Chybujete při hubnutí? Zapomeňte jednou provždy na výčitky

Shutterstock.com - žena na váze

Pokud jste se pustili do hubnutí a myslíte to opravdu vážně, určitě nebude všechno vždy jenom růžové. Budou dny, kdy budete v pohodě, v dobré náladě a svoje předsevzetí o zdravějším a vyváženém stravování budete hravě a s úsměvem plnit, zároveň ale přijdou dny, kdy vám nebude zrovna hej. Dostanete se do stresu, nebudete stíhat a sáhnete po něčem nezdravém. Potom se za tento přešlap budete sami na sebe zlobit. Co v takové chvíli dělat nebo naopak nedělat? Především si nic nevyčítejte.

Když jste dobře naladění, je to pohoda

Určitě víte, nebo přinejmenším tušíte, že při hubnutí hraje obrovskou roli psychika. Jde o velmi jednoduchou rovnici. Když jste, jak se lidově říká, v pohodě, všechno zvládáte mnohem snáz. Pracovní i rodinné úkoly děláte s přehledem, téměř nic vás nerozhodí a ještě si najdete čas na relaxaci a zábavu. Totéž platí i v případě hubnutí. Jste-li dobře naladěni, mnohem lépe se poperete s novými zásadami životosprávy, poměrně lehce se donutíte k většímu množství pohybu, zkrátka nic pro vás není překážkou. Stačí ale trochu nepohody a všechna vaše předsevzetí, jak se budete zdravěji stravovat, každý den si najdete čas na trochu pohybu a dvakrát týdně se pustíte do náročnějšího sportovního výkonu, se mohou rychle zhroutit jako domeček z karet.

Psychika je velmi křehká

Zkrátka psychika je základním kamenem úspěchu při hubnutí. V momentě, kdy vás zradí, a k tomu klidně může dojít už dnes nebo zítra, stěží budete shazovat nadváhu a plnit si svoje vytyčené cíle. Prostě hubnutí začíná v hlavě, to je stará známá a naprosto pravdivá věc. Přitom psychika může být velmi křehká a zranitelná. Stačí nějaký větší stres, oslabení, pár hodin nebo dní v nepohodě a všechno může být jinak. Nebude se vám chtít připravovat si zdravé jídlo a raději sáhnete po nějaké kalorické bombě. Vždyť vám přece uklidní rozjitřené nervy, jako už tolikrát v minulosti. Co na tom, že tentokrát jste chtěli udělat všechno jinak. Zase spadnete do té samé staré pasti, do začarovaného kruhu.

Když dojde energie

Velice jednoduché by bylo říci, že když budete pořád v pohodě, hubnutí vám půjde téměř samo, tedy pokud budete respektovat pravidla zdravého stravování a alespoň minimálně se hýbat. Ovšem skutečnost není tak jednoduchá. Být v pohodě se snadno řekne, ale mnohem hůř udělá. Neustále vás pronásledují úkoly a termíny. Musíte stíhat v práci, doma. Nikdo není perpetuum mobile, nevyčerpatelný zdroj energie – ta každému bohužel jednou dojde. V tu chvíli pak házíme všechno za hlavu a chceme jenom přežít. I za cenu toho, že opustíme to nové, pozitivní, co jsme se naučili. Jak si tedy udržet energii co nejdéle a neopustit nové dobré návyky v životosprávě.

Při životě bez stresu byste zpohodlněli

Odborníci nám už mnohokrát potvrdili, že stres funguje jako dokonalý zabiják hubnutí. Nikdo nepochybuje o složitosti metabolických procesů v lidském těle. Jakýkoliv výkyv v těchto procesech tuto velice křehkou rovnováhu narušuje. A uvolňování stresového hormonu kortizolu se řadí k pořádnému narušení rovnováhy, tím si můžete být jisti. Zjednodušeně by se dalo říci, že pokud nebudete vystaveni žádnému stresu, hubnutí by mělo fungovat naprosto dokonale. Dostanete se do stavu absolutní pohody a dodržet pravidla zdravého života a donutit se cvičit by pro vás v takové situaci mělo být hračkou. Jenže v takovou chvíli zase zpohodlníte. Nic nebudete muset, nic vás nebude honit, ale také vás nic moc nebude motivovat ke změně a zlepšení.

Jak to tedy s tím stresem vlastně je? Každý z nás je den co den vystaven určité míře stresu, protože musí zvládat každodenní úkony. Dojít do práce, podat tam určitý výkon, uvařit postarat se děti, věnovat se rodině atd. To vás do určité míry stresuje. Nesmíte na nic zapomenout, všechno stihnout vyřídit zdárně a včas.

