Chcete hubnout bez strádání? Zkuste konjakové těstoviny

Shutterstock.com - konjak, konjakové těstoviny

Určitě znáte klasické těstoviny, které jsou pravděpodobně součástí vašeho jídelníčku. Stejně dobře ale víte, že jde o poměrně kalorické jídlo. K dispozici jsou ale i těstoviny, které nejsou vyrobeny z mouky, a proto je jejich energetická náročnost mnohem menší. Jde o konjakové těstoviny.

Hlízy konjaku se suší a melou

Co si vlastně pod pojmem konjakové těstoviny představit? V Asii jde o oblíbenou a známou potravinu vyrobenou z konjaku. Jde o Amorphophallus konjak, zmijovec obecný, tedy hlízy této rostliny, které nám připomínají brambory. Obsahují glukomanan, což je ve vodě rozpustná vláknina peptidového charakteru. Výrazně napomáhá snižování hmotnosti. V Asii hlízy konjaku sklízejí, naporcují je a následně suší ve speciálním zařízení a poté umelou na moučku, která se čistí. Z konjakové moučky se potom vyrábějí těstoviny, v Asii hlavně nudle.

Příznivý výsledek porovnání konjakové vs. klasické těstoviny

Ta obsahuje 95 % glukomananu, který nabyde, může navýšit svůj objem až 200 krát. Jeden gram glukomananu na sebe naváže 200 ml vody. Proto je velmi důležité pokud budete konjakové těstoviny jíst, také pít opravdu hodně tekutin, abyste zajistili, že se jídlo dostane do žaludku. Jedno zajímavé srovnání. Na 100 gramů těchto těstovin připadá asi 12 kalorií. Přitom na stejnou porci klasických těstovin připadá více než desetinásobek – asi 130 kalorií. To už je velký rozdíl, který nahrává konzumaci konjaku.

Bez cukru, lepku i soli

V našich krajích s konjakem moc lidí nemá zkušenosti. Teprve ho objevujeme, přitom nám nabízí celou řadu zdravotních benefitů. Výhodou konjakových těstovin je především skutečnost, že jak jsme již zmínili, jde o nízkokalorické dietní těstoviny. Mají minimální obsah sacharidů a tím pádem i minimum kalorií. Proto se stávají dobrou volbou pro každého, kdo má zájem hubnout a ocení je rovněž diabetici prvního i druhého typu. Pomáhají udržovat stabilní glykémii bez výkyvů. Zároveň je jejich dalším plusem, že neobsahují žádný lepek, takže si je bez potíží mohou dopřát i celiaci a lidé s intolerancí k lepku. Dále nejsou slané, což je důležité například pro ty, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem a musí omezovat solení.

Konjakové těstoviny zlepšují trávení

Tyto těstoviny nemají žádné bílkoviny a nenajdete v nich ani tuk, což je plus pokud máte vysoký cholesterol. Můžete si těstoviny z konjaku dopřát i ve větší porci a nemusíte se bát, že přiberete. Rozpustná vláknina zpomaluje proces trávení. Stimuluje žaludek a střeva k postupné činnosti, je vlastně přírodním probiotikem a laxativem. Podporuje tvorbu střevních bakterií, změkčuje také obsah žaludku a střev. Ulehčuje celkové vyprazdňování. Konjak je zásaditý, proto je rovněž účinný i pokud trpíte překyselením žaludku. Jestliže trpíte trávicími potížemi, konjakové těstoviny vám mohou pomoci tyto problémy odstranit.

Zdravé i chutné jídlo

Zároveň jsou tyto těstoviny také chutné, proto nebudete strádat. Mnoho zdravých potravin se totiž nevyznačuje přílišnou výraznou a dobrou chutí. I proto je dodržování diet spojeno s nechutí, smutkem a neodolatelnou touhou dobře a chutně se najíst. Konjakové těstoviny můžete dochutit kořením, smíchat se zeleninou a získáte velmi chutné, zároveň zdravé a nutričně hodnotné jídlo. Jsou velmi univerzálně použitelné a navíc i rychle připravené. Proto jde například i o ideální jídlo na dovolenou, když nebudete chtít trávit zbytečně moc času u plotny. Díky tomu, že těstoviny obsahující vlákninu nabydou, budete mít dlouho pocit sytosti, který si udržíte i po dobu několika hodin. Nebudete proto pociťovat potřebu dojídat se ještě něčím jiným. Právě proto, že jde o lehké jídlo, nezatížíte s ním nijak svůj organismus.