují vitamíny a látky, které ve vyzrálém citronu najdete.

Stravovací režim pro zdravé jedince

Komu lze diety s vyšším podílem citronů doporučit? Zdravým jedincům, kteří netrpí žádnou metabolickou poruchou a chtějí snižovat počet nadbytečných kilogramů. Zapomenout by na ni měli lidé, kteří trpí nějakým onemocněním ledvin nebo jater. Osoby s těmito chorobami musí takový krok konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, nebo se do něj raději nepouštět. Principem diety je také mírné omezení příjmu sacharidů a naopak navýšení podílu kvalitních rostlinných a živočišných bílkovin, čímž rozumíme drůbeží maso, ryby a také luštěniny. Nastartovat metabolismus pomůže velmi často pětidenní kůra.

Plusy této diety

  • Kyselost u citrusů má obecně vliv na chuť k jídlu. Snižuje ji.

  • Citróny a citrusy jako takové povzbuzují metabolismus.

  • Citróny se vyznačují nízkým glykemickým indexem.

  • Získáváte významný zdroj vitamínu C, což má kladný vliv na vaši imunitu.

  • Šťáva z citronů napomáhá trávení a detoxikaci organismu.

Minusy této diety

  • Pokud ji budete dodržovat delší dobu, může vás ohrozit jo-jo efekt.

  • Někomu kyselá chuť citronu výrazně vadí.

  • Přece jenom jde o jednostrannější změny ve vašem jídelníčku, proto se musíte soustředit na to, aby vaše strava byla dostatečně pestrá.

Jak jíst při dietě

Můžete si tento model stravování vyzkoušet po dobu jednoho dne a sami uvidíte, jestli vám bude nebo nebude vyhovovat. Začněte den nápojem, který vám příjemně rozhýbe metabolismus a zaručí, že budete dobře trávit. Nalijte si skleničku vlažné pramenité neperlivé vody. Vymačkejte si do ní polovinu čerstvého citronu. Tento povzbuzovač žaludku a střev vypijte zhruba půl hodiny před snídaní. Jako nejvhodnější koncentrace se udává jedna lžíce citronové šťávy na asi 300 ml vlažné vody. Neměl by to být příliš velký dryák, ale pro někoho přesto může být šťáva takto nalačno příliš silná. Je-li to i váš případ, zřeďte si ji podle vlastní potřeby. Nachystejte si také dostatek tohoto nápoje na celý den. Citronovou vodu pak postupně po doušcích popíjejte po celý den. Můžete si ji nalít do 2,5 litrové plastové láhve a nosit s sebou, kamkoliv půjdete. Pomůže vám v detoxikaci trávicího systému.

A jaký jídelníček zvolit?

V zásadě vycházíte z racionálního zdravého a dostatečně rozmanitého jídelníčku, ve kterém omezíte podíl sacharidů, a to především těch jednoduchých. Naopak navýšíte množství proteinů. Uvedeme příklad:

Snídaně: Celozrnné pečivo nebo krajíček celozrnného chleba, kuřecí či krůtí šunka nebo sýr Lučina či Cottage, paprika nebo rajče

Dopolední svačina: Pomeranč nebo grapefruit, sklenka vody s citronem

Oběd: Salát z kuřecích kousků a zelených fazolek, zalitý dresinkem z panenského olivového oleje a čerstvé citronové šťávy nebo přírodní krůtí plátek na citronu, celozrnná rýže, rajčatový salát

Odpolední svačina: Bílý jogurt, pomelo, sklenka vody s citronem

Večeře: Ryba dle chuti a vašich preferencí (pečený či grilovaný pstruh, treska, losos), jako příloha zelenina vařená v páře (baby karotka, hrášek, kukuřice)

Zhubnete o jedno číslo

Tato dieta se hodí například tehdy, chcete-li během krátké doby zhubnout několik málo kilogramů, například 3-5, čili zhruba o jedno konfekční číslo oblečení. Nejedná se o dietu, kterou byste měli dodržovat dlouhodobě, protože přes veškerou snahu zachovat správný podíl živin můžete trpět nedostatkem některých látek. Krátkodobá podoba diety trvající několik dní ale tělu uškodit nemůže – za předpokladu, že si dopřejete dostatek kvalitních bílkovin, s uvážením počet komplexních sacharidů a také podíl ovoce, zeleniny pro dostatečné množství vitamínů a minerálů.

Hlídejte si jojo efekt

Také se uvedená dieta nehodí pro shazování vyššího stupně nadváhy, tam je třeba vytvořit propracovaný stravovací režim a pečlivě hlídat všechny složky stravy – a především jde o dlouhodobou záležitost. Proto si po skončení této krátké kůry dejte pozor na jojo efekt. Přecházejte na obvyklý způsob stravování pomalu. Nahrazujte postupně citrony a citrusy jiným ovocem a zeleninou. Nepřejídejte se, jezte střídmě. Těmito kroky maximálně omezíte riziko jojo efektu.