Eliminujte stres na minimum

Co tedy dělat, chcete-li hubnout? Snažte se stres eliminovat na únosnou mez, kterou jste schopni zvládat, aniž by vás to rozhodilo do té míry, že vám dojde energie a budete porušovat svá předsevzetí týkající se zdravého života. Obvykle to znamená eliminovat vše na běžný chod pracovního a rodinného života. Není dobrým nápadem plánovat dietu a hubnoucí program v době, kdy chytáte nějaké náročnější rodinné či pracovní změny. To znamená zapomeňte na hubnutí v době, kdy třeba dokončujete v práci náročný termínovaný projekt nebo se dokonce chystáte dát výpověď. Stejně tak to není dobrý nápad, když jde vaše dítě na střední školu nebo jste podali žádost o rozvod. Takové situace jsou náročné samy o sobě, jste vystaveni dlouhodobému stresu, který vám prospívat nebude.

Když je kortizol trvale na vyšší hladině

Pokud jde o stres, ten krátkodobý může být přínosný. Dovede vás hned teď k lepšímu výkonu. Dostanete v práci jednorázový úkol, který zdárně splníte během jednoho dne. Nabudíte se k tomuto výkonu a dotáhnete ho do konce. Jste v časovém presu, který vás nastartuje na maximum. To může být přínosem. Zcela jiná situace ovšem panuje u stresu dlouhodobého, který naopak všechno zablokuje. Dochází totiž k tomu, že jeho vlivem budete mít trvale zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu, a to je špatně. Kromě jiných zdravotních problémů to způsobí i fakt, že nedokážete hubnout. Pochopitelně nelze odbourat veškerý stres. Na druhou stranu můžete stres snížit. Existují způsoby, jak toho docílit.

Zdravá míra sobectví je potřeba

Prvním krokem k tomu, jak snížit hladinu stresu, je naplánovat si dostatečný a pokud možno pravidelný odpočinek. Je-li to alespoň trochu reálné, rozvrhněte si svoje síly a nepřetěžujte se. Součástí této strategie je i zdravá míra sobectví a schopnost naučit se říkat ne. Nemusíte každému splnit všechno, co on chce. Myslete také na svoje potřeby a nejenom na potřeby druhých. Čas, který pro sebe získáte tím, že dokážete odmítnout, je cenný. Můžete ho využít k relaxaci ducha i těla, k provozování svých oblíbených koníčků. Veškerá energie se vám vrátí. Najednou budete svěžejší. Probudíte se s větším elánem a budete lépe nažhavení na výkon. Prostě se věnujte i sami sobě, nejenom rodině a druhým lidem.

Hubnutí není jenom o jídelníčku

Záleží jenom na vás, co v takto ušetřeném čase podniknete. Zda budete sami, s rodinou, nebo s přáteli. Udělejte sami sobě radost, zaměřte se na svoje oblíbené činnosti, které vám dodají elán do života, osvěží vaši mysl. Ptáte se, jak tohle souvisí s hubnutím? Budete se divit, ale velice úzce. Protože správná strategie ke shození nadbytečných kilogramů neznamená jenom do detailu vypracovaný jídelníček zaměřený na zdravé potraviny a program pravidelného cvičení, které odbourá tuk a posílí podíl svalové tkáně. Stejně důležitý je i váš psychický stav. Budete-li pociťovat zdravou chuť do života, nebudete se bát toho, co vám další přinese, budete se umět zasmát sami sobě, hodnotit věci s nadhledem a nebrat všechno tak těžce, uvidíte, že i hubnout budete mnohem snáz.

Nic není tak jednoduché

Když si dokážete sobecky vyhradit čas na sebe a trochu se hýčkat, velice pozitivně se tento fakt projeví i na vaší psychice a během hubnutí. Dokážete se mnohem lépe namotivovat, což je důležitý posun k tomu, abyste dosáhli svého cíle: zhubnout. Tato motivace vás také navede k samotné změně stravování. Začnete se zajímat o zdravou stravu, získáte větší zvědavost. Budete se pídit po nových informacích, snažit se vyměňovat si zkušenosti s ostatními. Naplánovat si správně vyvážený, zajímavý, nutričně hodnotný jídelníček pro vás rázem nebude otravnou povinností, ale příjemnou zábavou. Pátrání po zdravých receptech se pro vás stane dobrodružstvím. Zdravý životní styl přijmete za svůj. Všechno půjde snáz. Vypadá to, že pokud zvládnete tohle, shazování nadbytečných kil už bude hračka. Zbavíte se špeků na břiše i jinde snadno a rychle. Ve skutečnosti to ale bohužel tak jednoduché není.

Porušíte pravidla

Může se objevit ještě jedno nebezpečí, které dokáže úspěšnou snahu významně zhatit. Má jméno výčitky. Jistě, dokonale jste si všechno naplánovali, promysleli. Máte kuchařskou knihu plnou zdravých receptů, těší vás každý pokrok. Dokonce vás ve vaší snaze podporuje i vaše rodina a okolí. Jenže tím vůbec nic nekončí. Ať už dříve, nebo později, jednoho dne se objeví situace, která může přinést zlom. Navzdory snaze naložit si jenom únosnou míru stresu, nepřetěžovat se a dostatečně se hýčkat a relaxovat, může přijít nečekaná zátěž, která zvrátí vaši snahu. Stačí jedno extrémní vyčerpání po příliš náročném dni v práci. Budete uštvaní, nespokojení a naprosto bez energie. Najednou uděláte to, co byste za jiných okolností, tedy pokud byste byli v pohodě, nikdy neudělali. Prostě sáhnete po sušenkách, čokoládě, dortíku. Porušíte stanovená pravidla.

Hřešit je lidské

Možná, že se pokusíte sami se sebou dokonce chvíli bojovat, zda sníst nebo ne, ale nakonec vás chvilková slabost a snaha uklidnit podrážděné nervy přemůže. Zkonzumujete kalorickou bombu. Slupnete to, ani nevíte jak. Vzápětí poté, co jste pamlsek snědli, vás ale přepadnou výčitky. Co jsem to udělal? Provinil jsem se. Všechna snaha hubnout přijde vniveč. Co dál? Výčitky, že teď už je všechno ztraceno se na vás sesypou jako vosy. Jak se v takovém případě zachovat? Pravidlo číslo jedna z ní: Nic si nevyčítejte. Hřešit je lidské. Pokud byste padali pod tíhou výčitek, vůbec nic tím nevyřešíte. Jenom se budete užírat a brát sami sobě další energii. Budete ve stresu ze svého jednání, a to nemá cenu. Jenom budete v sobě pěstovat pocit, že jste úplně neschopní, když se nepřinutíte dodržovat ani dietu. A ve vystresovaném stavu, že jste dnes snědli balíček sušenek, také nezhubnete.

Zanalyzujte situaci

Takový je prostě život. Někdy člověk podle pokušení, neodolá. Není to ovšem důvod k tomu se hroutit. Nedělejte nic. Nevyčítejte si sousto zakázaného ovoce. Uvědomte si, co se stalo a řekněte si: Jede se dál. Zanalyzujte si ale, k jaké situaci došlo. Co bylo spouštěčem toho, že jste na posezení snědli tabulku čokolády? Jestliže dokážete tento moment rozklíčovat, udělali jste obrovský kus práce. Jste totiž na výborné cestě si uvědomit, kde se může stát chyba a jak jí příště zabránit. Postupně pak dokážete předejít krizovým situacím a naučit se je úspěšně zvládat. Učíte se zdravému mlsání. Jak se vypořádat se situací, kdy jsem bez energie a potřebuji ji rychle doplnit. Co bude lepší variantou než čokoláda nebo dortík? Záhy to objevíte. Zjistíte, že se dá mlsat tak, abyste si dobyli po náročném stresu ztracenou pohodu, ale zároveň neohrozili svoji linii. Potom si nebudete muset nic vyčítat.

Proti vyčerpání bojujte doplněním hořčíku

Zároveň také zjistíte, že jídlo nemusí být nechutná nuda, a to dokonce ani tehdy, když jste se rozhodli hubnout. Stává se vám, že hřích spácháte třeba tehdy, když se po náročné pracovní poradě, kde vám vynadal šéf, vrátíte do kanceláře a sáhnete po pamlsku v šuplíku? Dá se to zvládnout, když tam místo čokolády budete mít třeba vlašské oříšky, nesolené mandle, nebo sušené meruňky či rozinky. Doplníte s nimi hořčík, který pomáhá proti stresu. Jakmile se tyto situace naučíte zvládat, výrazně vám stoupne sebevědomí. Postupně si dokážete jídlo vychutnat, načerpáte z něj energii. Posílí to vaše sebehodnocení a výčitky vás už ani nenapadnou. Řeknete si: Zvládl jsem to dnes, zvládnu to i jindy. Dostanete se potom do pozice, kdy se nebudete muset bát ani situace, že vás na ten dortík někdo pozve. S klidem si ho dáte, aniž byste trpěli jedinou výčitkou a zítra se opět vrátíte ke své obvyklé zdravé stravě.